Soundgarden pierwszą gwiazdą V edycji Life Festival Oświęcim 2014!

LFO2014Zespół Soundgarden, jedna z ikon muzyki rockowej rodem z Seattle, zagra 27 czerwca 2014 r. na stadionie MOSiR w Oświęcimiu. Występ na LFO2014 będzie pierwszym koncertem tej legendarnej grupy w Polsce. Piąta edycja festiwalu odbędzie się w dniach 25-28. 06. 2014 roku.

Grupa Soundgarden, dowodzona przez charyzmatycznego wokalistę Chrisa Cornella, powstała w 1984 roku w Seattle. Jako ikona muzyki grunge, jest wymieniana jednym tchem z takimi tuzami gatunku, jak Pearl Jam czy Nirvana. Co ciekawe, w niemal 30-letniej historii, Soundgarden nigdy jeszcze nie zagrał w naszym kraju i jest jedną z ostatnich wielkich grup rockowych, które czekają na debiut przed polskimi fanami. Dzięki LFO fani będą mogli zobaczyć, ale przede wszystkim posłuchać Soundgarden już w czerwcu 2014 roku w Oświęcimiu.

Historia Soundgarden nie była usłana różami. Komercyjny sukces przyszedł dopiero po 10 latach działalności, dzięki płycie „Superunknown”, na której znalazł się m.in. mega-hit „Black Hole Sun”. W 1997 roku, u szczytu popularności, zespół przestał istnieć, gdyż – jak stwierdził perkusista Matt Cameron – „został pożarty przez showbiznes”. Wokalista Chris Cornell z powodzeniem kontynuował karierę solową (nagrał m.in. piosenkę do filmu o Bondzie, „You Know My Name”), wraz z muzykami Rage Against The Machine utworzył też supergrupę Audioslave.

W 2010 roku Soundgarden wznowił działalność w oryginalnym składzie: Chris Cornell, Kim Thayil, Ben Shepherd i Matt Cameron. W 2012 roku wydał nowy album „King Animal” – pierwszy od 16 lat.

27 czerwca 2014 Soundgarden wystąpi po raz pierwszy w Polsce – na Life Festival Oświęcim 2014.

Bilety na koncert LFO2014 z udziałem m.in. grupy Soundgarden trafią do sprzedaży już w środę, 20 listopada.

Więcej o LFO2014:

W programie festiwalu od 2014 roku pojawi się ważna zmiana – zamiast jednego, dwa duże koncerty z udziałem gwiazd światowego formatu! Oba odbędą się na stadionie MOSiR, w piątek i sobotę, 27-28 czerwca 2014 r.

W siłę urośnie Street Life. Nowe, hip-hopowe wydarzenie podczas LFO2013 ściągnęło ponad 5 tysięcy osób pod scenę, na której główną gwiazdą był O.S.T.R. W przyszłym roku możecie się spodziewać nowych atrakcji i większej liczby gwiazd, nie tylko w hip-hopowej stylistyce.

Nadal będziemy tworzyć wyjątkową galerię sztuki. W pejzażu miejskim Oświęcimia pojawiły się już murale autorstwa Edwarda Dwurnika, Andrzeja Pągowskiego i Rafała Olbińskiego. Kolejny mural również zostanie zaprojektowany przez artystę o międzynarodowej renomie.

Dla miłośników zdrowego stylu życia mamy bieg „Tolerancja na sportowo”. W 2013 roku można było spotkać na nim mistrza olimpijskiego Roberta Korzeniowskiego. Podczas LFO2014 w biegu weźmie udział jeszcze więcej gwiazd polskiego sportu.

W ramach przyszłorocznego LFO tradycyjnie odbędą się wydarzenia edukacyjne, związane z pokojowym i antydyskryminacyjnym przesłaniem festiwalu i stanowiące o jego unikatowym charakterze. Nie zabraknie również sztuki teatralnej oraz koncertu muzyki klasycznej, które są żelaznym punktem programu LFO od jego pierwszej edycji.

Historia Life Festival Oświęcim:

Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Life Festival Oświęcim jest Darek Maciborek. Urodzony i mieszkający do dziś w Oświęcimiu dziennikarz muzyczny radia RMF FM postanowił „odczarować” 40-tysięczne miasto, funkcjonujące w świadomości wielu ludzi jedynie w powiązaniu z muzeum Auschwitz-Birkenau.

Istotnym elementem Life Festival Oświęcim jest jego pokojowe przesłanie, odróżniające go od innych muzycznych festiwali w Polsce. Budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi oraz walka z rasizmem i antysemityzmem – takie cele przyświecają organizatorom LFO. To przesłanie ma potężną moc, bo wypływa z miasta kojarzonego powszechnie z największym nazistowskim obozem zagłady.

Wśród gwiazd, jakie wystąpiły podczas dotychczasowych edycji festiwalu należy wymienić przede wszystkim: Stinga (2013), Petera Gabriela (2012), Jamesa Blunta (2011), Matisyahu (2011) i Raya Wilsona (2010, 2013). Na scenie pojawiła się również czołówka polskiej sceny muzycznej, m.in. Perfect, Brodka, Voo Voo, Varius Manx, T.Love, Blue Cafe, Dżem, Kroke oraz Anna Maria Jopek. Kulturową i stylistyczną wielobarwność wprowadzili tacy artyści, jak np. Kozak System z Ukrainy, Jamaram z Niemiec, Hatikva 6 z Izraela, francuska Kana, belgijska Antwerp Gipsy-Ska Orkestra czy Jamajczycy z Twinkle Brothers.

Mocnym punktem programu LFO jest koncert muzyki klasycznej z udziałem znakomitych gości – byli wśród nich m.in. genialny romski skrzypek Dalibor Karvay, soliści Opery Wiedeńskiej Beate Ritter i Alexander Zbigniew Pinderak, słynny kompozytor, dyrygent i instrumentalista Krzesimir Dębski oraz młody, rewelacyjny Pianohooligan. W ramach festiwalu dwukrotnie wystąpiła Krystyna Janda (z monodramami „Biała bluzka” oraz „Shirley Valentine”), a w „Zamachu na MoCarta” udział wzięli m.in. Zbigniew Zamachowski i Wojciech Malajkat. Specjalne murale, trwale zdobiące miejski pejzaż Oświęcimia, zaprojektowali wybitni graficy: Edward Dwurnik, Andrzej Pągowski i Rafał Olbiński.

Od 2013 roku program LFO wzbogacił się o dwa ważne wydarzenia: bieg uliczny „Tolerancja na sportowo”, z udziałem gwiazd polskiego sportu (Robert Korzeniowski) oraz Street Life – hip-hopowe święto zwieńczone koncertem czołowych polskich raperów (O.S.T.R.).

Część edukacyjna LFO obejmuje m.in. pokazy filmów, dyskusje, warsztaty, wystawy zdjęć i inne inicjatywy nawiązujące do idei festiwalu. Aktywny udział w ich przygotowaniu bierze organizacja Amnesty International, na stałe wspierająca Life Festival Oświęcim.

Komplet informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie www.lifefestival.pl i na www.facebook.com/LifeFestivalOswiecim.

Informacji udziela również:
Ewa Wiertel
PR Manager
Life Festival Oświęcim
ewa.wiertel@lifefestival.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Kulturalne, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*