Zameldowanie i wymeldowanie teraz już tylko w jednym urzędzie

HERB BIP KętyW dniu 31 grudnia 2012 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012r., poz. 1407), na mocy której wprowadzono szereg ułatwień w realizacji obowiązku meldunkowego. Od 1 stycznia 2013r. kwestie związane z obowiązkiem meldunkowym możemy załatwić podczas jednej wizyty w urzędzie. Od początku roku nie musimy najpierw dokonać wymeldowania w jednym urzędzie, aby w drugim móc się zameldować.

Wszystkie te czynności wykonamy w tym samym urzędzie, w którym będziemy dokonywać meldunku. Przy zameldowaniu nie podajemy informacji o wykształceniu, czy obowiązku wojskowym. Nie ma również obowiązku przedkładania książeczki wojskowej.

Zniesiony został zameldowania obywateli polskich, obywateli UE, obywateli państw EFTA-stron EOG oraz obywateli Konfederacji Szwajcarskiej na pobyt czasowy nie przekraczający trzech miesięcy.

Właściciele, dozorcy i administratorzy nieruchomości oraz zakłady pracy nie mają już obowiązku weryfikowania wypełniania obowiązku meldunkowego przez mieszkańców lub pracowników. Nie ma także obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów.

Wydłużony został realizacji obowiązku meldunkowego z 4 do 30 dni oraz zniesione zostały sankcje karne dla obywateli polskich i UE za niedopełnienie obowiązku meldunkowego.

Wydłużony został również okres wyjazdów zagranicznych podlegających zgłoszeniu w organie ewidencji ludności z 3 do 6 miesięcy.

Zgodnie z oczekiwaniem obywateli można dopełnić formalności meldunkowych w urzędzie przez ustanowionego pełnomocnika.

Źródło:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*