Zebranie wiejskie w Bulowicach – relacja (ZDJĘCIA)

1-_DSC0006W niedzielę 10 marca 2013 r. w Bulowicach odbyło się Zebranie Wiejskie. W obecności ponad stu mieszkańców Bulowic, Burmistrza Gminy Kęty Pana Tomasza Bąka, zastępców Burmistrza Panów Dariusza Laszczaka i Krzysztofa Olejaka, Przewodniczącego Rady Powiatu Pana Jarosława Jurzaka, Sołtys Bulowic Pan Janusz Kruczała przedstawił sprawozdanie z działalności swojej i Rady Sołeckiej w 2012 r.  Większość spraw zgłoszonych przez mieszkańców na poprzednim zebraniu została pozytywnie załatwiona, część jest w trakcje realizacji. Przyjęto uchwałę w sprawie podziału środków będących do dyspozycji sołectwa w 2013 r. Środki dla Bulowic zostały podzielone następująco:

17500 zł – utrzymanie dróg gminnych wewnętrznych

7680 zł – utrzymanie dróg gminnych publicznych

14150 zł – rezerwy ogólne i celowe przeznaczone na zadania uzgodnione z Radą Sołecką

Razem – 39,330 zł

Uchwałą przyjęto katalog wniosków do realizacji w 2013.

Sołtys przedstawił  i inicjatywy przeprowadzone w Bulowicach.

Przebudowano budynek LKS mieszczący się na ulicy Sportowej, praktycznie jest to nowy obiekt z solidnym zapleczem. Obecnie z inicjatywy Sołtysa i Rady Sołeckiej w części budynku otwarto świetlicę młodzieżową. Gmina wyposażyła salę w meble, sprzęt sportowy, zabawki. Sołectwo zakupiło telewizor oraz kino domowe. Wyremontowano sołtysówkę, będącą dotychczas w złym stanie. Gruntowna zmiana nastąpiła także w wyglądzie i wyposażeniu sali znajdującej się nad sołtysówką. Wymieniono okna, meble, zakupiono sprzęt AGD i i RTV. Obecnie z sali korzysta m.in. Koło Gospodyń Wiejskich w Bulowicach, Rada Sołecka, organizowane są tam również spotkania z mieszkańcami. Ponadto Sołtys wraz z Radą Sołecką z zarządem Koła Gospodyń Wiejskich oraz z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Bulowicach zorganizowali i przeprowadzili konkurs na najpiękniejsza szopkę Bożonarodzeniową. Wszyscy jego uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe.

Dofinansowano kwotą 2500 zł obchody 100-lecia OSP Bulowice, zakupiono ławostoły na potrzeby sołectwa, dokonano m.in. niwelacji terenu obiektu LKS-u i wokół niego.

Sołtys bardzo podziękował za włączenie się w organizację corocznych dożynek wiejskich starostom dożynek, Państwu Malik, zarządom KGW, OSP, LKS, Kółku Rolniczemu, Orkiestrze Dętej, Radzie Sołeckiej i Radnym.

W toku dyskusji na pytania mieszkańców na bieżąco odpowiadali burmistrzowie, Przewodniczący Rady Powiatu oraz Sołtys Bulowic.

Największe problemy zgłaszane przez mieszkańców to przede wszystkim stan infrastruktury drogowej we wsi. Stan powiatowej ul. Zamkowej jest tak fatalny, że mieszkańcy zebrali podpisy pod petycją do Powiatu Oświęcimskiego w sprawie wykonania jej remontu. W równie opłakanym stanie jest ul. Stara Droga, która stanowi objazd w razie wypadku krajowej. Wielokrotnie poruszano problem przejścia dla pieszych przy cmentarzu. Interwencje w sprawie zmiany sposobu działania świateł w centrum wsi nie zyskały akceptacji zarządcy drogi (GDDKiA w Krakowie).Burmistrz oraz Sołtys zadeklarowali, że dołożą wszelkich starań, aby problem ten został rozwiązany. Na przestrzeni ostatnich lat doszło tam do kilku poważnych zdarzeń drogowych, w tym także wypadków śmiertelnych. Podobna sytuacja ma miejsce obok kościoła w Bulowicach, gdzie wg znaków poziomych nie wolno się zatrzymywać i tym bardziej parkować samochodów. Stwarza to bardzo niebezpieczną sytuację dla wyjeżdżających z parkingu obok ośrodka zdrowia, gdyż kompletnie ogranicza im widoczność.  W odpowiedzi GDDiA w piśmie do Sołtysa jednoznacznie stwierdza, że oznakowanie poziome, w tym linia ciągła, określa, że w tym miejscu jest zakaz zatrzymywania się i postoju. twierdza, że  odpowiednie służby powinny zakaz ten bezwzględnie egzekwować.

Ponadto na zebraniu poruszano również sprawę kanalizacji, zmiany ustawy śmieciowej oraz kwestię ośnieżania dróg.

Źródło:
Przemysław Golonka | UG Kęty

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*