Trwa nabór do akcji „Masz Głos, Masz Wybór”

W tym roku w programie mogą wziąć udział przedstawiciele nawet 200 gmin. Najskuteczniejsi zdobędą nagrodę Super Samorząd. Do akcji Fundacja im. Stefana Batorego zaprasza organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, uniwersytety trzeciego wieku, szkoły, biblioteki, domy kultury, młodzieżowe rady gminy – wszystkich, którzy chcieliby zmieniać otoczenie, a jednocześnie zacieśniać współpracę mieszkańców z lokalnymi władzami.

– Przygotowaliśmy sześć tzw. zadań, czyli instrukcji, co zrobić by doprowadzić do korzystnej zmiany – wyjaśnia Joanna Załuska, dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór – Na realizację wybranego zadania uczestnicy mają czas do grudnia. W tym roku mamy naprawdę ciekawe propozycje!

Trzy to „hity” z poprzedniej edycji:

Wspólna przestrzeń – to zestaw praktycznych pomysłów, pozwalających zagospodarować zaniedbane otoczenie, np. skwery, place zabaw, zaułki;

Dostępni samorządowcy – to metoda pracy nad usprawnieniem komunikacji pomiędzy władzami a mieszkańcami;

Fundusz sołecki – pozwala w pełni decydować o wydatkowaniu pieniędzy przekazywanych poszczególnym sołectwom przez gminy.

Trzy kolejne zadania to nowości:

Budżet osiedlowy – to sposób, by mieszkańcy miast mogli decydować co finansować z ich podatków;

Zróbmy to razem – to metoda angażowania obywateli do konstruktywnego dostosowania oferty np. domu kultury czy biblioteki do potrzeb mieszkańców;

Inicjatywa lokalna – jest rzadko stosowaną, a bardzo ciekawą formą symetrycznego angażowania mieszkańców i władz we wspólne przedsięwzięcia.

Aby wziąć udział w akcji, należy zarejestrować się na www.maszglos.pl. Wszyscy uczestnicy otrzymają nie tylko szczegółowe wytyczne, jak realizować zadanie, lecz również indywidualne wsparcie udzielane przez doświadczonych ekspertów. Doradzą, pomogą zredagować pisma, a nawet – w razie potrzeby – złożą wizytę.

Chętni, którzy do akcji zgłoszą się przed 28 kwietnia, mają szanse uzyskać rozszerzone wsparcie – udział w finansowanych przez Fundację weekendowym szkoleniu, a nawet mikrogrant na pokrycie drobnych wydatków związanych z realizacją zadania.

– Do akcji zapraszamy również te grupy oraz organizacje, które nie mają wielkiego doświadczenia w działaniach w przestrzeni publicznej, z szerszymi kręgami mieszkańców lub we współpracy z lokalnymi władzami. Pomożemy – podkreśla Joanna Załuska.


Według najkrótszej definicji, zainaugurowana w 2002 roku akcja „Masz Głos, Masz Wybór” wspiera zgodną współpracę władz samorządowych oraz mieszkańców…

– ale definicja ta nie mówi nic o miejscach, które zrewitalizowano dzięki Akcji, ani o setkach lokalnych debat, które odbyły się dzięki tzw. Maszgłosowi, ani o odpowiedzialności i poczuciu sprawczości, które stały się udziałem tysięcy tzw. zwykłych obywateli… Bo akcję Masz Głos, Masz Wybór współtworzą mieszkańcy setek polskich gmin (dotąd >600) i w każdej z nich przebiega inaczej. Dlatego zamiast ją definiować, chętniej mówimy o celach, metodach i rezultatach. W akcji Masz Głos, Masz Wybór…

Mieszkańcom: Przypominamy, że mają głos nie tylko podczas wyborów. Pokazujemy, jak mogą wpływać na decyzje lokalnych władz i kształtować najbliższe otoczenie. Zachęcamy ich do zaangażowania.

Lokalnym władzom: Pomagamy pozostać w bliskim kontakcie z mieszkańcami. Podpowiadamy, jak prowadzić dialog i reagować na potrzeby obywateli. Wzmacniamy ich pozycję, jako dobrych włodarzy (jeśli na nią zasługują).

Aktywistom: Oferujemy wypróbowane narzędzia wprowadzania zmian. Podczas szkoleń, pokazujemy jak angażować i zaangażowanie podtrzymywać.

Organizacjom i nieformalnym grupom: dajemy tzw. siłę przebicia – impet, jaki wiąże się z działaniem w ramach ogólnopolskiej akcji oraz współpracą z doświadczonymi ekspertami i Fundacją Batorego.

Polsce: obywateli, którzy chcą i potrafią brać odpowiedzialność za swoje małe ojczyzny i również za tę dużą.


W tym roku akcję „Masz Głos, Masz Wybór” wraz z Fundacją Batorego współorganizują: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju (PZR), Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich (SLLGO), Stowarzyszenie Szkoła Liderów.

Źródło:
Fundacja im. Stefana Batorego

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*