Wyjazd uczniów „Kopernika” do Włoch

IMG_3257W dniach od 18-23 marca 2013 r. dziesięcioro uczniów z PZ nr 10 wraz z trzema nauczycielkami gościło w miejscowości Biella we Włoszech. Było to ostatnie już spotkanie w ramach projektu Comenius, w którym szkoła uczestniczy od roku 2011. Poprzednie spotkania odbyły się w Holandii, w Pax Christi College w Druten w marcu 2011 roku i w PZ nr 10 w Kętach we wrześniu 2012 roku. Program został szczegółowo dopracowany w czasie spotkania koordynatorów w styczniu 2013 w Bielli. Poniżej znajduje się krótka relacja z poszczególnych dni pobytu wraz ze zdjęciami.

18 marca – Wylot z Balic do Mediolanu. Spotkanie i powitanie z grupą z Holandii i przejazd autokarem do szkoły w Bielli. Powitanie przez rodziny goszczące.

19 marca w szkole. W czasie wspólnego spotkania naszej szkoły przedstawili przygotowaną wcześniej prezentację, zawierającą zdjęcia ze spotkania w Polsce we wrześniu 2012 roku zatytułowaną „Don’t worry be happy”. Następnie uczniowie PZ nr 10 wręczyli wszystkim uczestnikom projektu przywiezione z Polski upominki tj. kubki ceramiczne wypełnione cukierkami – „krówkami” z tytułem projektu i z  logo szkół. Obył się również quiz z wiedzy o Włoszech i prezentacje przygotowane przez uczniów z włoskiej szkoły. Po omówieniu przepisu, wszyscy zostali zaproszeni na degustację pizzy. Następnie odbyło się zwiedzanie szkoły I.I.S Vaglio w Bielli. Szkoła posiada trzy budynki, do których udaliśmy się pieszo, podziwiając po drodze urokliwe widoki na ośnieżone Alpy ( stąd nazwa Biella).  Następnie pojechaliśmy do lokalnej fabryki kaszmiru, gdzie poznaliśmy proces wytwarzania tego szlachetnego materiału.

20 marca do Turynu. W Turynie mieliśmy okazję odwiedzić katedrę, gdzie przechowywany jest Całun Turyński. Po czym udaliśmy się na zwiedzanie Narodowego Muzeum Kina zlokalizowanego w budynku zwanym „Mole Antonelliana”, co w dowolnym tłumaczeniu na język polski oznacza „grat”, gdyż jest on mieszanką różnych stylów. Po zwiedzeniu muzeum wyjechaliśmy na wieżę, z której można było podziwiać widoki na Turyn i Alpy. Wysokość budynku to 167,5m. Po południu zwiedzaliśmy słynny sklep „Eataly” z tradycyjnymi włoskimi potrawami.

21 marca – wyjazd do Mediolanu. W Mediolanie zwiedziliśmy budynek najsłynniejszej opery świata La Scala oraz przepiękną (pod względem wielkości zajmującą trzecie miejsce na świecie) katedrę. Wdrapaliśmy się też na jej dach, gdzie doświadczyliśmy pierwszej tej wiosny kąpieli słonecznej podziwiając zapierające dech widoki na koronkowe detale rzeźb z białego marmuru.

22 marca – wyjazd w góry gdzie znajduje się  sanktuarium Oropa położone w Alpach 12 km od Bielli na wysokości 1180 n.p.m., które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wieczorem odbyła się kolacja z rodzinami goszczącymi i degustacja włoskich potraw tradycyjnych. Była szynka parmeńska, tatar, anchois, deser panna cotta, płonące naleśniki, polenta i wiele innych potraw. Przyjęcie odbyło się na zewnątrz, wśród pięknych dekoracji kwiatowych.

23 marca – pożegnanie z rodzinami goszczącymi i wyjazd na  lotnisko do Mediolanu z grupą z Holandii. Na lotnisku pożegnane z Holendrami i wylot do Polski. Przejazd busem przed szkołę.

Zauroczeni na trwałe pozostaniemy przepięknymi widokami na Alpy okalające miasto Biella, a także przepięknymi miastami włoskimi takimi jak Mediolan i Turyn z bogactwem zabytków do zwiedzania.  Rodziny goszczące ujęły uczestników serdecznością i gościnnością. Po wspólnych zajęciach organizowały wyjazdy w góry, jazdy konne itp.

Dyrekcja Powiatowego Zespołu Nr 10
Szkół Mechaniczno-Elektrycznych
im. M. Kopernika w Kętach

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*