Spotkanie kulturalno-integracyjne w szkole w Nowej Wsi

W miniony czwartek, 26 stycznia w budynku Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nowej Wsi odbyło się otwarte spotkanie kolędowe dla wszystkich chętnych mieszkańców Nowej Wsi i nie tylko.

Zaproszeni byli mieszkańcy Nowej Wsi oraz wszyscy ci, którzy pomimo zimowej aury mieli ochotę po prostu przyjść i miło spędzić czwartkowe popołudnie. Jak na pierwszy raz, zainteresowanie było spore, bo – nie licząc gospodarzy i występujących uczniów – w spotkaniu wzięło udział blisko 40 gości.

Ciepłe słowa powitania do przybyłych gości skierowali kolejno: dyrektor Grzegorz Żak, wicedyrektor Łucja Listwan oraz wikariusz parafii św. Maksymiliana w Nowej Wsi, a zarazem katecheta pracujący w nowowiejskiej szkole – ks. Mieczysław Piela.

Następnie swoje umiejętności aktorko-wokalne zaprezentowała kilkunastoosobowa grupa uczniów z tamtejszego Gimnazjum oraz z klas szóstych Szkoły Podstawowej. Podczas naprzemiennie prezentowanych recytacji wierszy i nastrojowych piosenek nie zabrakło chwil wzruszenia, co można było zauważyć na twarzach przybyłych gości. Ten krótki, ale wymowny program artystyczny przygotowany został pod kierunkiem pań nauczycielek: Bugusławy Szczupak, Magdaleny Rodak oraz Magdaleny Miodońskiej-Kuźmy. Następnie przyszedł czas na wspólne kolędowanie, żartowanie i przeróżne opowieści …o rozmaitej treści. Atmosfera była tak miła, że po trwającym aż dwie i pół godziny spotkaniu, opuszczający szkołę pytali kiedy będzie następne.

„W niewielkich miejscowościach, takich jak Wieś, które – przynajmniej jak dotąd – nie zapewniają mieszkańcom zbyt bogatej oferty kulturalno-rozrywkowej, to właśnie zadaniem miejscowej szkoły, zwłaszcza w godzinach popołudniowo-wieczornych lub w dni wolne od pracy, powinno być otwieranie swoich drzwi i zapraszanie nie tylko dzieci, ale także i dorosłych mieszkańców. może i – moim zdaniem – powinna stać się, być może razem z parafią oraz innymi miejscowymi organizacjami i wspólnotami, swoistym lokalnym współcentrum życia społecznego” – zauważa Grzegorz Żak, dyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nowej Wsi, a zarazem inicjator spotkania.

W przygotowaniu spotkania pomogli nie tylko i pracownicy obsługi, ale również chętni uczniowie z Gimnazjum, którzy nie tylko ochoczo uczestniczyli w przygotowaniach, ale i umiejętnie wcielili się w role kelnerów, serwując wszystkim gościom przysłowiową kawę i herbatę.

Jak tu nie odpowiedzieć pozytywnie na wyrażane prośby przybyłych gości, aby takie otwarte spotkanie nie było tylko okazjonalnym, ale być może zaczątkiem nowej, dobrej tradycji – regularnych, integracyjnych spotkań, których tematyka, charakter i sam przebieg może również pozostać, przynajmniej na razie, kwestią otwartą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Społeczne, Wydarzenia i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Spotkanie kulturalno-integracyjne w szkole w Nowej Wsi

 1. Paweł pisze:

  Właśnie Panie Tadeuszu byliście Państwo bawiliście się, ale afiszu nie widziałem na żadnej tablicy w szkole czy też na drzwiach sklepowych.
  Czy coś się ruszy w Naszej kochanej wiosce, a myślę tutaj o przepływie informacji czy też wszyscy będziemy chomikować co uda nam się pozyskać.
  Odnośnie jeszcze kolędowania to inicjatywa rewelacja tylko pytanie dlaczego nie ma kolędowania w Naszej Wspólnocie Parafialnej?? Czy nie ma inicjatora?? Czy może organista uczy się dopiero grać na w sumie jeszcze nowych organach??
  A odnośnie kolędowania i tradycji to prosiłbym o poruszenie tematu czy według naszej staropolskiej tradycji nie dałoby się zorganizować „łamania chleba” po Pasterce?? W jedne z Parafii, której miałem możliwość uczestniczyć łamią się przed błogosławieństwem kajzerkami, które najpierw są roznoszone przez ministrantów w chlebowych koszach.
  Chcemy się integrować to zacznijmy od małych rzeczy jak śpiewa Sylwia Grzeszczak. Może znajdę bratnią duszę, która będzie chciała mi pomóc w przeprowadzeniu tego typu akcji w celu poprawy naszego życia społecznego, bo mam wrażenie że nasi mieszkańcy zaczynają od siebie separować a nie którzy to nie mogą nawet na siebie patrzeć. Dla mnie to już niepokojące objawy.

 2. Tadeusz pisze:

  Miło patrzeć że mieszkańcy zaczynają się integrować bawić się chwilą ,szarą codziennością robiąc ją bardziej kolorową ,26 stycznia Związek Emerytów miał również spotkanie tzw. opłatkowe w remizie OSP było bardzo rodzinnie i uroczyście nawzajem połamaliśmy się opłatkiem życząc sobie szczególnie dobrego zdrowia .Po modlitwie i wspólnym śpiewaniu kilku kolęd był tradycyjny poczęstunek gorące danie ,ciasto, kawa i herbatka tak kochani trzymać.

  • Redakcja pisze:

   Panie Tadeuszu,

   Jeśli będzie Pan miał informacje o podobnych wydarzeniach, spotkaniach jak to opłatkowe w OSP dnia 26 stycznia (Związek Emerytów), prosimy nas o tym poinformować (mail, telefon dostępne są w zakładce KONTAKT), a udostępnimy to na stronie. Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*