Święto Niepodległości w Gminie Kęty

_DSC0376W miniony weekend mieszkańcy naszej gminy mogli uczcić odzyskaną przez Polskę w 1918 r. niepodległość na wiele różnych sposobów. Pomiędzy 10 a 12 listopada 2013 r. miały miejsce msze święte w intencji Ojczyzny, koncerty, wystawa oraz spektakl.

W dniu Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada, tuż po godzinie 8:00 przedstawiciele władz samorządowych (burmistrz Tomasz Bąk, jego I zastępca Dariusz Laszczak, Sekretarz Gminy Ewelina Jura-Bączek, Skarbnik Gminy Wojciech Mreńca) oraz Rady Miejskiej w Kętach, miejscowej Policji, a także członkowie kęckiego koła Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych złożyli kwiaty przy symbolicznym Grobie Nieznanego Żołnierza na Rynku oraz pod tablicą upamiętniającą pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kętach.

Wymienione grono oraz mieszkańcy Kęt wzięli następnie udział w Mszy św. w intencji Ojczyzny, która odprawiona została o godz. 9:00 w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach (osiedle). Eucharystię sprawowali księża: Piotr Konieczny, Jacek Orszulik oraz Grzegorz Majda. W kazaniu ks. Piotr Konieczny przypomniał życiorys i sylwetkę św. Marcina z Tours, biskupa, którego Kościół Katolicki w liturgii wspomina właśnie 11 listopada i zachęcał do przemyśleń oraz refleksji nad istotą i znaczeniem wolnej i niepodległej Polski. Na zakończenie mszy wierni otoczyli Ojczyznę, Polaków oraz osoby decydujące o losach kraju szczególną modlitwą, której słowa napisał ks. Piotr Skarga. O wyjątkową oprawę Eucharystii zadbały licznie przybyłe poczty sztandarowe gminnych organizacji i stowarzyszeń oraz szkół, a także, działający przy parafii, Chór Głos Serca. Po mszy zgromadzeni przeszli pod, znajdujący się przy kościele, pomnik Ofiar Nazizmu i Komunizmu, gdzie odmówiono m.in. modlitwę za zmarłych i odśpiewano pieśń „Boże, coś Polskę”. Pod pomnikiem kwiaty złożyli przedstawiciele kęckiego koła ZK i BWP, Cechu Rzemiosł Różnych w Kętach, władz samorządowych, Policji, Przewodniczący Rady Miejskiej w Eugeniusz Zawadzki oraz radni tejże, członkowie Honorowych Dawców Krwi działający przy parafii NSPJ, poseł na Sejm Dorota Niedziela, radny Rady Powiatu Oświęcimskiego Marcin Niedziela, przedstawiciele Koła Pszczelarzy w Kętach oraz oddziału gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Kętach.

Należy wspomnieć, że przy Grobie Nieznanego Żołnierza, tablicy upamiętniającej pobyt Józefa Piłsudskiego w oraz pomniku Ofiar Nazizmu i Komunizmu przy Kościele NSPJ dzielnie, w deszczu wartę trzymali harcerze z kęckiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego.

O godz. 16:45 na Placu św. Macieja w Bielanach, jak co roku, odbył się Apel Poległych, a pod pomnikiem poświęconym Oddziałowi AK „Sosienki” złożono kwiaty. Następnie o godz. 17:00 w bielańskim kościele odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny.

Dzień wcześniej, 10 listopada o godz. 19:00, w Kościele NSPJ w odbył się patriotyczny koncert muzyki organowej z okazji Święta Niepodległości. Z repertuarem pod hasłem „Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno Moja!” wystąpiła Paulina Pokorny.

10 listopada o godz. 18:00 inny koncert miał miejsce w Domu Kultury w Kętach. W ramach obchodów Roku Lutosławskiego oraz Narodowego Święta Niepodległości zorganizowano wydarzenie z cyklu „Klasyka na luzie” pod tytułem „Salon Muzyki Polskiej – Witold Lutosławski im memoriam”.

W Dzień Święta Niepodległości o godz. 15:00 kęckie Muzeum im. A. Kłosińskiego zaprosiło mieszkańców na wernisaż czasowej „Narodziny Niepodległej”. Od godz. 13:00 do 17:00 zwiedzać można było także ekspozycje stałe Muzeum.

12 listopada na scenie Domu Kultury w młodzież z Powiatowego Zespołu Nr 11 Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach dwukrotnie zaprezentowała spektakl pod tytułem: Impresje teatralne na podstawie „Wyzwolenia” Stanisława Wyspiańskiego.

Relacje z poszczególnych wydarzeń, które miały miejsce w dniach 10 – 12 listopada odnajdą Państwo na portalu www.kety.pl lub na stronach internetowych placówek je organizujących.

Źródło:
tekst i fot. aNGie

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*