Spotkanie dotyczące weryfikacji Aglomeracji Kęty

malopolska LOGO30 grudnia 2014 r. do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kętach wpłynęło pismo od Wicemarszałka Małopolskiego Pana Wojciecha Kozaka, w sprawie zaopiniowania projektu uchwały Sejmiku Województwa Małopolskiego, dotyczącego wyznaczenia aglomeracji Kęty.

W związku z powyższym, 16 stycznia 2015 r. w sali sesyjnej Urzędu Gminy Kęty, o godzinie 16:00 odbyło się spotkanie z ekspertem w dziedzinie Programu Operacyjnego i Środowisko oraz Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych Panem Grzegorzem Moorthi, w którym udział wzięli m.in. Kęty wraz z Zastępcami, Sekretarz Gminy Kęty, Sołtysi i Przewodniczący Zarządów Dzielnic, Radni Gminy Kęty, Dyrektorzy Wydziałów Urzędu Gminy Kęty, a także Prezes Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Kętach.

[youtube_sc url=”http://youtu.be/jQlTnOTGc4U”]

Rozbudowa systemów odprowadzania ścieków należy do podstawowych zadań inwestycyjnych Gminy Kęty. Właściwa realizacja tych przedsięwzięć wpływa zarówno na jakość życia mieszkańców, jak i na możliwości rozwoju gminy. W trakcie spotkania ekspert wyjaśnił wszystkie okoliczności mające wpływ na potrzebę zweryfikowania obszaru i granic aglomeracji Kęty.

Obecnie Aglomerację Kęty tworzą w Gminie Kęty miejscowości: Kęty, Bielany, Bulowice, Łęki, Malec, Nowa Wieś, Witkowice, natomiast w Gminie Porąbka miejscowości: Porąbka, Bujaków, Kobiernice i Czaniec. Po weryfikacji nowa Aglomeracja Kęty obejmować będzie miejscowości Kęty, Bielany, Bulowice część, Łęki, Malec, Nowa Wieś, Kobiernice i Czaniec.

Dokonanie powyższych zmian wynika z konieczności dostosowania obszaru aglomeracji do wymogów wynikających z postanowień zaktualizowanego Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych oraz obowiązujących obecnie wytycznych Ministra Środowiska w sprawie sposobu wyznaczania obszaru i granic aglomeracji celem osiągnięcia wskaźnika koncentracji na minimalnym poziomie 120 osób nowo podłączonych na 1km sieci kanalizacyjnej. Brak weryfikacji aglomeracji skutkować będzie począwszy od 1 stycznia 2016 r. nałożeniem kar finansowych na samorządy, z uwagi na niewypełnienie postanowień wynikających z Dyrektyw Unijnych, a nawet koniecznością zwrotu uzyskanej uprzednio dotacji unijnej na budowę sieci kanalizacyjnej.

W dalszej części spotkania ekspert odpowiadał na zadawane m.in. pytania dotyczące optymalnych rozwiązań dalszego rozwoju sieci kanalizacyjnej na terenie Gminy Kęty oraz możliwości pozyskania zewnętrznych funduszy pomocowych na ten cel.

W załączniku znajdą Państwo projekt uchwały Sejmiku Wojewódzkiego w sprawie wyznaczenia aglomeracji Kęty, a także załącznik do uchwały ukazujący projekt aglomeracji.

Autor: 
oprac. Artur Christ / UG Kęty / (http://kety.pl/pl/news/spotkanie-w-sprawie-weryfikacji-aglomeracji-k-ty)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Inwestycje, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*