Konsultacje społeczne w sprawie budżetu obywatelskiego

herb_bip_małyUrząd Gminy Kęty – zgodnie z treścią Zarządzenia Burmistrza Gminy Kęty w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących budżetu obywatelskiego na rok 2014 – informuje, że konsultacje zostaną przeprowadzone w okresie od 2013 r. do dnia 27 października 2013 r. do godz. 24:00.

Głównym celem konsultacji społecznych jest włączenie mieszkańców w proces zarządzania Gminą Kęty. Konsultacje w założeniu mają pomóc w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego.

Wkrótce na stronie UG Kęty pojawi się zakładka dotycząca budżetu obywatelskiego. Pełna treść Zarządzenia NR 238/2013/B Burmistrza Gminy Kęty znajduje się w załączniku.

Załączniki:

Załącznik Nr 2

Załącznik Nr 3

Załącznik Nr 4

Załącznik Nr 5

Zarządzenie Nr 238/2013/B Burmistrza Gminy Kęty

Źródło:
UG Kęty

Co to jest budżet obywatelski?

Budżet partycypacyjny to demokratyczny proces dyskusji i podejmowania decyzji, w którym każda mieszkanka i każdy mieszkaniec miasta decyduje o tym, w jaki sposób wydawać część budżetu miejskiego lub też publicznego.

Najczęściej jest on tworzony poprzez wykorzystanie takich narzędzi, jak poznanie priorytetów w wydawaniu pieniędzy przez samych członków danej wspólnoty, wybór delegatów budżetowych, reprezentujących lokalne społeczności, techniczne ze strony rajców miejskich (na poziomie lokalnym), lokalne i regionalne zgromadzenia w celu debaty i głosowania nad priorytetowymi wydatkami, a następnie implementacja pomysłów mających bezpośrednie przełożenie na jakość życia mieszkańców.

Badania, a także praktyka miast korzystających z tej formy demokracji uczestniczącej wskazują, że skutkuje on bardziej równym podziałem środków publicznych, wyższą jakością życia, zwiększonym zadowoleniem z usług publicznych, większą przejrzystością i wiarygodnością władz publicznych, większym udziałem w życiu publicznym (szczególnie osób wykluczonych), a także edukacją obywatelską.

Za: wikipedia.org

Więcej o budżecie obywatelskim można przeczytać na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Inwestycje, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Konsultacje społeczne w sprawie budżetu obywatelskiego

  1. Witek pisze:

    Może ten temat Pan Sołtys opublikuje na tablicach, może ogłosi ksiądz z ambony – a mieszkańcy zgłoszą swoje propozycje na wykorzystanie tych pieniędzy (niewielkich) dla całej społeczności Nowej Wsi.
    Apel – mieszkańcy zgłaszajcie propozycje, każdy pomysł powinien być rozważony i przegłosowany (przynajmniej w Radzie Sołeckiej).

    Również proszę Radę by wskazała kto będzie w składzie zespołu. Jak również może by rozpowszechniali informacje na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*