Zaznacz na mapie, jeśli widzisz zagrożenie – Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

plakat_mapa-250x353

14  września 2016 r. w Małopolsce ruszył program Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To innowacyjne narzędzie, ma służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. „Mapa” będzie dostępna na stronach internetowych każdej z komend Policji, a jej obsługa została zaprojektowana tak, aby mógł z niej skorzystać każdy obywatel.

Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne Policji m.in.  statystyki policyjne, na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych, ale również w oparciu o wyniki badań opinii publicznej.

Tworzenie mapy zagrożeń było poprzedzone wieloma spotkaniami, podczas których mieszkańcy zgłaszali swoje uwagi, mówili o potrzebach i zagrożeniach, które dostrzegają w swojej okolicy. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwoli, więc na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców regionu.

„Mapa” dostępna jest na stronie internetowej – https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

_kety_mapa_zagrozen_policja(zdjęcie: geoportal.gov.pl – Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – gmina Kęty / 15.09.2016 r.)

Teraz i Ty, możesz mieć możliwość aktualizacji informacji na mapie. Za pomocą interaktywnej strony możesz przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w Twojej okolicy. Następnie Policja będzie te sygnały weryfikować, jeśli się potwierdzą zostaną wprowadzone wprost na mapę.

Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego numeru IP można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Korzystanie z Mapy Zagrożeń przez internautów jest  proste i przejrzyste.

Internauta, który będzie  korzystać z tego narzędzia,  powinien  wyszukać  na „mapie” konkretne miejsce uważane przez niego za zagrożone. Z kategorii zgłoszeń powinien  następnie wybrać ikonę obrazującą konkretną kategorię zdarzeń, którą następnie należy nanieść na dane  miejsce na mapie. Zgłaszający będzie również proszony o wprowadzenie w „oknie” szczegółów spraw, a także jego daty. Takie zgłoszenie od tej pory będzie już widoczne na mapie, jak również  jego statut (nowe, weryfikacja, potwierdzone).

Teraz, dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa  każdy może mieć wpływ na w swoim otoczeniu.

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:

  1. informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,
  2. informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie:
    • bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp.;
    • w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu  publicznemu,
  3. informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Informacje prezentowane na mapach będą uwzględniały zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

UWAGA:

nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji.

W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji.

Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.

Źródło:
PolicjaKPP Oświęcim

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Zaznacz na mapie, jeśli widzisz zagrożenie – Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

  1. Kęczanin pisze:

    Redakcjo, co słychać w sprawach sądowych. Może poinformujecie mieszkańców, bo zaczyna się w Kętach dziać bardzo źle. Widać niektórzy obrośli w piórka i chyba zapomnieli że są dla mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*