Life Festival Oświęcim 2012 – ZDJĘCIA

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Life Festival Oświęcim 2012 r.  W finale festiwalu wystąpili: Teddy Jr , Antwerp Gipsy-Ska Orkestra, Kroke & Anna Maria Jopek, Peter Gabriel. Czasopismo/portal 'Nowa Wieś w gminie Kęty’ otrzymało akredytację fotoreporterską.

 

 

Przesłanie Petera Gabriela

wygłoszone podczas Life Festival Oświęcim 13 maja 2012

 

Nie do końca rozumiałem, co wy tutaj próbujecie robić, ale po odwiedzeniu obozów i Birkenau zaczynam powoli czuć, o co w tym wszystkim chodzi.     Medycyna od zawsze rozwijała się dzięki sekcjom zwłok, pozwalającym znaleźć oznaki schorzeń, a co za tym idzie nowe lekarstwa i nowe sposoby na chronienie ludzi. Za każdym razem, kiedy napotykamy w naturze śmierć, czy to martwe drzewo czy martwe zwierzę, zawsze wywodzi się z niego jakieś nowe życie.

Tu w Oświęcimiu Life Festival wyrasta na gruzach i Birkenau, tych dwóch czarnych wrzodach na duszy człowieka. To miejsce jest świątynią morderstwa, kaplicą ludobójstwa, nadzwyczajnego cierpienia, rasizmu, nienawiści, dehumanizacji i alienacji, które ciągle czekają na pełną sekcję zwłok i lepsze zrozumienie. Możemy próbować pogrzebać to, tak jak próbowało to zrobić SS, zapomnieć o tym i udawać, że to nigdy nie istniało. Ale to istniało i ciągle istnieje. Nie możemy powiedzieć, że to tylko naziści, albo tylko Niemcy, albo że to inny i kiedy indziej. Bo to właśnie my i właśnie teraz.

            Arcybiskup Tutu mówi o afrykańskiej idei Ubuntu. Mówi ona, że ja mogę istnieć wyłącznie w relacji z tobą. Że ja mogę być sobą tylko, jeśli pozwolę tobie być tobą. To jest „praca, która czyni wolnym”, praca polegająca na patrzeniu w ciemność, w te drzwi zapomnienia, pompująca krew życia. To wy jesteście strażnikami tego ciemnego lustra, strażnikami pamięci, która przypomina nam, kim jesteśmy i kim możemy być, zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym znaczeniu.

            Kiedy więc słyszymy, że mieszkańcy Północnego Sudanu odnoszą się do mieszkańców Południowego Sudanu, jak do insektów – jak to miało miejsce w tym tygodniu, przypomina nam się Rwanda. Czytamy o ponad stu tysiącach ludzi więzionych w Sri Lance, albo widzimy w jaki sposób amerykańscy i brytyjscy żołnierze traktują jeńców w Iraku i Afganistanie, gdy patrzymy, jak prześladowany zmienia się w oprawcę w Palestynie, kiedy widzimy odtrąconych ludzi, za każdym razem, gdy My zmienia się w Oni, kiedy widzicie swoje dzieci traktujące ludzi w grach komputerowych jak żer lub martwe mięso, możecie jeszcze raz otworzyć drzwi do tego ciemnego miejsca i wypowiedzieć słowo: „pamiętaj”. W ten sposób cała ta śmierć może być pożywką dla życia, w ten sposób Oświęcim może naprawdę dać „sygnał do hałasu”*

*(„Signal To Noise” – tytuł jednej z piosenek Petera Gabriela).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Społeczne, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*