Wysokość nagród pracowników Urzędu Gminy Kęty za 2010, 2014 i 2015 r. (AKTUALIZACJA)

Nagrody_UG_KetyW nawiązaniu do toczącej się od kilku tygodni publicznej dyskusji, widocznej także na lokalnych forach (vide Ostatni tydzień zbierania podpisów pod propozycjami zmian w prawie samorządowymPensje w BIP. Watchdog chce jawności list płac urzędników samorządowych, albo Czy wynagrodzenia powinny być jawne?), odnośnie jawności nagród (wynagrodzeń) pracowników urzędów oraz zmian w prawie, dnia 3 marca 2015 roku jako redakcja portalu nowa-wies-kety.pl zapytaliśmy Burmistrza Gminy o przyznanych pracownikom UG Kęty w roku 2014 oraz w roku 2015.

Poprosiliśmy by wskazano: imię i nazwisko, kwotę oraz przyznania w roku 2014 oraz w roku 2015 dla każdego z pracowników UG Kęty.

Jak się postuluje, jawne nagrody publikowane wraz z uzasadnieniami, pozwoliłyby ocenić, czy faktycznie są one przyznawane ze wskazaniem szczególnych osiągnięć.

I stwierdzić czy takie miały miejsce. Dlaczego jest to ważne może ilustrować przykład wydarzeń w TłuszczuTu bezpośrednio link do audycji.

(Źródło: Radio Dla Ciebie / www.rdc.pl)

Odpowiedź z kęckiego urzędu nadeszła dokładnie po dwóch tygodniach od złożenia wniosku:

Nagrody_UG_Kety

Nagrody_UG_Kety2

Jak wynika z powyższej informacji, nie podano wysokości nagród dla każdego z około 100 pozostałych pracowników urzędu pełniących funkcje publiczne (Lista pracowników Urzędu Gminy Kęty). Gminy Kęty wydał w tej kwestii decyzję odmowną, od której prawo przewiduje możliwość odwołania się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie. Całą decyzję można odczytać pod linkiem: Decyzja odmowna Burmistrza Gminy Kęty

W odpowiedzi na wniosek redakcji wskazano jedynie, że wszyscy razem otrzymali nagrody łącznie w wysokości 115 000 zł, gdzie minimalna nagroda to 200 zł, a najwyższa 2000 zł.

Burmistrz Gminy Kęty podał w odpowiedzi, że: wszystkie gratyfikacje zostały przyznane pracownikom Urzędu Gminy Kęty z uwagi na wyróżniające wykonywanie obowiązków służbowych, szczególne zaangażowanie w realizację powierzonych zadań oraz uzyskiwane efekty pracy.

Zatem skoro uzasadnienie do każdej z tych ponad stu nagród dla pracowników urzędu jest identyczne, to należałoby się zastanowić, dlaczego wysokość przyznanych nagród różni się między sobą nawet dziesięciokrotnie.

Czy przyznanie nagród w tej formie (różnych wysokościach przy identycznym uzasadnieniu) może być motywujące dla poszczególnych pracowników?

W 2015 roku (do dnia odpowiedzi na wniosek) nie przyznano żadnych nagród.

A czy Polaków interesują zarobki urzędników i jak budować klimat zaufania do publicznych organizacji i urzędów – o tym m.in. mówi Katarzyna Batko-Tołuć ze Stowarzyszenia Sieć Obywatelska – Watchdog Polska.

Sieć obywatelska – Watchdog Polska (dawniej Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich) od ponad 10 lat działa po to, aby obywatelki i obywatele wiedzieli, że mają prawo pytać władzę o ważne dla nich sprawy, żeby korzystali z tego prawa i żeby otrzymywali odpowiedzi. Aktywnie działa, by dobrze poinformowani obywatele zabierali głos we wspólnych sprawach i aby mieli wpływ na decyzje i polityki, które ich dotyczą.

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=6COttKAXaGA”]

Zapraszamy do dyskusji.

AKTUALIZACJA (7 maja 2015 r.:)

Poniżej prezentujemy odpowiedź Burmistrza Gminy Kęty na zapytanie w sprawie nagród przyznanych pracownikom Urzędu Gminy Kęty za rok 2010:

NagrodyKety20102014a

 NagrodyKety20102014bNagrodyKety20102014cŹródło: Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Burmistrza Gminy Kęty, o której mowa w powyższym piśmie, odmawiająca udostępnienia informacji publicznej w sprawie nagród wraz z uzasadnieniem wszystkich pracowników Urzędu Gminy Kęty znajduje się pod tym linkiem: Decyzja znak: OS.1431.15.2015.AK (Źródło: Sieć Obywatelska – Watchdog Polska)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na Wysokość nagród pracowników Urzędu Gminy Kęty za 2010, 2014 i 2015 r. (AKTUALIZACJA)

 1. Witek pisze:

  Proszę pamiętać o prawie, które próbujecie naruszyć. Proszę poczytać: http://www.giodo.gov.pl/plik/id_p/2578/j/pl/

  • Redakcja pisze:

   Właśnie na tym polega problem, że nie próbujemy naruszyć żadnego prawa, tylko z niego chcemy korzystać (prawo do informacji).

