Kandydat na dobrego sołtysa Nowej Wsi – poszukiwany

NowaWieśKętyJuż niedługo mieszkańcy Nowej Wsi będą wybierać nowego sołtysa. To, czy okaże się on kołem napędowym naszej miejscowości okaże się w niedalekiej przyszłości. Zależeć to będzie przede wszystkim od mieszkańców i od ich wyboru.

Z tej okazji warto przypomnieć kilka istotnych informacji.

Sołectwo posiada własne organy władzy mimo, że nie jest jednostką samodzielną: władzą wykonawczą sołectwa jest sołtys, uchwałodawczą – .

Zebranie wiejskie to siła sołectwa – dlatego tak istotny jest aktywny udział w zebraniach (w tym przede wszystkim wyborczych) jak największej liczby mieszkańców wsi.

Funkcja sołtysa znana jest w Polsce od XII. wieku, a ta wiekowa tradycja jest silnie zakorzeniona w świadomości mieszkańców wsi. Rola sołtysa zmieniała się na przestrzeni wieków. W średniowieczu sołtys był przedstawicielem pana feudalnego, dobrze opłacanym zarządcą dużego gospodarstwa, a jego stanowisko było dziedziczne. Dzisiejszy sołtys ma pod opieką wieś, czasem kilka. Wybierany jest przez mieszkańców wsi na 4 lata kadencji. Ma większą swobodę działania, niż chociażby jego poprzednik z epoki PRL-u. Ale działalność współczesnego sołtysa podlega większej krytyce samych mieszkańców wsi, jak i kontroli władz lokalnych – rady gminy, burmistrza, które sprawują nadzór nad działalnością sołectwa.

(źródło: http://www.ww.org.pl/strona.php?p=1486#)

Jaki jest dobry sołtys?

Jakie zadania będzie realizował sołtys jako przedstawiciel mieszkańców? Czy oprócz informacji o dożynkach i zawiadamiania o szczepieniach zwierząt, będzie potrafił rozwiązywać problemy wsi? Co zamierza realizować w ramach budżetu przeznaczonego na wieś? Czy jego dyspozycje interpersonalne i umiejętności przełożą się na skuteczne działanie na rzecz społeczności Nowej Wsi?

Warto postawić sobie te pytania, zanim pójdziemy głosować.

Sołtys z racji pełnionej funkcji publicznej powinien być dostępny dla wszystkich ludzi. Powinien umieć słuchać i porozumieć się ze wszystkimi, łączyć ludzi i integrować ich, a nie dzielić. Trzeba zwrócić uwagę, czy potrafi motywować mieszkańców do wspólnych działań, co do tej pory zrobił dla wsi. Czy jest otwarty na nowe pomysły dotyczące wsi i czy chce współpracować z lokalnymi grupami społecznymi i mediami. Czy będzie mieć czas na pracę społeczną, często kosztem czasu prywatnego i jaką ma wizję swojego sołtysowania. Przy tym wszystkim pamiętajmy również, że bez zaangażowania mieszkańców – sołtysowi będzie trudno  wprowadzać zmiany, które mają poprawić jakość życia mieszkańców. Trzeba mu więc pomóc w pracy.

Ankieta

(za: http://www.zycie-chotomowa.pl/2011/02/27/poczuj-sie-gospodarzem-i-zostan-soltysem-chotomowa-i-dabrowy-chotomowskiej/)

Jak według Ciebie powinien być sołtys? Wskaż trzy najważniejsze cechy.

1. Uczciwy i prawdomówny
2. Odważny i uprzejmy
3. Wykształcony
4. Niezależny od burmistrza
5. Posiadać zdolność rozmów ze wszystkimi radnymi i burmistrzem
6. Potrafić słuchać i rozmawiać z ludźmi
7. Budować porozumienie w kwestiach drażliwych i konfliktowych
8. Mieć wizję rozwoju miejscowości i motywowania mieszkańców do działania

Zapraszamy do komentowania i dzielenia się opiniami.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

23 odpowiedzi na Kandydat na dobrego sołtysa Nowej Wsi – poszukiwany

 1. Mieszkanka pisze:

  Sądzę, że świetna byłaby także kandydatura pana Procnera.

 2. Jadzia pisze:

  Witajcie, świetny pomysł.

  Pozdrawiam

 3. nowowsian pisze:

  Witam, ale kto z młodych nadaje się na sołtysa i nie ma odwagi się zgłosić? Może macie propozycje? Może sami wypromujemy do wyborów kogoś nowego do tej pory nie związanego z władzami. Na pewno są takie osoby a nie ujawniają się publicznie. Pomóżcie !!!

