Petycja mieszkańców w sprawie budowy chodnika przy drodze z Nowej Wsi do Malca

Prezentujemy przesłaną przez Pana Damiana do naszej redakcji treść petycji mieszkańców Nowej Wsi w sprawie budowy chodnika. Oczywiście popieramy proobywatelskie podejście mieszkańców! Jednocześnie apelujemy do władz, jeśli już budować, to by był to ciąg pieszo-rowerowy, z nawierzchnią najlepiej betonową (beton wałowany) lub asfaltową. A nie tylko sam chodnik. A jeśli tylko sam chodnik,  to o wyższych standardach:
Zmiana standardów miałaby polegać na zrezygnowaniu z dotychczas stosowanej technologii kostki fazowanej „Bauma”, która utrudnia poruszanie się / przemieszczanie, a przyjęcie dużo lepszego rozwiązania jakim jest budowanie chodników z kostki niefazowanej, betonu wałowanego, czy też masy asfaltowej. Rozwiązania budowy chodników z betonu wałowanego, masy asfaltowej czy kostki niefazowanej są zdecydowanie przyjemniejsze i bezpieczniejsze dla osób na wózkach inwalidzkich, jeżdżących na rolkach, hulajnogach, deskorolkach, rodziców z wózkami z dziećmi, seniorów z wózkami na zakupy, kobiet w butach na obcasach, ale także w szczególnych przypadkach rowerami (i to nie tylko dziecięcymi).
Technologie te nie należą do technologii z kosmosu, ale są coraz częściej stosowanymi, lecz wciąż nie przyjętymi jako priorytetowymi w naszej gminie.
„Zadomowiły” się one jednak w niektórych samorządach naszego województwa czy kraju. W drugim co do liczebności i powierzchni miastem w kraju – Krakowie – przyjęto politykę budowy chodników dogodnych dla mieszkańców, zatem i my powinniśmy brać z niego najlepsze wzorce.
Kostka niefazowana, czy też asfalt nie zawsze są droższymi rozwiązaniami od tradycyjnie stosowanej kostki brukowej, której nie tylko widok ale „właściwości” są nam znane od lat 90. ubiegłego stulecia (https://natemat.pl/150761,kostka-bauma-to-symbol-biedy-lat-90-tych-dzis-jest-to-szczyt-obciachu).
Niefazowana kostka, czy też beton wałowany (najlepsze z podanych rozwiązań, o zaletach tutaj: http://kongresdrogowy.pl/files/upload/SUW2019_Hebdas_Cemex.pdf / czy też w materiale video tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=wI72R22b8hE) lub ewentualnie asfalt, zdecydowanie pozwolą zwiększyć komfort i bezpieczeństwo przemieszczania się chodnikiem/poboczem.

A teraz sama treść petycji:

My niżej podpisani mieszkańcy miejscowości Wieś / Malec zwracamy się z prośbą do władz Kęty o pozytywne załatwienie sprawy.
„Budowa Chodnika łączącego dwie miejscowości ul. Świętego Maksymiliana Marii Kolbe / Malec ul. Kościelna ”
W związku z brakiem chodnika jak i pobocza ,oświetlenia na drodze powiatowej 1895K ul.Św. M.M Kolbe / ul.Kościelna mieszkańcy Nowej Wsi / Malce zwracają się z prośbą o wykonanie chodnika na odcinku 1.2 km który połączy dwie wyżej wymienione miejscowości.
Swoją petycje argumentujemy tym iż w ostatnim czasie zwiększyło się natężenie ruchy na tej drodze przez samochody osobowe jak i ciężarowe. W trosce o swoje jaki i bliskich bezpieczeństwo na tej drodze zwracamy się o pozytywne rozpatrzenie tej petycji .

Załączniki:
1.Podpisy Mieszkańców

Adresaci:
Starostwo Powiatowe Oświęcim

Z poważaniem…”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Inwestycje, Społeczne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Petycja mieszkańców w sprawie budowy chodnika przy drodze z Nowej Wsi do Malca

  1. Wyborca pisze:

    Dziwi mnie, że mieszkańcy miejscowości Nowa Wieś / Malec zwracają się z prośbą, Państwo powinniście żądać, bo zapewnienie bezpieczeństwa, komfortu życia należy się Wam jak psu micha. Na to idą również Wasze podatki. a tak na marginesie gdzie sołtys, radni z PPP? Aktywni tylko przed wyborami…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*