Z inwestycji w gminie Kęty – drogi oraz odnowione wnętrza szkół i przedszkoli

Tempo inwestycji w Kętach nie zwalniaUrząd Gminy informuje, że budowa łącznika ulic Sobieskiego, Zielonej i Świętokrzyskiej w Kętach przebiega prawidłowo i już ma się ku końcowi. Droga ma być gotowa za miesiąc, tj. 30 września 2013 r. Po tym terminie rozpocznie się procedura uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nowego ciągu drogowego.

Obecnie, zarówno na jezdni, jak i trasie dla rowerzystów, zakończyły się już prace związane z układaniem nawierzchni asfaltowych. Oczywiście, nie zapomniano też o pieszych – powstały bezpieczne przejścia a także chodnik ułożony z kostki betonowej.

Do ukończenia zadania pozostały już tylko: zjazdu publicznego do pawilonu handlowego Biedronka, oznakowanie docelowe oraz prace wykończeniowe i porządkowe.

Uwaga! W związku z powstaniem nowej drogi, nastąpi kilka istotnych zmian dotyczących użytkowania przyległych do niej terenów. Zlikwidowany zostanie istniejący do tej pory zjazd do supermarketu (wjazd i wyjazd z przysklepowego parkingu będzie możliwy tylko od strony wybudowanej drogi) i zmieni się organizacja ruchu na skrzyżowaniu.

Teraz pierwszeństwo przejazdu przysługuje pojazdom poruszającym się ul. Świętokrzyską. Po otwarciu nowo powstałej drogi, na przecięciu się ulic wloty z ul. Świętokrzyskiej staną się podporządkowane. Pierwszeństwo przejazdu otrzyma trasa: nowa droga – ul. Słowackiego. Zmiany te zasygnalizuje właściwe oznakowanie poziome i pionowe, które zacznie obowiązywać użytkowników ruchu w chwili otwarcia nowej drogi.

Kolejną ważną inwestycją, która znajduje się obecnie w fazie realizacji, jest rozbudowa drogi powiatowej nr 1853K ul. Kęckie Góry Południowe w Kętach. Prace dotyczą I etapu zadania. Objęty nimi został odcinek drogi o długości 282 metrów, wiodący od skrzyżowania z ul. Krakowską.

W ramach robót wykonane zostanie odwodnienie drogi i skarpy z odprowadzeniem wód do Potoku Młynówka Czaniecka kanalizacją deszczową, jak również jezdnia o szerokości 3 metrów wraz z poboczami i zjazdami do posesji.

Zadanie finansowane jest po połowie ze środków Gminy Kęty i Powiatu Oświęcimskiego. Prace budowlane mają się zakończyć do końca września 2013 r.

Dodatkowo informujemy, że w UG Kęty trwają przygotowania do przeprowadzenia postępowania przetargowego na wyłonienie w bieżącym roku wykonawcy rozbudowy drogi powiatowej ul. 3 Maja w Kętach na odcinku od os. Wyszyńskiego do istniejącej obwodnicy wraz z budową kanalizacji sanitarnej.

Zakres zaplanowanych prac budowlanych jest obszerny. Oprócz robót związanych z rozbudową drogi, obejmuje także budowę kanalizacji deszczowej i sanitarnej oraz przebudowę sieci infrastruktury technicznej. Wszystko to sprawia, że realizacja tej inwestycji zakończy się w przyszłym roku.

Całkowity koszt zadania oszacowany został na kwotę blisko 3.800.000 zł.

Odnowione budynki szkół i przedszkoli

Choć dwa miesiące wakacji sprzyjają błogiemu lenistwu, w placówkach oświatowych działających na terenie gminy Kęty praca wre cały rok. W budynkach szkół i przedszkoli właśnie zakończone zostały prace remontowe, które dotyczyły m.in. instalacji grzewczych i elektrycznych, konserwacji podłóg czy prac malarskich.

