Wernisaż w marokańskim klimacie w kęckim muzeum

_DSC08103Maroko to ekstaza kolorów i smaków, egzotyczne zapachy i wirujące . Te wszystkie cechy można było poznać podczas wernisażu czasowej „Maroko. Wystawa rysunków i akwarel Alicji Nikiel.”, który odbył się 25 czerwca Autorka przedstawiła ponad 30 rysunków i akwarel stanowiących szkice z jej pobytu w tym orientalnym kraju. Frekwencja była bardzo wysoka. W wernisażu wzięło udział ponad 70 osób. Były podziękowania, gratulacje i zachwyt nad ujmującymi pracami Pani Alicji Nikiel.

Na początku spotkania Pani Dyrektor Muzeum Marta Tylza-Janosz przywitała wszystkich zebranych oraz samą autorkę prac i otwieranej wystawy, po czym oddała głos artystce. Pani Alicja Nikiel podkreśliła genezę prezentowanej kolekcji, a także podziękowała osobom, które pomagały w przygotowaniu wystawy. Następnie zaprosiła do oglądania wystawy oraz indywidualnych rozmów.

Wystawa to nie tylko prezentacja prac Pani Alicji. To cząstka kultury marokańskiej. Na wystawie pojawiły się więc rysunki detali architektonicznych oraz mozaik, barwne akwarele zatrzymanych na papierze widoków ulic i budynków m.in. Fezu i Marakeszu. Duża część prac przedstawia przede wszystkim życie codzienne ulicy marokańskiego miasta. Stąd szkice i akwarele przedstawiające mieszkańców tego orientalnego kraju: berberyjskich kobiet, sprzedawców różnych wyrobów, muzyków. Wspaniałe uzupełnienie wątków przedstawionych przez artystkę w swoich pracach stanowi wystawa przedmiotów codziennego użytku, np. tkanin, ceramiki, elementów ubrania. Wszystko to scalone ciekawymi opisami stanowiącymi tło do poznania różnych aspektów życia w Maroku. I tak na przykład opis marokańskiej gościnności wraz z przepisem na miejscową herbatę z miętą stanowi epilog do pięknej akwareli „Kompozycja z miętową herbatą”. Szkice instrumentów i muzyków stanowią główną część opowieści o muzyce marokańskiej, której można posłuchać podczas zwiedzania wystawy.

Zapraszamy na wyprawę w świat Orientu, który porwie egzotyką, odmiennością. Zapraszamy na opowieści o życiu miejsca, które w pełnych światła i lekkości kadrach zatrzymała dla nas Pani Alicja Nikiel.

Mityczny urok Maroka, zaklęty na wystawie czasowej w kęckim muzeum, będzie można poznać do 11 sierpnia 2013 r. w godzinach otwarcia placówki (wstęp wolny). Serdecznie zapraszamy !

Alicja Nikiel – plastyczka, ilustratorka, graficzka. Członkini Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Jej dotychczasowy dorobek twórczy obejmuje prace rysunkowe, malarstwo akwarelowe i olejne, ilustrację książkową, fotografię oraz projekty o charakterze komercyjnym. Od dwudziestu lat nieustającą inspiracją dla jej twórczości są podróże. W dorobku artystycznym kolekcje szkiców, rysunków i akwarel będących impresjami odwiedzanych miejsc, poznanych kultur i ludzi. Prace prezentowane w galeriach w Izraelu, Grecji, Holandii, Belgii, Anglii, Stanach Zjednoczonych, oraz na wystawach indywidualnych i grupowych w Polsce, wzbogacają również kolekcje prywatne w Europie, Ameryce Północnej.

Źródło:
Muzeum w Kętach

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Kulturalne, Społeczne, Urzędowe, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*