Wizytacja kanoniczna biskupa Tadeusza Rakoczego w Nowej Wsi

biskup-1914 listopada 2013 roku w ramach wizytacji kanonicznej w naszej parafii, Jego Ekscelencja ks. biskup Tadeusz Rakoczy odwiedził Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Nowej Wsi.

Na przywitanie wielebnego gościa popłynęły słowa piosenki: „Bądź pozdrowiony gościu nasz”. Dyrektor szkoły – Pan Grzegorz Żak w oficjalnym przemówieniu serdecznie przywitał Biskupa Ordynariusza i przybliżył wszystkim historię życia naszego Gościa, ukazując jego przyjaźń z błogosławionym Janem Pawłem II. Pan Dyrektor na swojej wypowiedzi zaprosił do obejrzenia przedstawienia przygotowanego przez uczniów naszej szkoły pt. Boża kwiatem, a miłosierdzie owocem”.

Następnie delegacja uczniów i przedszkolaków uroczyście przywitały naszego Gościa i obdarowały go kwiatami. Rozpoczynające się przedstawienie poprzedził krótkim wprowadzeniem ksiądz wikariusz Mieczysław Piela. Dzięki aktorom przypomnieliśmy sobie jak młoda dziewczyna – później święta s. Faustyna Kowalska odkryła w sobie pragnienie służenia Bogu w życiu zakonnym. Dowiedzieliśmy się, że jej powołania do świętości zaowocowała szczególnym błogosławieństwem Zbawiciela. Pan Jezus ofiarował jej swój wizerunek i polecił głoszenie orędzia Bożego miłosierdzia na cały świat. W przedstawieniu usłyszeliśmy również wypowiedzi błogosławionego Jana Pawła II, zachęcające do zanurzenia się w Boże miłosierdzie.

Po przedstawieniu swoje pasterskie słowo skierował do wszystkich nasz gość – Ksiądz Biskup Tadeusz Rakoczy. W jego wypowiedzi usłyszeliśmy głębokie przemyślenia dotyczące rozwoju i wychowania. Wyraził uznanie za zdobyte przez uczniów puchary w zawodach sportowych. Podkreślił rolę osobistego rozwoju polegającego na zdobywaniu i poszerzaniu wiedzy. Ksiądz Biskup przytoczył przysłowie: „kto stoi w miejscu, ten się cofa”. Zatem kto spoczywa na laurach, ten skazuje sam siebie na życiową porażkę. Zwrócił także uwagę na społeczną rolę komunikacji słownej. Przypomniał, że w świadectwie wypowiadanych słów zawiera się świadectwo o nas samych. Uświadomił, że słowa mają istotny wpływ na relacje z drugim człowiekiem. Dlatego nasza mowa powinna być twórcza, budująca oraz posiadająca określony cel i sens. Należy także pamiętać, aby słowa niosły ze sobą dobro i błogosławieństwo. Ksiądz Biskup przytaczając łacińskie motto: „verba docent, exempla trahunt” (słowa pouczają, a przykłady pociągają) podkreślił społeczną rolę w procesie wychowania młodego pokolenia do wartości chrześcijańskich. Wychowanie powinno być przejawem prawdziwej miłości, która nie jest pobłażliwa, ale cierpliwa i wymagająca. Nasz gość podkreślił także trud rodziców i troskę włożoną w wychowanie swoich pociech.

Po przemówieniu Ksiądz Biskup udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa, a następnie spotkał się z Radą Pedagogiczną i innymi pracownikami szkoły. Pan Dyrektor przedstawił po kolei wszystkich zebranych.

Na wizyty Ksiądz Biskup wpisał się do księgi pamiątkowej, pozostawiając nam takie słowa: „To dzisiejsze przeżycie w czasie swoich odwiedzin w Zespole Szkolnym i Gimnazjalnym w Nowej Wsi jest pięknym wyrazem tego ile dobra dzieje się w tej Szkole, która bardzo troszczy się o dobre przygotowanie młodego pokolenia do następnego etapu ich życia.”

Źródło:
Krzysztof Liberadzki
ZSG w Nowej Wsi

16 listopada 2013 papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa z funkcji biskupa diecezjalnego diecezji -żywieckiej. Jednocześnie do czasu objęcia urzędu przez nowego biskupa zlecił mu pełnienie funkcji administratora apostolskiego diecezji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Kulturalne, Społeczne i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*