Nauczycieli Burmistrz publicznie nagradza, a pracowników Urzędu Gminy Kęty – nie zamierza

Zarzadzenie_BurmistrzW nawiązaniu do opublikowanej w marcu 2015 r. na łamach naszego portalu listy pracowników Urzędu Gminy Kęty, którzy otrzymali nagrody (zobacz: Wysokość nagród pracowników Urzędu Gminy Kęty…), w sierpniu 2015 r. zaproponowaliśmy Burmistrzowi, aby nagradzać pracowników samorządowych i jednocześnie powiadamiać o ich nagradzaniu w podobny sposób, w jaki informuje się o nagrodach przyznawanych w naszej gminie osiągającym wybitne rezultaty sportowcom, nauczycielom, czy uzdolnionym uczniom.

Uważaliśmy, że w interesie społeczności gminy Kęty jest to, aby podobną sławą cieszyli się pracownicy samorządowi, którzy zasłużyli się gminie szczególnymi osiągnięciami w pracy zawodowej. Tak jak nauczyciele. Stąd nasz wniosek, który można zobaczyć tutaj: Konferencja prasowa nagrodzonych pracowników Urzędu Gminy Kęty

Niestety, tak się nie stało.

Przypomnijmy. Burmistrz uznał, że nie ma potrzeby informować publicznie mieszkańców o tym, jak dobrze pracują urzędnicy Urzędu Gminy Kęty i że to Burmistrz (i tylko on!) decyduje o tego typu sprawach. A obywatelom i mediom nic do tego:

Opisywaliśmy to w artykule z dnia 6 sierpnia 2015 r.: Konferencji nie będzie. Burmistrz Gminy Kęty nie przychylił się do naszego wniosku.

Ponadto Burmistrz na swoim Facebooku poinformował, że nasz wniosek jest po prostu absurdalny. Przyznał ponadto, że nagrody w tym roku nie były przyznane, choć „zwyczajowo” premie i nagrody przyznawane były pracownikom po absolutorium. A to już jest sprzeczne z ustawą o pracownikach samorządowych.

FB_Burmistrz

Link tutaj.

Wydaje się, że zupełnie inaczej sprawa kształtuje się, gdy chodzi o nauczycieli pracujących w jednostkach gminnych.

Na głównej stronie gminy (kety.pl) opublikowane właśnie zostały imiona, nazwiska nauczycieli, którzy uzyskali awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego, wskazano także nauczycieli, którzy za swoje szczególne osiągnięcia zawodowe otrzymali medale (w tym Komisji Edukacji Narodowej) oraz opublikowano listę nauczycieli, którym wręczono specjalne nagrody za szczególne osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Zobacz link: Obchody Dnia Edukacji Narodowej. A oto fragment:

Źródło: kety.pl

Źródło: kety.pl

Gala_Nagrody

Źródło: kety.pl

W Biuletynie Informacji Publicznej również opublikowano listy nauczycieli i kwoty nagród, które w tym roku zostały przyznane nauczycielom. Wysokość nagrody dla każdej osoby wymienionej w §1 zarządzenia Burmistrza wynosi 2.287,00 zł brutto:

Zarzadzenie_Burmistrza

Źródło: BIP Gminy Kęty

Całe zarządzenie dostępne jest na stronie: Zarządzenie Nr 222/2015/B Burmistrza Gminy Kęty z dnia 2 października 2015 r.

NOTA AKTUALIZACYJNA z dnia 23 października 2015 r.: Zarządzenie to zostało zmienione tydzień później. Do listy dodano jedną osobę: wicedyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nowej Wsi, Panią Łucję Listwan.

Zarządzenie zmieniające dostępne jest na stronie: Zarządzenie nr 228/2015/B Burmistrza Gminy Kęty z dnia 9 października 2015 r.

Zatem gdzie tu logika w postępowaniu Burmistrza? Dlaczego pracownicy Urzędu nagradzani mają być w zaciszu gabinetu? Dlaczego nie tak jak nauczyciele; na uroczystej imprezie, w sposób jawny i uwieczniając to na fotografiach? Medale i nagrody za osiągnięcia w pracy nauczycielom wręcza się w restauracji na specjalnej gali, ich imiona i nazwiska publikuje w Zarządzeniu Burmistrza oraz na stronie gminnej. Dlaczego mieszkańcy/obywatele nie mogą poznać jacy świetni pracownicy pracują w Urzędzie?

Należy w tym miejscu podkreślić, że jak najbardziej należy nagradzać nauczycieli za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, nie negujemy nagradzania. Z naszej strony składamy jednocześnie serdeczne gratulacje nagrodzonym pedagogom.

Ale gdy chodzi o pracowników Urzędu Gminy, to mieszkańcy/obywatele jak widać nie mają prawa dowiedzieć się w podobny sposób, którzy urzędnicy i za co konkretnie otrzymali/otrzymują/otrzymywać będą od Burmistrza nagrody.

W przypadku nagród dla nauczycieli Burmistrz te informacje ujawnia, a w przypadku pracowników urzędu (również opłacanych z publicznych pieniędzy), ma już całkiem odmienne zdanie, i w dodatku czyni tak z powodu ochrony ich prywatności…

Wygląda to na swobodne i dość wybiórcze odnoszenie się do kwestii jawności nagród w gminie Kęty.

Podsumowując, Kętom daleko jeszcze do władz Gminy Goleniów (zachodniopomorskie), które jako pierwsze w Polsce ujawniły komu, w jakiej wysokości i za co przyznane zostały nagrody: Władze Goleniowa jakie pierwsze w Polsce ujawniły pełne informacje o nagrodach urzędników.

Ale liczymy, że to się niedługo zmieni i mieszkańcy będą mogli ocenić adekwatność przyznanych premii. Czy, ich zdaniem, osoby te zasługiwały na nagrody, oraz czy nagrody nie są zbyt wysokie lub zbyt niskie.

Bo przede wszystkim jednak dzięki tym informacjom mieszkańcy mogą społecznie kontrolować, czy nagrody są przyznawane „za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej” (taki powód przyznawania nagród dopuszcza w art. 36 ustawa o pracownikach samorządowych), czy też z innych, pozamerytorycznych i pozaprawnych względów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Nauczycieli Burmistrz publicznie nagradza, a pracowników Urzędu Gminy Kęty – nie zamierza

  1. Novak pisze:

    Burmistrz postanowił rozmawiać z mieszkańcami Kęt tylko poprzez swój profil na Facebooku czasami nawet z fury siana. Miliony ludzi pracujących w tym kraju nigdy nie dostają nagród. Dziwnym trafem nagrody zazwyczaj są wypłacane z pieniędzy właśnie tych ludzi. Dosyć nagradzania ludzi którzy wykonują powierzoną im pracę i za to dostają pensję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*