Wykaz przyznanych stypendiów sportowych oraz nagród pieniężnych w 2015 r. (w kontekście nagród pracowników urzędu)

medal-1-1071924-mPrzedstawiamy udostępniony w BIP Kęty wykaz przyznanych stypendiów sportowych oraz nagród pieniężnych w 2015 r. Burmistrz Gminy Kęty w zarządzeniu przyznał stypendia sportowe zawodnikom za wysokie osiągnięcia sportowe a także nagrody pieniężne dla zawodników i ich trenerów.

Wykaz przyznanych stypendiów sportowych oraz nagród pieniężnych w 2015 r.:

Źródło: BIP Kęty

Na marginesie chcemy przypomnieć, że w powyższej kwestii ujawniane są kwoty nagród pieniężnych oraz imiona i nazwiska osób, którym je przyznano.

Podobnie jak w przypadku udzielonej przez Gminę Kęty pomocy publicznej dla osób fizycznych i prawnych:

Wykaz osób prawnych i fizycznych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym udzielono pomocy publicznej w 2013 r.

Nie inaczej jest w przypadku ujawniania danych kontrahentów oraz kwot na jakie podpisywane są umowy Urzędu Kęty (centralny rejestr umów). Od 2 lat ujawniane są imiona, nazwiska, kwoty oraz przedmiot zawieranych przez Gminę Kęty umów, a w dodatku publikowane są one w BIP (zobacz: Rejestry umów za 2013 r. i za 2014 r.).

Natomiast już w innej sprawie – konkretnie wysokości i treści uzasadnień ich przyznania dla pracowników Urzędu Gminy – Burmistrz Gminy Kęty w zdecydowanej większości odmówił nam udostępnienia informacji na ten temat: Wysokość nagród pracowników Urzędu Gminy Kęty (AKTUALIZACJA).

Nie ulega wątpliwości, że wszystkie te przyznane kwoty (stypendia sportowe, nagrody pieniężne, pomoc publiczna, zawarte umowy z podmiotami zewnętrznymi, nagrody pracowników, itp.), to środki publiczne.

Gdy nagradzani są, także za gminne pieniądze, np. sportowcy, to na stronie urzędu podawane są sukcesy, które odnieśli, nie brakuje też zdjęcia z chwili wręczenia nagrody. Gdy nagradza się urzędników, to w zaciszu gabinetów. Nie wiadomo kogo nagrodzono, za jakie osiągnięcia i jak pokaźną nagrodą. Szkoda, bo chciałbym być dumny z powodu ich szczególnych osiągnięć (które są podstawą do przyznania nagrody) – stwierdza Bartosz Wilk, prawnik z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Kilka dni temu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygał spór między ministrem finansów a Siecią Obywatelska Watchdog Polska. Sąd orzekł, że minister ma obowiązek odpowiedzieć, ile zarabiają członkowie jego gabinetu politycznego. To informacja publiczna i jej udzielenie nie podlega ograniczeniu z powodu ochrony prywatności osób fizycznych (vide: Pensje ministerialnych szarych eminencji to informacja publiczna).

Gmina Kęty na początku 2013 roku (prawdopodobnie) jako pierwsza w Polsce zadeklarowała (po wniosku redakcji portalu „Nowa Wieś w gminie Kęty” – Ku większej przejrzystości Gminy Kęty…) udostępnienie rejestru wszystkich umów. To nic innego jak zestawienie z kim, za ile oraz na co urząd zawiera umowy z podmiotami zewnętrznymi.

Podjęta wówczas inicjatywa spotkała się z odzewem nie tylko w Małopolsce (vide: Pierwsze małopolskie samorządy ujawniają, komu i za co płacą) ale również w całym kraju, o czym można przeczytać m.in. tutaj: Urzędy ujawniają rejestry umów, a stoją za tym… zwykli ludzie – wywiad. Dziś takie rejestry są publikowane przez setki gmin, powiatów i jednostek organizacyjnych w Polsce. (vide: Wykaz rejestrów umów w Polsce).

Czy tak samo będzie w przypadku przyznawanych nagród i pensji pracownikom urzędu gminy?

Czas pokaże.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Sportowe, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*