 4. Mieszkaniec pisze:

  Witam, nie popieram kandydatury Pani Doroty ponieważ nie wieżę że rada sołecka gdzie jest członkinią nie była częściowo zaangażowana w sprzedaż działki. Przecież Sołtys mógł byc tylko kozłem ofiarnym. Przecież sam sołtys nie mógł nic przegłosować, więc musiał mieć większość po swojej stronie. Młodzi obudźcie się i zaangażujcie się w życie wsi, bo trzeba zacząć pilnować to co wspólne.

  • maja pisze:

   Aby móc głosować wniosek powinien być poddany pod głosowanie. Rada
   Sołecka nie była ani częściowo ani całkowicie zaangażowana w sprzedaż działki.

 5. Nowowsianin pisze:

  I dlatego powinnismy głosować na Panią Dorotę…właśnie takiego człowieka,ktory po trupach do celu,nam potrzeba…to nie jest wada,to zaleta…

 6. buba pisze:

  Kudłaty na sołtysa!

 7. Tomasz Glondys pisze:

  Witam. Proponuje na sołtysa wybrać człowieka młodego i mającego nowe pomysły. Nie związanego z czasami komuny i zamożnego. Bo jeśli potrafi zarządzać swoim gospodarstwem domowym i coś już w życiu osiągnął to i na szczeblu wsi także da radę. A może wniesie więcej niż wynieśli poprzednicy.
  Pozdrawiam

 8. mieszkaniec pisze:

  NIE GŁOSUJMY NA STARYCH, BYŁYCH SOŁTYSÓW ONI JUŻ POKAZALI CO POTRAFIĄ, BĘDZIE ŚMIECH JAK ZNOWU SIĘ ZGŁOSZĄ NA KANDYDATÓW!!! WYBIERZMY KOGOŚ NOWEGO, MAM NADZIEJE ŻE POJAWI SIĘ KONKRETNA KANDYDATURA!

  POZDRAWIAM

 9. fan kęckich faktów pisze:

  Wystarczy poprosić lub zaproponować któregoś ze stałych komentatorów ,oczywiście zamieszkałego w tym sołectwie,z forum FaktyKety.Tam niezależnych od obecnego burmistrza,uczciwych, prawdomównych,komunikatywnych,odważnych, uprzejmych i na dodatek z nietuzinkową wiedzą jest bez liku.

  • Mieszkaniec któremu zależy pisze:

   No kandydat z fakty Kęty to dopiero byłby odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu – śmiech na sali, przecież z taką kulturą wypowiedzi i szerzenia nienawiści (co jest typowe dla mieszkańców naszej gminy) jak na fakty Kęty – to poziom przedszkola !!!!

 10. bonzo pisze:

  P.Kusak to dopiero karierowiczka!!!

 11. Nowowsianin pisze:

  Moim zdaniem czas skończyć z przypadkowymi sołtysami. Czas wybrać osobę kompetentną, uczciwą i zainteresowaną społeczną pracą na rzecz Mieszkańców i Sołectwa. Czas skończyć z karierowiczami. Proponuję kandydaturę Pani DOROTY KUSAK!

  • Tadeusz pisze:

   To jest bardzo dobra kandydatura ale tym wpisem zrobiliśmy p. DK .niedźwiedzią przysługę . Idioci powyżej zaczęli oskarżać i oczerniać ,zamiast pisać jakieś konstruktywne rady czy przemyślenia .W przyszłym roku koniecznie trzeba wykonać utwardzenie i położenie nawierzchni bitumicznej na przedłużeniu ul, Kościuszki na tych (teraz dwóch )działkach wzdłuż posesji p. Niedoba .Sądzę że w przyszłym roku również w rejonie ul, Kościuszki będzie budowane odwodnienie,w tym roku można wykonać tylko projekty ze względu na budowę ronda.

 12. luka pisze:

  Wszystko możliwe.

 13. nikodem pisze:

  Ciekawe czy się znajdzie kandydat….

 14. luka pisze:

  Lepiej i tak nie będzie…

  • alert pisze:

   sadzisz ze moze byc gorzej niż bylo dotychczas?

   • eugeniusz pisze:

    obojętnie kogo by wybrali i tak będzie lepszy

    • plis pisze:

     o to chodzi by byl najlepszy z mozliwych a nie tylkotroche lepszy niz byl.

     w ogole to nei wiadomo kiedy te wybory beda – nie ma zadnych kandydatow, nikt nic nie mowi, nie zglaszaja sie.

     jak ludzie maja wybrac soltysa, jak nikt sie nie zglasza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*