STOP wypalaniu traw! (FILM)

Wypalanie_trawNiestety, jak można było przewidzieć, nastąpił okres w którym słoneczna pogoda, brak opadów jest zmorą strażaków. Pomimo prowadzonej od kilku lat akcji „Stop wypalaniu traw” polskiej tradycji nie da się łatwo zmienić. Tylko w tym roku na 129 odnotowanych pożarów 85 to pożary związane z nieużytkami. Szczególnie dotyczy to gmin Brzeszcze – 30 interwencji oraz Kęty – 16 zdarzeń, Chełmek – 10 pożarów. Jak wynika z tej statystyki 33 procent wszystkich interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej związana jest z pożarami traw (65 % pożarów to trawy).

Statystyka ta od lat wygląda bardzo podobnie, a jedynym sprzymierzeńcem strażaków w walce z tym procederem jest pogoda. I tak:

  1. 2013 rok – 462 wszystkich pożarów w całym roku – 206 pożarów traw – ok. 44 procent pożarów
  2. rok – 708 wszystkich pożarów w całym roku – 448 pożarów traw – ok. 63 procent pożarów,
  3. 2011 rok – 724 wszystkich pożarów w całym roku – 412 pożarów traw – ok. 56 procent pożarów,
  4. 2010 rok – 570 wszystkich pożarów w całym roku – 278 pożarów traw – ok. 48 procent pożarów.

W trakcie tych zdarzeń 12 razy doszło do pożaru lasu. Widoczny jest spadek ilości pożarów w 2013 i 2010 roku, gdzie długa zima lub wiosna z dużą ilością opadów deszczu uniemożliwiała wypalanie traw.

Każda interwencja straży związana jest z kosztami finansowymi pokrywanymi z budżetu państwa lub gminy – paliwo, eksploatacja sprzętu ratowniczego.

Wypalanie traw może się wiązać z sankcjami karnymi, zgodnie z kodeksem wykroczeń i kodeksem karnym. I tak:

  1. Kodeks wykroczeń – art. 82 § 4 „Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”,
  2. Kodeks karny

–     art. 163 § 1 „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób, albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat”,

–        art. 163 § 2 – w przypadku działania nieumyślnego sprawcy, kara wymierzona przez sąd może wynosić od 3 miesięcy do 5 lat,

–        art. 163 § 3 – jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12,

–        art. 163 § 3 jeżeli następstwem czynu określonego w § 2 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8

–        art. 164 § 1 „Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8; jeżeli sprawca działa nieumyślnie to grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3.

W ustawie o ochronie przyrody (art. 45) również zabroniono wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin.

Wypalanie traw zabija zwierzęta. Pożary wzniecone podpaleniem traw są głównym i najniebezpieczniejszym zagrożeniem dla naszych lasów. Zgodnie z zasadami wiedzy agrotechnicznej wysoka temperatura nie użyźnia gleby, a jedynie ją wyjaławia, zatem nie jest to skuteczny sposób eliminacji niepożądanych roślin i odnawiania łąk. Tereny, na których prowadzone jest wypalanie traw, stają się na wiele lat pozbawionymi życia pustyniami, a wszelkie występujące na nich formy życia ulegają zniszczeniu.

Wypalanie_traw

Przedstawiamy zrealizowany przez OSP film, dla zobrazowania głupoty ludzkiej polegającej na wypalaniu traw:

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=YslprIbSNMA”]

Źródło:
PSP Oświęcim | OSP Kęty

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*