Jeszcze o nagrodach dla urzędników – publikujemy stanowisko Burmistrza Kęt

_img6Dziś do naszej redakcji nadeszło pismo z Urzędu Kęty nawiązujące do naszego artykułu „Nagrody dla pracowników Urzędu Kęty wciąż tajne, choć mniej niż rok temu”. Prezentujemy je dla Państwa poniżej.

pisma:

_img6

Jednocześnie przypominamy artykuły, w których podnosiliśmy nasze argumenty, że prawo do prywatności nie może wykluczać prawa człowieka do informacji, dzięki któremu np. obywatele, wyborcy, mogą kontrolować efektywność wydatkowania środków publicznych.

Także tych przeznaczonych na nagrody bądź pensje dla pracowników urzędu.

Nagrody dla pracowników Urzędu Gminy Kęty wciąż tajne, choć mniej niż rok temu

Nauczycieli Burmistrz publicznie nagradza, a pracowników Urzędu Gminy Kęty – nie zamierza

Konferencja prasowa nagrodzonych pracowników Urzędu Gminy Kęty

Konferencji nie będzie. Burmistrz Gminy Kęty nie przychylił się do naszego wniosku

O rejestrach umów i nagrodach w urzędach – podsumowania słów kilka

Wykaz przyznanych stypendiów sportowych oraz nagród pieniężnych w 2015 r. (w kontekście nagród pracowników urzędu)

O prawie do informacji, transparentności naboru na urzędnika oraz o prasie i blogach internetowych

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Jeszcze o nagrodach dla urzędników – publikujemy stanowisko Burmistrza Kęt

 1. podatnik pisze:

  „Burmistrz jako pracodawca”-śmiechu warte, czy to jego prywatna firma? niech nie zapomina ,że to my społeczeństwo Gminy jesteśmy jego pracodawcami wraz z urzędnikami Gminy. Chcemy wiedzieć kto i za co otrzymuje nagrody i tyle. Może dzielone są niesprawiedliwie i dlatego ta walka o utajnienie.

  • Redakcja pisze:

   Wciąż Burmistrz zdaje się nie rozumieć. Dla nas to kompletny brak logiki w postępowaniu o jawność nagród (a raczej utajnianie) ze strony Burmistrza.
   Bowiem skoro w rejestrach umów, które publikowane są w BIP Gminy Kęty od kilku lat, pojawiają się nawet umowy z osobami fizycznymi, kwoty, itp. które to osoby nie są ani pracownikami gminy, ani żadnych jednostek gminnych, a widnieją publicznie; skoro publikowane są w BIP zarządzenia burmistrza, w których z imienia i nazwiska wymienia się nauczycieli, którzy otrzymali nagrody, oraz podaje kwoty im przyznane (a nie są nawet pracownikami Urzędu przecież), skoro publikuje się informacje, którzy sportowcy i trenerzy otrzymali stypendia, nagrody (a też nie są pracownikami urzędu), to tym bardziej powinien publikować komu przyznał nagrody w samym urzędzie. Zwłaszcza, że to pieniądze publiczne a nie prywatne.
   Generalnie, otrzymujemy telefony od urzędników, że przy nagrodach pojawia się niesprawiedliwość, że brak konkretnych uzasadnień dlaczego ten otrzymuje tyle a drugi tyle, widnieją duże nieuzasadnione dysproporcje, stąd sądzimy, że dla wszystkich (i mieszkańców, wyborców) i samych urzędników byłoby ujawnić wszystkie kwoty i imiona i nazwiska. Tak jak to się dzieje w przypadku nauczycieli w gminie Kęty i innych jednostkach samorządu terytorialnego np. Jeśli Burmistrz Kęt ma świetnych pracowników, otrzymujących nagrody, i zasługujących na nie, to nie wiemy dlaczego ukrywa ten fakt przed społeczeństwem. Przecież to należy upublicznić, rozpowszechniać, chwalić się tym, a nie utajniać za wszelką cenę. Poza tym narażać gminę na niepotrzebne koszty sądowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*