Tydzień Zakazanych Książek 2012 w Galerii Książki

Już niedługo bo od 30 września do 6 października 2012 r. trwał będzie Tydzień Książek! Książek, którym w ich historii przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej itp. Książek, których czytanie kiedyś było zabronione.

Chcemy, aby Tydzień Zakazanych Książek był nie tylko akcją uświadamiającą, ale żeby był okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęcił do ich przeczytania, przypomnienia.

Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa.

Obchody tygodnia co roku organizowane są także w Polsce. Jest to święto wolności czytania, które ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Jest to sprzeciw wobec cenzury, zakazywania czytania treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek.

Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu pierwszy raz bierze udział w obchodach Tygodnia Książki. Przez cały tydzień trwania obchodów hol na parterze zmieni się w „więzienie” dla zakazanych książek. Policyjne taśmy oraz folia zabronią nam dostępu do tego cennego księgozbioru. Dlaczego zabronią? Bo czym skuteczniej zaintrygujemy czytelnika, niż aurą tajemniczości, skandalu i etykietką zakazanego owocu? – mówi jedna z inicjatorek i organizatorek tego projektu, Anna Gałgan.

W trakcie obchodów będzie można się zapoznać z tytułami książek kiedyś i dziś zakazanych w różnych krajach, będą rozmieszone karty z ciekawostkami na temat tych zbiorów. Dodatkowo każdy czytelnik otrzyma zakładkę z informacją o konkretnej zakazanej pozycji książkowej.

Po Tygodniu Zakazanych Książek księgozbiór ten wróci na swoje półki, ale o ich wyjątkowości będzie świadczyło specjalne oznakowanie na okładkach książek – informuje Urszula Kuś pracująca przy tym projekcie.

Mariola Talewicz

Biblioteka GALERIA KSIĄŻKI

www.-oswiecim.pl

PRZEDSIĘWZIĘCIA:

  1. Przygotowanie regału z książkami które były lub są gdzieś na świecie zakazane i przyklejenie kartki z napisem “zakazane”, owinięcie folią przeźroczystą oraz taśmą policyjną.
  2. Przygotowanie wystawy książek zakazanych (zeskanowana okładka + krótki opis za co były lub są zakazane).
  3. Zamieszczenie listy zakazanych książek na stronie internetowej biblioteki.
  4. Przygotowanie na Facebooku wydarzenia „Tydzień Zakazanych Książek w Galerii Książki” .
  5. Przygotowanie zakładek książkowych.
  6. Rozmieszczenie w bibliotece kart z ciekawostkami na temat zakazanych książek („czy wiesz, że…?”).
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*