Wprowadzenie relikwii św. Maksymiliana Kolbe do kościoła w Nowej Wsi

Dnia 17 czerwca 2012 roku w parafii św. Maksymiliana Kolbe zostały w uroczysty sposób wprowadzone na każdej Mszy św. relikwie św. Maksymiliana /włosy z brody/ patrona naszej parafii.

Homilię na Mszach św. głosił ks. Jacek Pędziwiatr, redaktor Gościa Niedzielnego, diecezjalny asystent Rycerstwa Niepokalanej oraz redaktor Radia Anioł Beskidów. Parafianie mogli ucałować relikwie i zobaczyć różaniec, który należał do świętego.

Historia drewnianego różańca św. Maksymiliana ma związek z ostatnim etapem życia założyciela Rycerstwa Niepokalanej. Franciszkanin miał go ze sobą podczas aresztowania na warszawskim Pawiaku w lutym 1941 roku. Jeden ze strażników znalazł różaniec u ojca. Spoliczkował zakonnika, a różaniec podeptał. Od tamtej pory o. Kolbe, który pozbierał rozrzucone paciorki, przechowywał różaniec w płóciennym woreczku. Trzymał go pod pachą. W ten sposób przywiózł go do KL Auschwitz dnia 28 maja 1941 roku. Tu pewnego dnia zgłosił się do niego nastoletni więzień obozu, Wilhelm Żelazny. Chciał popełnić samobójstwo rzucając się na podłączone do prądu druty kolczaste. Żelazny otrzymał wtedy od zakonnika różaniec. Młody chorzowianin zaczął się modlić. Gdy po pewnym czasie chciał go oddać właścicielowi, okazało się, że Maksymilian już nie żyje. Żelazny został zwolniony z Auschwitz. W latach 70. ubiegłego wieku przekazał relikwie Kościołowi.

O. Maksymilian Kolbe zginął w KL Auschwitz w wieku 47 lat ofiarowując swoje życie za współwięźnia – Franciszka Gajowniczka. 14 sierpnia 1941 roku w bunkrze głodowym obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Maksymilian Kolbe został beatyfikowany 17 października 1971 r. przez papieża Pawła VI, a kanonizowany przez papieża Jana Pawła II 10 października 1982 r.

Tekst i zdjęcia:
Katarzyna Kajor

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Wprowadzenie relikwii św. Maksymiliana Kolbe do kościoła w Nowej Wsi

  1. czesiek pisze:

    kiedy w nowej wsi będziecie miec ORGANISTE

  2. Yeti pisze:

    W „gościu Bielsko Żywieckim „napisano że kwestujemy w sąsiednich parafiach na rzecz wymiany dachu Jeśli ktoś wie oprócz wikariusza napiszcie w których to parafiach kwestowaliśmy ile nazbierano bo w spotkaniach z mieszkańcami sąsiednich parafii nie wiem jak być mocno wdzięczny , chyba że to jest również wielką tajemnicą wiary,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*