Uwaga na nieuczciwe fundacje przed Świętami!

red-light-2-636765-mSkontaktowała się z nami mieszkanka Nowej Wsi, prowadząca własną działalność gospodarczą. Pani Katarzyna Smolarek przestrzega przed nieuczciwymi fundacjami i organizacjami, które – zwłaszcza w okresie przedświątecznym – próbują wyłudzać pieniądze zasłaniając się działalnością dobroczynną.

Treść listu przesłanego do naszej redakcji:

Witam serdecznie
Jestem mieszkanką Nowej Wsi, prowadzę działalność gospodarczą i chciałam opisać jak w poniedziałek mogłam zostać oszukana przez nieuczciwą fundację Radość Dzieciom z Chorzowa. Zadzwoniła do mnie wczoraj pani, przedstawiła się że jest z domu dziecka w Oświęcimiu, z prośbą o wsparcie finansowe dla wychowanków na paczki mikołajkowe. Ponieważ chętnie wspieram dom dziecka w Kętach, nie odmówiłam i chciałam przekazać daną kwotę. Zostałam poinformowana, że przyjedzie na drugi dzień kurier z fakturą wypisaną na art. biurowe i mam mu zapłacić, a za dobre serce otrzymam specjalne podziękowanie. Jednak po kilku pytaniach zadanych przeze mnie dotyczących dzieci, ich wieku oraz ilości zamieszkiwanych na dzień dzisiejszy, pani przyznała  że nie jest z domu dziecka tylko z fundacji ,która działa na rzecz domu dziecka. Zrezygnowałam z mojej darowizny. Zadzwoniłam do domu dziecka i zapytałam pani dyr., czy taka akcja ma miejsce. Pani dyr. była zaskoczona i kategorycznie zaprzeczyła. Podobno jest to bardzo częste wyłudzanie pieniędzy kosztem dzieci – prawdę mówiąc nie mieści mi się to w głowie. Pani dyr. natychmiast poruszyła tę sprawę.  Sprawa jest zgłoszona za policję.
Piszę o tym zdarzeniu gdyż zbliżają się święta i może być to ostrzeżenie dla osób prowadzących działalność i nie tylko. Często sprzedawane są cegiełki nawet po domach prywatnych (w zeszłym roku tak zrobiła fundacja z Czechowic – Dziedzic również dla domu dziecka w Oświęcimiu, o czym również sam dom dziecka nie wiedział i oczywiście nic nie dostał z tej zbiórki).
Czy można zdobić taką krótką informację, która będzie przestrzegać w tym okresie przedświątecznym aby ludzie nie dali się oszukać. Widać że telefony wykonywane są w naszym regionie.

pozdrawiam Katarzyna Smolarek

Przyłączamy się do apelu pani Katarzyny. Przypominamy, że każda organizacja, która uważa się za charytatywną, powinna być zgłoszona w urzędzie gminy, na której terenie działa.
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, dzwońmy. Można zaalarmować straż miejską, policję, gminy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*