Nowe wydawnictwo Muzeum w Kętach – promocja książki Marka Ciska

CisekWe wtorek 26 marca 2013 r., o godz. 16.30 zapraszamy na promocję książki autorstwa Pana Marka Ciska pt. „W kącie czy na froncie ? Kęty wokół legendy legionowej”. Ta, licząca prawie 180 stron, oparta na szerokiej bazie źródłowej, praca przedstawia działalność społeczności kęckiej w kierunku rozwoju ruchu narodowego przed wybuchem I wojny światowej, aż do utrwalania się i podtrzymywania legendy legionowej w mieście i okolicach w okresie międzywojennym. Główną część książki stanowią oczywiście zagadnienia związane z pobytem I Brygady Legionów, w tym samego Józefa Piłsudskiego, w Kętach i okolicy. Książka zawiera również zbiór biogramów legionistów pochodzących z Kęt i okolicy (Hecznarowic, Bulowic, Czańca, Wilamowic, Bujakowa, Andrychowa, Międzybrodzia, Kobiernic). Łącznie jest to 47 osób. Książka zwiera wiele nowych faktów dotyczących historii Kęt i okolicy zwłaszcza nawiązujących do tradycji niepodległościowej. Uzupełnieniem ciekawego tekstu jest 87 zdjęć, często niepublikowanych. Wszystko wydane na papierze kredowym, co przyczynia się do wizualnej jakości publikacji.

PublikacjaCisek   r

Spotkanie będzie okazją do rozmowy z autorem książki oraz dyskusji o pobycie Legionów w Kętach w roku 1915.

W tym dniu będzie można nabyć nową publikację muzeum w promocyjnej cenie.

Wstęp wolny.

Od środy, 27 marca 2013 r. książka do nabycia w naszym muzealnym sklepiku.

Spis treści

Wprowadzenie

I. W drodze do Legionów

II. Przygotowania wojskowe w „Sokole” i rozwój ruchu skautowego w Kętach

III. „Strzelecka gromada” w Kętach

IV. Okres mobilizacji i działalność niepodległościowa w Kętach do końca 1914 roku

V. Postój I Brygady w Kętach i działalność na rzecz Legionów w 191 roku

VI. Wymarsz Brygady i dalsza działalność patriotyczna w Kętach do końca 191 roku

VII. Postawy społeczeństwa Kęt w latach 1916–1918. Tarcza Legionów

VIII. Polityczne roszady

IX. Listopadowy przełom

X. Działalność Związku Legionistów Polskich i Związku Strzeleckiego w Kętach w latach II Rzeczpospolitej

Zakończenie

Biogramy (47 osób)

Bibliografia

Wykaz skrótów

Indeks osób

Recenzja wydawnicza

pracy Marka Ciska, W kącie czy na froncie? Kęty wokół legendy legionowej. Kęty 2013, Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, s. 178.

Uwagi ogólne.

   Recenzowana praca zaliczona być może do monografii historycznych typu mikroregionalnego i mikroproblemowego, dotyczy bowiem określonego środowiska społeczno-zawodowego (legionistów), związanego z miastem i powiatem Kęty i ramach chronologicznych obejmujących w zasadzie okres od 1914-1920. Zasadnicze rozważania autora poprzedza rozdział poświęcony genezie polskiego czynu zbrojnego w latach I wojny światowej, kończy zaś analiza procesu i istoty kształtowania się legendy legionowej oraz działalności Związku Legionistów. Istotnym wątkiem w rozważaniach Autora są również zagadnienia dotyczące postaw społecznych i świadomości narodowej mieszkańców regionu. Wiele uwagi poświęcił działalności „Strzelca” i „Sokoła”, pobytowi w Kętach I Brygady Legionów (chyba przesadą jest nazwanie Kęt „duchową stolicą Polski” (s. 79) oraz popularyzacji uczestników czynu legionowego z Kęt i najbliższej okolicy. Istotną i ważną cześć opracowania stanowią biogramy 47 członków „Strzelca” i „Sokoła” oraz legionistów z tych terenów (s. 126-18). W pracy znalazło się wiele nieznanych dotychczas historykom faktów  i zdarzeń, postaci mało znanych, społecznych i indywidualnych działań, które obrazują także mechanizmy kształtowania nowoczesnej świadomości społecznej mieszkańców regionu.

     Autor przeprowadził szerokie kwerendy archiwalne i bibliograficzne. Z archiwów wyzyskał: Archiwum Akt Nowych, Centralne Archiwum Wojskowe w Warszawie, Archiwum Państwowe w Krakowie i Katowicach (Oddział w Oświęcimiu), Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego, zbiory Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, Archiwum Prowincjonalne Domu Sióstr Zmartwychwstanek w Kętach, Muzeum Katyńskie. Oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, Archiwum Parafii św. Katarzyny w Kętach.. Sięgnął do licznych wydawnictw źródłowych, w tym źródeł prasowych oraz opracowań. Skala przeprowadzonych kwerend jest imponująca i z pewnością bardzo czasochłonna. Pozwoliło to Autorowi na wiele wiarygodnych ustaleń faktograficznych oraz formułowanie ocen i wniosków. Tekst uzupełnia 66 ilustracji poprawnie opisanych oraz 21 fotografii osobowych.

      Cechą zasadniczą wykorzystanych przez Autora materiałów źródłowych jest ich ścisły związek z problematyką organizacyjną, społeczną i polityczną oraz postaciami przedmiotowymi opracowania. Obficie i wyczerpująco wyzyskana została tzw. literatura przedmiotu (opracowania zasadnicze, artykuły biograficzne, monografie i in.).

     Styl i język Autora odznaczają się komunikatywnością i rzeczowością, chociaż czasami wkrada się nieco ocen patetycznych, wynikających chyba z jego fascynacji podjętą problematyką badawczą.

[…]

Cisek Publikacja2

Kraków, 12 lutego 2013.

                                                                                                Dr hab. Józef Hampel

Źródło:
Dyrekcja Muzeum w Kętach

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*