Co dziesiąty budżet naprawdę obywatelski (RAPORT)

budżet_budgetTylko co dziesiąty „budżet obywatelski” spełnia wszystkie kryteria wynikających z definicji budżetu partycypacyjnego – ocenia Instytut Obywatelski. Według najnowszego raportu Instytutu Obywatelskiego najlepsze budżety obywatelskie, spełniające wszystkie najważniejsze kryteria dotyczące zaangażowania obywateli w proces decydowania o lokalnych wydatkach mają: (od 2013 roku) Dąbrowa Górnicza, Kołobrzeg, Krobia, Międzychód, Puławy, Wałbrzych, (od 2014 roku) i Wrocław.

„Jako dobry przykład raportu podają drugą edycję budżetu obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej w roku 2014, którą poprzedziła kilkumiesięczna publiczna dyskusja oparta nie tylko na konsultacjach społecznych, ale też na warsztatach ewaluacyjnych.”

(…)

„Pod względem udziału procentowego budżetów partycypacyjnych w całkowitych budżetach samorządów najwięcej wydały: Kęty (3,4 proc. budżetu), Świdnica (1,987 proc.), Kraśnik (1,859 proc.), Sopot (1,789 proc.) i Skierniewice (1,477 proc.).

Budżet partycypacyjny w Polsce pojawił się po raz pierwszy w Płocku, gdzie w latach 2003–2005 Urząd Miasta, PKN Orlen i Organizacja Narodów Zjednoczonych stworzyły tak zwany „fundusz grantowy”, w którego ramach lokalne organizacje pozarządowe ubiegały się o dla swoich projektów. Jednak dopiero w 2011 r. w Sopocie pojawił się już jako konkretny „budżet obywatelski”.”

Więcej przeczytacie Państwo na stronie samorzad.pap.pl

Oryginalna wersja Raportu Instytutu Obywatelskiego dostępna jest pod adresem: RAPORT

W Tabeli nr 2 ujętej od strony 54. tego Raportu można zobaczyć które kryteria modelowego budżetu obywatelskiego spełniają Kęty.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*