Statystyki pisemnych interpelacji i wniosków złożonych przez radnych Gminy Kęty w latach 2010-2014

herb_bip_małyOgólnopolskie stowarzyszenie na rzecz zwiększania dostępu obywateli do informacji publicznej Sieć Obywatelska Watchdog Polska, opublikowało w dniu dzisiejszym informację o liczbie pisemnych interpelacji i wniosków złożonych przez radnych gminy Kęty od początku kadencji 2010-2014 do dnia odpowiedzi na wniosek (31 października 2014 r.). Zapraszamy do lektury statystyk.

Interpelacja to indywidualny środek kontrolno-interwencyjny, za pomocą którego radny może domagać się od organu wykonawczego (wójta, burmistrza, prezydenta miasta) podjęcia określonych czynności w sprawach jednostki samorządu terytorialnego, w tym w szczególności – udzielenia informacji na interesujący go temat, który jej dotyczy. W praktyce uprawnienie do zgłaszania interpelacji i zapytań przyznają radnym statuty gmin lub regulaminy rad miejskich.

Interpelacje wydają się dotyczyć zagadnień istotniejszych, są też bardziej sformalizowane; przy interpelacjach ustnych są to zazwyczaj proste pytania, dotyczące spraw jednostkowych, np. „kiedy zostanie naprawiona dziura w drodze” lub „kiedy zostanie wymieniona spalona żarówka w lampie ulicznej”.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska zapytała Gminę Kęty jak wygląda aktywność kęckich radnych.

TREŚĆ WNIOSKU:

Na podstawie art. 61 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz na podstawie art. 2 w związku z art. 10 ustawy o dostępie do informacji publicznej proszę o udostępnienie informacji publicznej na adres tego maila w zakresie:

1) Liczby złożonych przez każdego z radnych Rady Miejskiej w Kętach od początku kadencji 2010-2014 do dnia odpowiedzi na wniosek pisemnych interpelacji i wniosków z wyszczególnieniem najlepiej zgodnie z wzorem:

Radny X (imię, nazwisko) – liczba interpelacji: xx
Radny A (imię, nazwisko) – liczba interpelacji: yy

ODPOWIEDŹ URZĘDU:

W odpowiedzi na wiadomość elektroniczną dotyczącą udzielenia informacji publicznej w sprawie liczby złożonych pisemnych interpelacji i wniosków przez radnych w kadencji: 2010-2014 informuję, co następuje:

Odpowiedź sporządzono według wzoru zmieszczonego w wniosku-

1.Radny Babiuch Kazimierz-2: 2.Radny Błasiak Marek-0: 3.Radny Bryzek Andrzej-20: 4.Cwynar Jerzy-3: 5.Drzyżdżyk Stanisław Tadeusz-19:6.Radny Ficoń Rafał-17: 7.Front Wacław-5: 8.Furtak Ludwik-4: 9.Gawęda Wiesław-19: 10.Maria Karaim-2: 11.Klęczar Krzysztof -18: 12.Kruczała Janusz-7: 13. Kuźma Lesław-2: 14.Agata Majda-0: 15.Mojżesz Antoni-0: 16.Nycz Józef-0: 17.Rybacki Jerzy-0: 18.Wadoń Karol-3: 19.Wiśniowski Andrzej-22: 20.Zawadzki Eugeniusz-6: 21.Zak Aneta-1.

, których mandaty wygasły w toku kadencji:

1.Radny Ryszard Janeczko-4: 2.Grzegorz Żak-0: 3. Janina Pudełko-0.

Urszula Hilarowicz-Chilarska
Kancelaria Urzędu
Kęty
ul. Rynek 7, 32-650 Kęty
woj.małopolskie

Dla czytelników wykonaliśmy zestawienie powyższych danych w formie tabeli, którą prezentujemy poniżej (kliknij aby powiększyć):

INTERPELACJE_2010-2014Najwięcej interpelacji pisemnych złożył Radny Wiśniowski Andrzej (22); byli też radni którzy nie złożyli żadnej interpelacji pisemnej przez 4 lata swojej pracy na rzecz społeczności lokalnej i swoich wyborców.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska na swojej stronie (czytaj: Aktywność radnych) słusznie zauważa, że informacje o aktywności radnych powinna znajdować się w BIP, aby każdy mieszkaniec gminy mógł się z nimi zapoznać w dowolnym czasie i miejscu.

Przykładem może być Miasto Szczecin, które publikuje w BIP treści interpelacji i zapytań radnych pod linkiem: http://bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinBIP/chapter_11201.asp

Szczecin publikuje również m.in. informacje o głosowaniach poszczególnych radnych: http://bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinBIP/chapter_50306.asp

Być może informacja o tej formie aktywności poszczególnych radnych będzie dla Państwa wskazówką w dokonaniu odpowiedniego i świadomego wyboru radnego w nadchodzących wyborach samorządowych.

W BIP UG Kęty dostępne są również protokoły z komisji radnych (od 2011 r. do grudnia 2013 r.), które również obrazują pracę radnego na rzecz społeczności lokalnej. Zachęcamy do lektury!

Dla szczególnie zainteresowanych ilością i treścią interpelacji ustnych złożonych przez radnych mijającej kadencji 2010-2014, polecamy zapoznanie się z nagraniami z sesji, jakie zostały zarejestrowane na video (dostępnych jest 55 sesji).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na Statystyki pisemnych interpelacji i wniosków złożonych przez radnych Gminy Kęty w latach 2010-2014

 1. ogr pisze:

  Może ktoś napisać o co pytał Wiśniowski bo jakoś nie zauważyłem by cokolwiek załatwił dla ludzi na osiedlu?

  • Redakcja pisze:

   Może Pan/Pani zwrócić się do UG Kęty o udostępnienie informacji publicznej w postaci skanów wszystkich zapytań (interpelacji) i odpowiedzi (tego czy innych radnych). Zachęcamy i pozdrawiamy!

 2. Kuba pisze:

  Mojżesz czy Ty masz choć odrobinę honoru?

  • szymek pisze:

   czy on wstydu nie ma ,zero aktywności jedynie podnoszenie ręki i podtrzymanie filara jedynie co zaistniał i działał to wtedy to jak chciano mu odebrać mandat

   • Zośka pisze:

    Mojżesz zero aktywności podczas całej kadencji.Odwołany przez Wojewodę.Pomimo tego dalej bierze diety, i ciągle się ,odwołuje od decyzji wojewody za pomocą gminnego mecenasa. Funduje to P. Mojżeszowi Burmistrz Bąk z naszych podatków, bo dawno by stracił większość w Radzie. Te nienależnie pobrane diety to powinien odpracować choćby w Komaxie przy sortowaniu śmieci na Kęckich Górach Północnych. Przynajmniej zobaczyłby jak gospodaruje gmina odpadami segregowanymi Boże się pożal.Obecnie emerytowany związkowiec KWK z emeryturą w wysokości pensji którą chciałby mieć nie jeden Burmistrz.Ale koniecznie trzeba jeszcze coś dorobić, choćby nie zgodnie z prawem i bez honoru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*