Zielony listek powraca – prawo jazdy na nowych zasadach

W styczniu 2013 roku mają ruszyć pierwsze egzaminy teoretyczne na prawo jazdy na zmienionych zasadach. Nowe przepisy ubiegania się o prawo jazdy zakładają, że przyszły kierowca przed przystąpieniem do szkolenia i egzaminu będzie musiał odwiedzić starostwo powiatowe, w którym stworzony zostanie profil kandydata.

Wizyta w starostwie powiatowym będzie koniecznością. – To po to żeby ukrócić podrabianie dokumentów i możliwości zdobycia uprawnień przez osoby, które wcześniej je straciły, np. za jazdę po alkoholu. Dopiero po wizycie w starostwie kandydat uda się na szkolenie w ośrodku nauki jazdy, by następnie przystąpić do egzaminu teoretycznego. Przyszły kierowca nie będzie też miał możliwości wyuczenia się pytań na pamięć – tłumaczy Andrzej Pierzchała, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu. –  Baza pytań zwiększona zostanie do 3 tysięcy, a część z nich będzie multimedialna – dodaje Andrzej Pierzchała. Egzamin zostanie podzielony na dwie części – ogólną i specjalistyczną. Pierwsza będzie składać się z 20, a druga z 12 pytań, za które możliwe będzie otrzymanie od 1 do 3 punktów. Aby uzyskać wynik pozytywny, trzeba będzie zgromadzić od 68 do 74 punktów.

Nowe przepisy określają również, że początkujących kierowców czeka dwuletni okres próbny. Pomiędzy czwartym, a ósmym miesiącem od otrzymania dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów, kierowca będzie zobowiązany odbyć dokształcający i szkolenie praktyczne. – Dodatkowo starosta będzie mógł wydać decyzję o przedłużeniu okresu próbnego o kolejne dwa lata jeżeli w trakcie jego trwania kierowca popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji – zaznacza Andrzej Pierzchała.

Na samochodowe szyby powrócą również zielone listki. Przez osiem miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy kierowcy będą musieli jeździć samochodem oznaczonym w ten sposób na przedniej i tylnej szybie. – W tym czasie nie wolno im przekraczać prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza nim oraz 100 km/h na drodze ekspresowej, dwujezdniowej i autostradzie. Nie wolno będzie też podejmować pracy zarobkowej jako kierowca – podkreśla Andrzej Pierzchała.

Kierowcy, którzy uzbierają 24 punkty karne, zgodnie z nowelizacją ustawy, będą kierowani na reedukacyjny, a nie na ponowny egzamin na prawo jazdy. Jeżeli jednak po raz kolejny zgromadzą 24 punkty ( razem 48) w ciągu pięciu lat, pożegnają się z dokumentami.

Osoba ubiegająca się o uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym ( kat. A2,B,B+E,C1,C1+E) będzie mogła rozpocząć szkolenie nie wcześniej niż trzy miesiące przed ukończeniem roku życia.

Prawa jazdy na motor czy samochód osobowy będą ważne przez 15 lat. Okres ten będzie krótszy o ile będzie to wynikać z orzeczenia lekarskiego.

Dodatkowo międzynarodowe prawa jazdy będą – jak dotychczas – wydawane przez każdego starostę na wniosek osoby zainteresowanej na okres trzech lat dla osoby posiadające krajowe prawo jazdy.

Teoretycznie zakłada się, że ustawa obowiązywać będzie z dniem 19 stycznia 2013 roku. Pierwotny termin wejścia przepisów w życie tj. 11 lutego 2012 roku Ministerstwo Transportu przesunęło ze względu na konieczność zmiany systemu informatycznego w ośrodkach egzaminowania. Może jednak okazać się, że nowe zasady nie wejdą w życie w planowanym terminie. Istnieje bowiem duże ryzyko, że wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego nie zdążą z procedurami przetargowymi i – do stycznia przyszłego roku – nie będzie szans na zbudowanie nowego systemu informatycznego. Jednak warto już teraz zapoznać się z przepisami, które znajdują się w nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami ( Dz.U. Nr 30 poz. 151 z póź. zm.).

Źródło:
w Oświęcimiu

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*