WSA w Krakowie uchylił dwie decyzje MZWiK w sprawie utajnienia nagród dla pracowników

WSA_krakow w Krakowie na rozprawie 15 lipca 2016 r. w wydanym przez siebie wyroku uchylił dwie decyzje wydane przez Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Kętach. Dotyczyły one utajnienia wykazu stanowisk, kwot oraz uzasadnień przyznania nagród pracownikom spółki, o których udostępnienie wnioskował w ub. roku w gminie ”. ujawniła portalowi jedynie informacje dotyczące nagród dla 2 osób z zarządu spółki na ok. 70 osób pracowników. W wyroku sąd nakazał spółce ponadto zwrócić całość kosztów postępowania. Wyrok nie jest prawomocny. Każda ze stron ma prawo się od niego odwołać do NSA w Warszawie.

Wniosek o

Przypomnijmy. Zgodnie z naszym aktualizowanym na bieżąco artykułem Nagrody przyznane w latach 2011-2015 pracownikom MZWiK Sp. z o.o. w Kętach (AKTUALIZACJA)13 grudnia 2015 r. skierowaliśmy do Sp. z o.o. w Kętach pytanie prasowe dotyczące:

– wysokości nagród przyznanych w roku 2011, 2012, 2013, 2014 oraz w roku 2015 (do dnia odpowiedzi na ten wniosek) wszystkim osobom pracującym w Miejskim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. w Kętach poprzez podanie stanowiska, komórki organizacyjnej oraz kwoty i uzasadnienia przyznania danemu pracownikowi nagrody.

Proponuję przygotować odpowiedź na wniosek wedle schematu:

Rok 2011:
Wydział A – stanowisko S – X zł brutto nagrody – uzasadnienie
Wydział A – stanowisko B – Y zł brutto nagrody – uzasadnienie
Biuro C – jak wyżej

Rok 2012:
Wydział A – stanowisko… (jak wyżej)

__

MZWiK dwukrotnie odmawia wydając decyzje

W odpowiedzi na wniosek 11 stycznia 2016 r. faktycznie otrzymaliśmy odpowiedź o nagrodach (ale tylko Zarządu, czyli dwóch osób), jak i decyzję odmowną w stosunku do informacji o nagrodach osób pracujących w MZWiK Sp. z o.o. w Kętach:

1) Decyzja o nagrodach dla Zarządu MZWiK Sp. z o.o. w Kętach

2) Decyzja odmowna – nagrody wszystkich pracowników MZWiK Sp. z o.o. w Kętach

W odpowiedzi na decyzję odmowną MZWiK Sp. z o.o. w Kętach, w połowie stycznia br. skierowaliśmy wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, licząc na zmianę podejścia i ujawnienie nagród przyznanych pracownikom MZWiK:

Treść wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy

W odpowiedzi MZWiK utrzymał jednak w mocy swoją wcześniejszą decyzję, powielając zasadniczo dotychczasową argumentację.

Skarga portalu do w Krakowie

Wobec powyższego na decyzje te złożyliśmy skargę do Wojewódzkiego Sąd Administracyjnego w Krakowie:

Skarga do WSA w Krakowie na decyzję MZWiK Sp. z o.o. w Kętach

Do sprawy zdecydowało się kilka dni temu przystąpić Stowarzyszenie  Watchdog Polska.

W czerwcu 2016 r. otrzymaliśmy z Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie informację o terminie rozprawy w tej sprawie. W załączeniu otrzymaliśmy również odpis odpowiedzi MZWiK na naszą skargę.

WSA na rozprawie uchyla decyzje odmowne wydane przez MZWiK

WSA_krakow

Rozprawa_WSA_Krakow

Na rozprawie 15 lipca 2016 r. WSA uchylił dwie decyzje wydane przez MZWiK Sp. z o.o. w Kętach, w których odmówiła nam ujawnienia wykazu stanowisk, kwot oraz uzasadnień przyznanych pracownikom nagród w latach 2011-2015. Sąd również nakazał spółce zwrócić całe koszty postępowania.

Wyrok nie jest prawomocny.

W tym momencie z urzędu sporządzane jest pisemne uzasadnienie wyroku, które w ciągu kilku tygodni zostanie doręczone obu stronom postępowania. Od dnia jego otrzymania, każda ze stron ma możliwość odwołania się składając w ciągu 30 dni skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Sentencja wyroku dostępna jest w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych pod sygn. akt II SA/Kr 268/16.

O dalszym przebiegu sprawy będziemy Państwa informować.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na WSA w Krakowie uchylił dwie decyzje MZWiK w sprawie utajnienia nagród dla pracowników

 1. Nowowsianin pisze:

  Wybraliście takich radnych to miejcie do siebie pretensje. Przewodniczący rady na miesiąc dostaje prawie 2 tysiące i nic nie robi, czasem tylko kolejnemu burmistrzowi włazi w …. Ręka rękę myje. Przecież sołtys w Nowej Wsi nie lepsza, a na zebraniach o pierdołach się mówi , zero konkretów i jeszcze sie klaszcze słuchając bełkoty Klęczara i jego urzędników.

  • Redakcja pisze:

   Chyba niedługo czas na wniosek o liczbę interpelacji pisemnych złożonych przez radnych tej kadencji oraz ich treść (skany).

   • Nowowsianin pisze:

    Bez sensu składać takie wnioski, można zobaczyć aktywność na sesjach, jak również jakość składanych zapytań. Czy redakcja nie chce się włączyć w referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej, bo o tej służbie i patologi coś cicha na waszym forum.

 2. krzysztof pisze:

  takie tematy powinny być z hukiem poruszane na zebraniach wiejskich. Niech burmistrz się wypowie – dlaczego trzeba podnieść podatek czy opłatę za wywóz odpadów. żeby

  • Redakcja pisze:

   A szanowni radni zasiadający w organie stanowiąco-kontrolnym (rada miejska), pobierającym diety z podatków obywateli to od czego są jak nie od takich właśnie spraw?

 3. Kloszard pisze:

  Podatki potrzebne na podwyżkę dla Klęczara i nowo zatrudnionych urzędników- rodzinę Gawędy tym sposobem mamy w Komax-ie dwóch prezesów którzy rocznie koszą ok. 200 tysięcy.

 4. doniek pisze:

  kto daje pracownikowi 15 tyś zł.nagrody ,tak łatwo się rozdaje kasę a potem podnosi się opłaty za wodę ,ścieki, uzasadnienie nagrody- to są podstawowe obowiązki ,jeszcze mogli napisać za przychodzenie do pracy.wiadomo prezes powinien zarobić więcej ale bez przesady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*