ZA3MAJ SIĘ – obchody rocznicowe Święta 3 Maja w Krakowie

plakat 3 majaObchody 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji nawiązują do przedwojennych tradycji. Jerzy Miller, wojewoda małopolski zaprasza mieszkańców Krakowa i całego województwa do wspólnego radosnego świętowania.

 

W tym roku Maja, poprzez zmienioną formułę, przywoływać będzie historyczne tradycje rodzinnego i radosnego święta. Towarzyszące obchodom hasło „za3maj się” skłania nie tylko do refleksji i chwili zadumy nad losami naszego kraju, ale przede wszystkim zachęca do nowoczesnej interpretacji trzeciomajowych uroczystości w oparciu o tradycję. Do wspólnego świętowania zapraszają Jerzy Miller, wojewoda małopolski, Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego oraz Jacek Majchrowski, prezydent miasta Krakowa.

Obchody poprzedzi Dzień Flagi Państwowej. W czwartek, 2 maja wojewoda małopolski uczestniczyć będzie w akcji rozdawania flag (od godziny 10.00), która odbędzie się na Placu Szczepańskim. Wojewoda osobiście wręczając flagi, będzie zachęcał wszystkich od wspólnego udziału w obchodach 3 Maja.

Oficjalny program obchodów 3 Maja:

– godz. 9.00 ul. Gołębia 9

Złożenie kwiatów pod pomnikiem Hugona Kołłątaja

– godz. 10.00-11.00 Katedra na Wawelu

Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny

– godz. 12.00-16.00 Błonia

Rodzinna impreza sportowo – rekreacyjna

Planowana impreza będzie miała charakter pikniku rodzinnego. Przygotowane atrakcje podzielone zostały na dwie części. Pierwsza związana będzie z pracą służb mundurowych, druga ma na celu zachęcić do wspólnego i aktywnego wypoczynku. Najmłodsi i nieco starsi na pewno znajdą dla siebie wiele atrakcji.

Policjanci, strażacy, strażnicy miejscy, pracownicy pogotowia oraz żołnierze opowiedzą o swojej codziennej służbie. Każdy będzie mógł nie tylko z nimi porozmawiać, ale na własne oczy przekonać się jakim sprzętem dysponują. Policyjny ambulans pirotechniczny, pojazd ratownictwa chemicznego używany przez Straż Pożarną oraz pojazdy wojskowe HMMWV oraz HONKER to tylko wybrane z wielu pojazdów, za kierownicą których będą mogli usiąść uczestnicy pikniku. Dla najmłodszych Policja przygotuje tor do bezpiecznej nauki jazdy na rowerze, zaś Krakowskie Pogotowie Ratunkowe zorganizuje dla wszystkich chętnych instruktażowy pokaz udzielania pierwszej pomocy. Prawdziwą atrakcją dla miłośników wojskowości będzie okolicznościowy skok spadochronowy wykonany przez żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej.

 

Studenci Akademii Wychowania Fizycznego oraz młodzież ze Związku Harcerstwa Polskiego przygotują dla wszystkich gry i zabawy. Planowane jest zorganizowanie konkursów i pokazów w kilkudziesięciu dyscyplinach. Każdy będzie mógł się sprawdzić uczestnicząc w pokazach i warsztatach gimnastyki sportowej i aerobiku, szkółce piłkarskiej czy ćwiczeniach siłowo-wytrzymałościowych. Atrakcją będą pokazy Kung fu wushu i Aikido. Dla najmłodszych przygotowany zostanie gumisiowy tor przeszkód, zaś dla nieco starszych tańce integracyjne, Frisbee Ultimate oraz pasjonująca terenowa gra planszowa.

– godz. 16.00 Rynek Główny

Pokaz musztry paradnej oraz koncert w wykonaniu orkiestry wojskowej

– godz. 17.00 Mały Rynek

Lekcja śpiewania w wykonaniu artystów Loch Camelot

– godz. 19.15 Filharmonia  (Wstęp na podstawie zaproszeń; część zaproszeń stanowi nagrody w konkursach)

Koncert w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej

odznaczeń państwowych oraz aktów nadania obywatelstwa

Koncert w krakowskiej Filharmonii poprzedzi uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych oraz  aktów nadania obywatelstwa polskiego. Ten szczególnie świąteczny wieczór nie tylko będzie okazją do wysłuchania utworów muzycznych w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej, ale także do uhonorowania osób zasłużonych, oraz tych, które w naszym kraju znalazły swoją nową Ojczyznę.

plakat 3 maja

Monika Frenkiel
Rzecznik prasowy wojewody małopolskiego

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*