Wniosek o poprawę bezpieczeństwa i przywrócenie przestrzeni dla pieszych przy kościele w Nowej Wsi

Dwoje obywateli skierowało do Radnych Miejskiej w Kętach, Burmistrza Gminy Kęty oraz Sołtysa Nowej Wsi wniosek o podjęcie działań zwiększających bezpieczeństwo i przywracających naturalną przestrzeń dla pieszych przy ulicy Jana Pawła II w Nowej Wsi. Jak zaznaczyli w treści pisma, w trakcie uroczystości (jak np. msza święta niedzielna w kościele parafialnym), parking przy tej ulicy oraz ulice dojazdowe obłożone są dziesiątkami samochodów, parkujących bezładnie, w tym na skrzyżowaniach blokując przy tym przejście dla pieszych po chodniku prowadzącym z ulicy Oświęcimskiej w stronę kościoła.

Zdaniem wnioskodawców ma to powodować nie tylko problemy komunikacyjne dla pieszych bo pieszy musi iść albo ulicą albo „gęsiego” co w przypadku chodnika jest kuriozalne, ale nawet i niemożliwe, jeśli próbuje się tamtędy przemieścić rodzic z dzieckiem w wózku dziecięcym.

Treść wystosowanego wniosku listopada 2019 r.

DO:

Burmistrz Gminy Kęty

Rada Miejska w Kętach (w tym wszyscy radni)

Sołtys Nowa Wieś

 

WNIOSEK z art. 241 Kodeksu Postępowania Administracyjnego

Szanowni Państwo

opierając się na treści art. 241 KPA, proponujemy i wnioskujemy o podjęcie działań zmierzających do zwiększenia bezpieczeństwa i przywrócenia naturalnej przestrzeni dla pieszych w Nowej Wsi, przy ulicy Jana Pawła II (miejsce w Google Street View – https://www.google.com/maps/@49.9037905,19.2165873,3a,90y,312.48h,65.64t/data=!3m6!1e1!3m4!1sAtyCRRTzm7Q5S8felNXt6A!2e0!7i13312!8i6656 )

UZASADNIENIE

W trakcie większych uroczystości (jak np. msza święta niedzielna w kościele parafialnym w Nowej Wsi), parking przy tej ulicy oraz ulice dojazdowe obłożone są dziesiątkami samochodów, parkujących bezładnie, w tym na skrzyżowaniach blokując przy tym przejście dla pieszych po chodniku prowadzącym z ulicy Oświęcimskiej w stronę kościoła.

Nie tylko powoduje to problemy komunikacyjne dla pieszych (pieszy musi iść albo ulicą albo „gęsiego” co w przypadku chodnika jest kuriozalne, ale nawet i niemożliwe, jeśli próbuje się tamtędy przemieścić rodzic z dzieckiem w wózku dziecięcym.

W załączeniu przesyłamy zdjęcia z jednej z niedziel, właśnie z tego miejsca.

Tym samym wnosimy o podjęcie działań zmierzających do zwiększenia w tym miejscu bezpieczeństwa, jak chociażby zamontowanie odpowiednich słupków po lewej stronie chodnika, a wzdłuż ulicy, uniemożliwiających wjazd samochodów z drogi na chodnik, ale też zabezpieczeń na koła, już na samym parkingu, uniemożliwiających wjazd „głęboko” kierowcom przodem samochodu w przestrzeń chodnikową.

Z pewnością Burmistrz wraz z Radą Miejską i Sołtysem wraz z Radą Sołecką będą mogli wypracować najlepsze i najbardziej estetyczne z rozwiązań w tym obszarze, przyjęte również w krajach Europy Zachodniej.

Wobec powyższego, wniosek uznajemy za konieczny i zasadny do gruntownego przeanalizowania oraz zrealizowania.

O rozpatrzeniu naszego wniosku prosimy bez zbędnej zwłoki powiadomić nas na mailowy:  {…}

{…},  {…}

W odpowiedzi Urzędu Gminy Kęty przesłanej 4 grudnia 2019 r. można przeczytać, że:

Komentarz redakcyjny:

Czy to poprawi sytuację w tym miejscu?

Powstaje też pytanie czy wszyscy bez wyjątku musimy dojeżdżać samochodem pod sam kościół? Może przejście piechotą czy przyjazd na rowerze nie byłby takim złym pomysłem?

W niektórych miastach i sołectwach powstają mapy -10-15, które pokazują jaki odcinek drogi można przejść odpowiednio w 5, 10 i 15 minut do miejsca docelowego.

Jak sprawdziliśmy, w ciągu 10 minut można przejść całkiem spory kawałek drogi, nie będąc zmuszonym korzystać z samochodu, i to np. uruchamianego tylko po to, by dotrzeć na jedną mszę świętą.

Może warto spróbować samemu od czasu do czasu przejść się piechotą do kościoła, dla zdrowia i ogólnego – dobrego samopoczucia?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Inwestycje, Społeczne, Urzędowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Wniosek o poprawę bezpieczeństwa i przywrócenie przestrzeni dla pieszych przy kościele w Nowej Wsi

  1. Ciekawy pisze:

    Czemu cenzurujecie komentarze?

  2. Ciekawy pisze:

    Gdzie jest straż miejska i za co bierze pieniądze, ale w niedziele podobno nie pracują?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*