Nagrody dla pracowników Urzędu Gminy Kęty wciąż tajne, choć mniej niż rok temu

Jawnosc_Informacja_PublicznaJawnie i w blasku fleszy nagradza się nie tylko nauczycieli, ale również sportowców. Urzędników natomiast w zaciszu gabinetów włodarzy. Skoro gospodarka pieniędzmi publicznymi ma być jawna, prawie rok temu zapytaliśmy Burmistrza Gminy  o imię i nazwisko, kwotę oraz uzasadnienie przyznania w roku 2014 oraz w roku 2015 dla każdego z pracowników Urzędu Gminy Kęty. Czy mieszkańcy mogą już poznać komu przyznawane są pochodzące m.in. z ich podatków pieniądze? O tym w artykule poniżej. 

Burmistrz w odpowiedzi na nasze zapytanie w marcu ub. roku co prawda ujawnił część danych, ale większość utajnił, wydając decyzję odmowną (tutaj). Kilka tygodni później w sprawę włączyła się stojąca na straży prawa do informacji ogólnopolska Watchdog Polska. Dodatkowo spytała burmistrza o wysokość i uzasadnienia nagród  dla wszystkich pracowników w roku 2010 (tutaj). Ale jej również odmówiono informacji na ten temat.

Sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie, które 15 czerwca ub. roku uchyliło w całości decyzję Burmistrza Gminy Kęty i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia:

img27A

img29A

fragment decyzji Burmistrza Gminy Kęty z 26 stycznia 2016 r.

___

W odpowiedzi na to, Burmistrz Gminy Kęty skierował sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Ten jednak 2 września ub. roku odrzucił skargę jako niezasadną, wskazując, że organ orzekający w I instancji nie jest w ogóle uprawniony do zaskarżenia rozstrzygnięcia organu odwoławczego ().

Następnie Burmistrz, po ponownym rozpatrzeniu sprawy, 13 listopada ub. roku wydał kolejną decyzję odmawiającą udzielenia informacji odnośnie wysokości oraz uzasadnień wszystkich pracowników UG Kęty z imienia i nazwiska.

Od tej decyzji Sieć Obywatelska Watchdog Polska wniosła odwołanie.

11 grudnia 2015 roku SKO w Krakowie kolejny raz uchyliło w całości zaskarżoną decyzję Burmistrza Gminy Kęty i przekazało sprawę raz jeszcze do rozpatrzenia, utrzymując tym samym swoją decyzję z połowy czerwca 2015 r.

Wobec powyższego Burmistrz zdecydował o częściowym ujawnieniu dodatkowych informacji o nagrodach, ale wciąż nie wskazał imion, nazwisk, wysokości nagród wszystkich pracowników Urzędu Gminy Kęty, o co od początku wnioskowała Sieć Obywatelska.

Wskazał jedynie wybrane stanowiska i kwoty, w tym m.in. inspektorów i podinspektorów, ale bez skonkretyzowania kto się pod tymi stanowiskami kryje.

I kolejny raz wydał decyzję odmowną:

(dokumenty można po otwarciu powiększyć klikając w przedostatnią ikonkę od prawej strony)

I tę decyzję Sieć Obywatelska również zaskarżyła do SKO w Krakowie.

Jak widać różnie traktowane są osoby, którym przyznaje się nagrody. Jeśli chodzi o nagrody dla nauczycieli, to w Gminie Kęty wygląda to w sposób jawny, przejrzysty, z uśmiechem na twarzy, kwiatami, uściskami dłoni.

Podobnie jeśli chodzi o sportowców czy uzdolnionych uczniów.

Natomiast co do nagradzania pracowników Urzędu, nadaje się temu klauzulę tajności. Nawet zaproponowana przez nas konferencja prasowa z udziałem nagrodzonych pracowników UG Kęty nie została przyjęta przez Burmistrza.

Wygląda to na swobodne i dość wybiórcze odnoszenie się do kwestii jawności nagród w gminie Kęty.

O tym jak sprawa z nagrodami dalej się potoczy, będziemy Państwa informować na portalu.

Jawnosc_Informacja_Publiczna

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*