SKO w Krakowie uchyliło decyzję Burmistrza, który ukrył pełną informację o wykształceniu pracowników Urzędu

wyksztalcenie_kety_urzad01Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie decyzją z dnia 26 sierpnia 2016 r. (otrzymaną 12 września br.) w składzie trzyosobowym uchyliło decyzję Burmistrza Gminy w całości i przekazało ją do ponownego rozpatrzenia.  uznało, że odmowa przez Burmistrza Gminy Kęty udostępnienia informacji publicznej redakcji portalu „Nowa Wieś w gminie Kety” dotyczącej imion i nazwisk funkcjonariuszy publicznych pracujących w Urzędzie Gminy Kęty, a co do których została udostępniona wcześniej informacja o ich wykształceniu, nie jest zasadna.

I. We wniosku o udostępnienie informacji publicznej z 27 czerwca 2016 r. poprosiliśmy Burmistrza Gminy Kęty o:

– zestawienie pracowników (imiona i nazwiska) Urzędu Gminy Kęty z podziałem na Referat/Biuro/Stanowisko (itd.) wraz ze wskazaniem nazwy ukończonego kierunku studiów lub (+ specjalność, + ewentualnie nazwa kierunku ukończonych studiów podyplomowych – jeśli dotyczy) tego pracownika, oraz w którym wydziale, biurze, itd dany pracownik jest zatrudniony,

wedle przykładowego, rekomendowanego przeze mnie wzoru:

1) Wydział A – Pracownik X Y – kierunek: prawo – podyplomowe: dziennikarstwo
2) Wydział A – Pracownik Z W – kierunek: ochrona środowiska
3) Wydział B – Pracownik T R – kierunek: informatyka
4) Stanowisko ds. …. – Pracownik U D – kierunek: finanse i rachunkowość – specjalność: rachunkowość
5) Biuro …
6)
7) Skarbnik –
itd.

II. Odpowiedź Burmistrza Gminy Kęty:

wyksztalcenie_kety_urzad01

wyksztalcenie_kety_urzad02 wyksztalcenie_kety_urzad03 wyksztalcenie_kety_urzad04 wyksztalcenie_kety_urzad05 wyksztalcenie_kety_urzad06 wyksztalcenie_kety_urzad07

Odpowiedź można pobrać również ze strony: TUTAJ.

Burmistrz nie ujawnił wykształcenia wszystkich pracowników, a tych których ujawnił, to z kolei utajnił imię i nazwisko… I wydał w tej sprawie decyzję odmowną.

III. Burmistrza Gminy Kęty:

Kliknij TUTAJ.

Burmistrz nie przedstawił żadnych argumentów i wyjaśnień, z jakich przyczyn nie udostępnił imion i nazwisk tych osób, a jedynie podał wykształcenie.

IV. Odwołanie do SKO w Krakowie

Odwołaliśmy się w tej sprawie do SKO.

W odwołaniu wskazaliśmy m.in.:

W pierwszej kolejności trzeba stwierdzić, iż Organ nie udostępnił wszystkich informacji o osobach pełniących funkcje publiczne jak również nieprawidłowo ocenił status części pracowników, którzy jego zdaniem nie pełnią funkcji publicznych.

Należy bowiem zauważyć, że w przypadku pracowników, których Burmistrz uznał za osoby pełniące funkcje publiczne udostępnił on jedynie stanowisko i wykształcenie nie wskazując przy tym imion i nazwisk. Stanowiło to nieuprawnione ograniczenia prawa do informacji publicznej bowiem zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej ograniczenie prawa do informacji publicznej ze względu na prywatność osoby fizycznej nie jest możliwe jeżeli dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji. Niezasadna jest tym samym opinia strony przeciwnej, że ujawnienie imion i nazwisk oraz wykształcenia pracowników będzie naruszało ich prawo do prywatności bowiem ze względu na pełnią funkcje wskazane dobro tych osób jest ograniczone.

W związku z powyższym trzeba wskazać, że Organ w stosunku do osób, które pełnią funkcje publiczne powinien, zgodnie z wnioskiem, indywidualnie wskazać imię i nazwisko każdego pracownika, nazwę jego stanowiska i wykształcenie, ponieważ osobom tym nie przysługuje prawo do prywatności w tym zakresie.