Inwestycje związane z naprawami i modernizacją pochłonęły łącznie ok. 537 tys. zł.

Wydatek ten bardzo się opłaca. To dzięki przeprowadzonym pracom, dzieci z naszej gminy będą się uczyć w bezpiecznych budynkach, których estetyczny wygląd i bogate wyposażenie dostosowane do potrzeb przedszkolaków i uczniów sprzyjać będzie postępom edukacyjnym.

Zapraszamy do zapoznania się z listą przeprowadzonych inwestycji:

 • SPWP nr 1 w Kętach: Wymiana parapetów, montaż osłon na kaloryfery, montaż płyt koło okien, wymiana 2 drzwi zewnętrznych wraz z obróbką, położenie paneli podłogowych i malowanie ścian (pracownicy interwencyjni wykonali prace malarskie i położyli panele)
 • SPWP nr 8: Położenie płytek i malowanie ścian w kotłowni (prace wykonane przez pracowników interwencyjnych)
 • SPWP nr 9 w Kętach: Wymiana opraw oświetleniowych w 2 salach, malowanie ścian (pracownicy interwencyjni), cyklinowanie podłóg w 2 salach
 • SPWP w Bielanach: Wykonanie przyłącza kanalizacyjnego. Modernizacja kuchni
 • SPWP w Nowej Wsi: Remont łazienek dla dzieci w przedszkolu (w całości przeprowadzony przez pracowników interwencyjnych)
 • ZSG nr 1 w Kętach: Remont biblioteki, świetlicy oraz sali dla  oddziału przedszkolnego wraz z zakupem sprzętu i wyposażenia, wymiana 2 wiatrołapów oraz konstrukcji sklepiku szkolnego
 • ZSG nr 2 w Kętach: Remont szatni, zakup szafek, remont podłogi na sali gimnastycznej
 • ZSP nr 3 w Kętach Podlesiu: Naprawa dachu na budynku przedszkola, wymiana drzwi wewnętrznych w szkole, wykonanie oświetlenia awaryjnego w przedszkolu, wykonanie ogrodzenia od wschodniej strony budynku, malowanie ścian
 • ZSG w Bielanach: Zakup sprzętu i wyposażenia dla oddziału przedszkolnego
 • ZSP w  : Wymiana instalacji c.o. w starej części budynku szkoły, zakup sprzętu i wyposażenia oraz pomocy dydaktycznych dla oddziału przedszkolnego, zakup sprzętu i wyposażenia do kuchni – szacunkowy koszt prac: 110 550,00 zł
 • ZSP w Łękach: Wykonanie przyłącza kanalizacyjnego, wymiana stolarki okiennej w sali lekcyjnej, wymiana drzwi wejściowych wewnętrznych w budynku
 • SP w Malcu: Remont schodów zewnętrznych – ewakuacyjnych, wymiana okien w sekretariacie i na klatce schodowej, wymiana drzwi do kotłowni, budowa sieci teleinformatycznej
 • ZSG w Nowej Wsi: Remont posadzki w salach oraz na zapleczu (planowana jest również modernizacja kuchni)
 • ZSP w Witkowicach (budynek szkolny): Przeróbka gabinetu zastępcy dyrektora na kuchnie, połączenie istniejącej kuchni ze świetlicą i utworzenie sali lekcyjnej, odnowa klatek schodowych, podłączenie kanalizacji sanitarnej z kuchni do studzienek na zewnątrz budynku, kompleksowy remont sal lekcyjnych (przystosowanie częściowo wykonane przez pracowników interwencyjnych)
 • ZSP w Witkowicach (budynek przedszkola): Wymiana instalacji elektrycznej i malowanie ścian (prace malarskie wykonane przez pracowników interwencyjnych) – budynek przedszkola.

Źródło:
UG Kęty | Barbara Kuźma / fot. Przemysław Golonka, Szymon Wójcik

Obszerna relacja foto dostępna tutaj.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inwestycje, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*