Wieczór wspomnień o Izabelli Teresie Brzezickiej (Tomalik) – 5 kwietnia 2013 r., wstęp wolny

brzezicka2 w Kętach zaprasza na wieczór wspomnień o kęckiej artystce: Izabeli Teresie Brzezickiej. W ramach spotkania w dniu kwietnia 2013 r. odbędzie się wierszy S. Sikora i ks. W. Buryły w wykonaniu młodzieży z LO im. Stanisława Wyspiańskiego pod kierunkiem W. Fronta oraz wernisaż wystawy malarstwa I. T. Brzezickiej pt. Moja Izabellka od aniołów.

Izabella Teresa Brzezicka (nazwisko panieńskie: Tomalik) urodziła się w 1970 roku w Wadowicach, niedługo później jej zamieszkała w Kozach. Już jako dziecko przejawiała dużą wrażliwość i talent plastyczny, brała udział w wielu konkursach artystycznych, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne w Bielsku – Białej ze specjalizacją: wykonawstwo wyrobów artystycznych, estetyczny druk sitowy. W 1987 roku wraz z rodziną przeprowadziła się do Kęt i podjęła pracę jako plastyk w tutejszym Domu Kultury. Jednocześnie pasja i zaangażowanie w swoją pracę twórczą nie pozwoliły Pani Izabelli zaprzestać dalszego kształcenia swoich umiejętności. Artystka ukończyła studia na wydziale artystycznym cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zgodnie z kierunkiem studiów: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych podjęła pracę w Szkole Podstawowej w Kozach, jako nauczyciel plastyki. Uczestniczyła w plenerach i wystawach. Jedna z nich, indywidualna była zorganizowana w Kęckim Domu Kultury 9 lat temu.

Rok 2008 w życiu Pani Izabelli obfitował w przeżycia osobiste: na miesiąc przed jej ślubem, jej ukochany ojciec, a zaraz po zawarciu małżeństwa ze Sławomirem Brzezickim, dowiedziała się, że jest chora na nowotwór złośliwy. Trzy i pół roku walki z chorobą było czasem pełnym cierpienia dla artystki i jej najbliższych. Pomimo tak ciężkich przeżyć, codziennym zmaganiem się z bólem, nie rezygnowała ze swoich pasji i nie przestawała malować. Wręcz przeciwnie, ten okres w krótkim życiu Izabelli był bardzo twórczy.

Tworzyła w wielu technikach: używając farb akrylowych na płótnie, na kartonie, na desce. Pisała również ikony, malowała na szkle, posługiwała się techniką pastelu. W ostatnim okresie twórczym, częstym tematem Jej prac były madonny. Wystawa pt. Moja Izabellka od aniołów powstała z inicjatywy męża artystki aby upamiętnić jej twórczość. W związku z chorobą i kosztami leczenia, obrazy które tworzyła Izabella zostały sprzedane lub rozdane wśród bliskich. Wystawa obejmuje ponad 30 fotokopii prac powstałych w ostatnich 4 latach jej życia.

brzezicka2

Wieczór wspomnień Izabelli Teresy Brzezickiej: kwietnia 2013 r. godz. 18.00, sala studyjna DK, wstęp wolny.

Źródło:
w Kętach

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*