„Narodziny Niepodległej” – unikatowe pamiątki i fotografie na wystawie w kęckim muzeum

niepodległośćkoniecDo 27 listopada 2013 r. można bezpłatnie zwiedzać naszą nową wystawę czasową pt. „Narodziny Niepodległej”, poświęconą odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Na wystawie zgromadzono pamiątki i unikatowe zdjęcia poświęcone architektom niepodległości, pobytowi legionów Józefa Piłsudskiego w roku 1915, a także kreowaniu i utrwalaniu legendy samego Marszałka.

W sali wystaw czasowych w ten dzień miał miejsce wernisaż wystawy pt. „Narodziny Niepodległej”. Kustoszem wystawy jest Pan dr Małysa. Celem wystawy jest przybliżenie historycznego kontekstu jednego z najważniejszych świąt państwowych – Narodowego Święta Niepodległości obchodzonego dla upamiętnienia odrodzenia się państwa polskiego w roku 1918.

niepodległośćkoniec

Cześć wystawy poświęcona jest genezie Święta Niepodległości oficjalnie uchwalonego przez Sejm Rzeczypospolitej 15 lutego 1989 r. Święto nawiązywało do tradycji sięgającej okresu międzywojennego po raz pierwszy zostało ustanowione w kwietniu 1937 r.

Wystawa „Narodziny Niepodległej” przedstawia również wysiłek zbrojny poniesiony przez Polaków w trakcie I wojny światowej. Powstało wówczas kilka polskich formacji zbrojnych, walczących po stronie mocarstw centralnych (jak Legiony Polskie), lub po stronie ententy (Legion Puławski, Błękitna Armia).

Kolejna część poświęcona jest przybliżeniu sylwetek czołowych polskich polityków, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.

W części ekspozycyjnej odbiorcy będą mieli możliwość zobaczyć pamiątki związane z osobą Józefa Piłsudskiego (fotografie, dzieła sztuki), a także pamiątki dokumentujące udział kęczan w Legionach Polskich oraz pobyt I Brygady Legionów w 1915 r.

Wystawę można zwiedzać bezpłatnie do 27 listopada 2013 r. w godzinach otwarcia muzeum. Serdecznie zapraszamy.

Źródło:
Muzeum

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Kulturalne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*