  • mały udipczyk pisze:

   Niezrozumiały komentarz. Proszę wskazać, jakie przepisy ktoś próbuje („próbujecie”) naruszyć.
   Uchwała SN z 1993 r. przywołana w poradzie GIODO pod względem faktycznym i prawnym dotyczy zupełnie innego problemu.
   Od wejścia w życie Konstytucji RP z 1997 r. oraz ustawy o dostępie do informacji publicznej wszelkie wynagrodzenia (w tym nagrody), jakie przysługują funkcjonariuszom publicznym są informacją publiczną, która jest udostępniania na wniosek każdego zainteresowanego, włącznie z nazwiskiem tegoż funkcjonariusza.
   Jest tyle orzeczeń, materiałów w sieci, wystarczy tylko sięgnąć, by się o tym dowiedzieć.
   Kto to jest funkcjonariusz publiczny to od dawna stanowi odpowiedni przepis Kk, również wystarczy zajrzeć do ustawy.

 2. Bożena pisze:

  Urząd nie poda jakie są zarobki lub nagrody urzędników , bo urzędnicy sami między sobą nie wiedzą ile zarabia ich kolega z pokoju czy wydziału. Jakby się dowiedzieli to byłoby wesoło Urzędzie.

 3. Marek pisze:

  Jaki efekt pracy Panie Burmistrzu można zobaczyć po dwóch miesiącach pracy Pana zastępców? Przytykał Pan poprzedniej władzy trwonienie pieniędzy publicznych a jak Pan nazwie premię dla p. Ficonia i p. Śliwy? I oczywiście to śmieszne porównanie premii za poprzednika.Podejrzewam, że kwoty wypłacone p. Laszczakowi i p. Olejakowi nie były za okres pierwszych dwóch miesięcy pracy. OBŁUDA!

 4. Nabity w butelkę pisze:

  Widać że nagrody w Urzedzie wg. grafiku , a nie za osiągnięcia.Gdyby ktoś nie dostał to byłby zdziwiony. Najlepiej i najszczodrzej rozdziela się pieniądze których nie trzeba wypracować. Patrząc na tę listę nasuwa się wniosek że finansowo gmina nie jest w złej kondycji choć podatnikom mówi się co innego. Poz. 1 i 2 , jeszcze nie zdążyli popracowac, ajuz nagroda? Ot tak , ,tysiaczek , na dobry humor?

  • Olo pisze:

   Patrzycie tylko na pozycje 1i2 a już nie widzicie ile dostali poprzednicy za co ? za układanie pasjansa ? a Pan dyrektor Jurzak za co taka premię dostał ? Może napiszecie mi te ich osiągnięcia . A odprawy które wzięli zastępcy na odchodne to tego juz nie widać . Czemu portal nie zapyta ile odpraw dostali ? Ja np. osiągnięcia Pana Śliwy widzę , chociażby szybka interwencja odnośnie przejazdu kolejowego . A jeszcze muszę dodać , że gość konkretny nie wariat jak jego poprzednik , potrafi wyjść zza biurka i przyjechać na interwencję , oraz sprawę załatwić . Ja bym mu więcej dał, właśnie po tych dwóch miesiącach. A wy jak nie macie bladego pojęcia o człowieku , to zajmijcie się swoim podwórkiem , a nie piszcie te żałosne komentarze ., bo tylko robicie z siebie pośmiewisko

   • Redakcja pisze:

    @Olo – Odpowiadając na Pana/Pani pytanie „Czemu portal nie zapyta ile odpraw dostali ? ”

    Uprzejmie informujemy, że prawo do informacji przysługuje Każdemu, zatem jeśli Pana/Panią coś nurtuje, chciał(a)by się Pan/Pani czegoś dowiedzieć, może Pan/Pani sam(a) złożyć wniosek do burmistrza i taką informację publiczną burmistrz powinien Panu/Pani udostępnić.

    Zachęcamy do korzystania ze swoich praw:-)

   • ewe pisze:

    Olo, daj sobie na wstrzymanie… Co ale jak poprzednicy robili sporo to tego już nie widziane było?? Musieli najpierw posprzątać po poprzedniej kadencji i to sporo czasu zajęło a teraz nowi mają wszystko podane jak na dłoni…

  • ewe pisze:

   Dokładnie, hańba!!!! ładny mi burmistrz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*