Wysokie notowania Kęt w Banku Projektów Regionalnych

Wysokie notowania Kęt w Banku Projektów RegionalnychStrategiczne inwestycje planowane na terenie Gminy Kęty na najbliższe sześć lat mają sporą szansę na realizację. Przedsięwzięcia znalazły się na szczycie „listy rankingowej” Banku Projektów Regionalnych przedstawionej przez marszałka Marka Sowę 6 maja podczas posiedzenia Małopolski Zachodniej.

W skład forum, będącego gremium opiniodawczo-doradczym dla zarządu województwa, wchodzą przedstawiciele samorządu województwa a także samorządów powiatowych i gminnych z terenu Małopolski Zach., przedstawiciele organizacji gospodarczych oraz społecznych, instytucji naukowych oraz kulturalnych a także służb mundurowych.

Podczas posiedzenia, które odbyło się w Olkuszu, marszałek Sowa przedstawił wstępny zakres wsparcia z regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-2020 dla subregionów. Zaprezentował także raport z ubiegłorocznego naboru projektów do Banku Projektów Regionalnych dla Małopolski Zachodniej, do którego Gmina Kęty zgłosiła 18 przedsięwzięć.

Największą szansę na realizację mają projekty sklasyfikowane na pozycjach od 1 do 36. Zostały one wpisane w obszary rekomendowane do wsparcia w ścieżce subregionalnej. Pośród wysoko notowanych przedsięwzięć znalazły się cztery z naszej gminy. Do zadań priorytetowych dla Małopolski Zachodniej zaliczono przede wszystkim udostępnienie terenów inwestycyjnych poprzez wykup gruntów i budowę dróg. Projekt ten sklasyfikowano na drugiej pozycji na liście! Dalej – na miejscach dziewiątym i dziesiątym – znalazły się sieci ciepłowniczej oraz zakup nowego taboru autobusowego MZK Kęty. Na wysokiej, siedemnastej pozycji ulokowano także zadanie polegające na budowie ścieżek rowerowych na terenie gminy Kęty. Dla porównania w wykazie znalazł się tylko jeden projekt z Andrychowa i trzy z Oświęcimia. Nie ma na nim także ani jednej inwestycji planowanej na terenie pow. wadowickiego.

Dodatkowe siedem przedsięwzięć zgłoszonych przez Gminę Kęty do banku projektów w roku 2012 umieszczono na liście „potencjalnie kwalifikowanych z poziomu regionalnego lub krajowego”. Oznacza to, że takie, jak budowa odnawialnych źródeł energii czy kanalizacji sanitarnej, modernizacja urządzeń wodnych, przeniesienie siedziby muzeum do innego budynku oraz budowa kolejnego etapu obwodnicy również mogą doczekać się wsparcia w przyszłym programie operacyjnym.

Wysokie notowania Kęt w Banku Projektów Regionalnych

Jak czytamy na stronie www.malopolskie.pl, Subregionalny Program Rozwoju (SPR) na lata 2014-2020 wchodzi w skład pakietu programów strategicznych, które będą najważniejszym narzędziem zarządzania rozwojem regionu w najbliższych latach. SPR ma za zadanie wskazać politykę rozwoju dla każdego z pięciu obszarów województwa w oparciu o ich atuty i przyczynić się do większego zaangażowania lokalnych środowisk na rzecz przygotowania wspólnych przedsięwzięć ważnych dla subregionu. SPR będzie prezentował zarówno politykę wspierania rozwoju poszczególnych subregionów, jak i uzgodnione w nich listy przedsięwzięć, które będą mogły uzyskać dofinansowanie ze środków wydzielonych w nowym programie regionalnym pod warunkiem spełnienia kryteriów formalnych.

Raport z naboru projektów do Banku Projektów Regionalnych dla Małopolski Zachodniej

Źródło:
UG Kęty | oprac. car, fot. www.malopolska.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Inwestycje, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*