oraz

Ponadto Burmistrz błędnie ocenił, że część pracowników, a w szczególności audytor wewnętrzny, geodeta, referenci, asystent oraz młodszy inspektor straży miejskiej nie pełnią funkcji publicznych. Z zakresu zadań, przywołanego przez Organ, które wykonują te osoby wynika, że w istotny sposób wspomagają one wykonywanie zadań publicznych przez urząd. Są to bowiem m.in. prowadzenie audytu, organizacja i obsługa spotkań Burmistrza, prowadzenie spraw osobowych pracowników urzędu czy też współpraca ze środowiskiem przedsiębiorców. Co więcej pojęcie osób pełniących funkcje publiczne zostało zdefiniowane w art. 115 § 19 kodeksu karnego i  zgodnie z nim osobą pełniącą funkcję publiczną jest funkcjonariusz publiczny, członek organu samorządowego, a także osoba zatrudniona w jednostce organizacyjnej dysponującej środkami publicznymi, chyba że wykonuje wyłącznie czynności usługowe. Zawiera ono więc wszystkie osoby, których działalność wspomaga wykonywanie działań publicznych Organu i jednocześnie nie jest jedynie działalnością usługową lub techniczną. Wobec tego niewątpliwie obejmuje ono osoby, które Burmistrz uznał za nie pełniące funkcji publicznych i dlatego też należy uznać, że dokonał on zawężającej interpretacji przepisów prawa.

Pełna treść naszego odwołania dostępna TUTAJ.

V. SKO uchyla w całości decyzję Burmistrza Gminy Kęty i przekazuje sprawę do ponownego rozpatrzenia

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie decyzją z dnia 26 sierpnia 2016 r. uchyliło decyzję Burmistrza Gminy Kęty w całości i przekazało ją do ponownego rozpatrzenia. SKO uznało, że odmowa przez Burmistrza Gminy Kęty udostępnienia informacji publicznej redakcji portalu „Nowa Wieś w gminie Kety” dotyczącej imion i nazwisk funkcjonariuszy publicznych pracujących w Urzędzie Gminy Kęty, a co do których została udostępniona wcześniej informacja o ich wykształceniu, nie jest zasadna.

SKO uznało jednakże, że Burmistrz słusznie odmówił udostępnienia informacji o wykształceniu audytora wewnętrznego, asystenta, młodszego inspektora, referenta pomocy administracyjnej, sekretarki, kasjera, kierowcy, starszej telefonistki, sprzątaczki, konserwatora oraz pracownika gospodarczego – bo według Kolegium – nie pełnią funkcji publicznych.

Treść decyzji SKO w Krakowie z 26 sierpnia 2016 r. – TUTAJ.

Orzeczenie SKO może być zaskarżone do w Krakowie przez każdą ze stron w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji.

Według nas pełne informacje o wykształceniu pracowników urzędu są informacją publiczną i powinny zostać udostępnione.

Redakcja portalu skonsultuje sprawę z prawnikami z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska – ekspertami w zakresie ochrony prawa do informacji co do dalszego postępowania.

Prawnicy Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska (www.siecobywatelska.pl) pomagali nam w napisaniu odwołania do SKO w Krakowie, za co dziękujemy.

AKTUALIZACJA (8 października 2016 r.):

7 października 2016 r. została złożona skarga do WSA w Krakowie na decyzję SKO w sprawie odmowy udostępnienia informacji publicznej w tej sprawie.

Czytaj także:

Wykształcenie urzędników jest jawne

Jedlicze: Gmina ujawni wykształcenie urzędników?

Jakie szkoły i kierunki studiów ukończyli pracownicy Urzędu Gminy Jedlicze? Po decyzji SKO – mamy odpowiedź (WYKSZTAŁCENIE)

Jawnosc_Informacja_Publiczna

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na SKO w Krakowie uchyliło decyzję Burmistrza, który ukrył pełną informację o wykształceniu pracowników Urzędu

 1. Redakcja pisze:

  7.10.2016 r. została złożona skarga do WSA w Krakowie na decyzję SKO w sprawie odmowy udostępnienia informacji publicznej w tej sprawie.

 2. Bartek pisze:

  Widzę na Facebooku waszego portalu, że niektórym w gminie nie podoba się jawność osób publicznych, pobierających publiczne pieniądze. Bardzo dobrze, że informujecie mieszkańców komu płacimy, czas chyba jeszcze tych ludzi powiązać rodzinie i towarzysko to będzie dopiero ciekawa lektura- powstał urząd rodziny -kolesiowski.

 3. Kęczanin pisze:

  Brawo redakcja tak trzymać. Trzeba tych pseudo rządzących nauczyć kultury i prawa. Klęczar się zachowuje jak pan swojego folwarku, z drugiej strony nie ma się czym chwalić patrząc kogo zatrudnia, z jakim wykształceniem i przygotowaniem do pracy na danym stanowisku

  • Kęczanin pisze:

   Przecież jest Panem swojego folwarku, jak sam twierdzi na mnie głosowało ponad 9 tyś mieszkańców więc mam prawo. Ale ten zuchwały czas się skończy. Oj daleko padło jabłko od jabłoni. Zuchwałość jaką obdażyliście go jako nasi mieszkańcy zbyt ośmieliła Krzysia i tak to bywa jak wychodzi słoma z butów.
   Jest takie przysłowie …. resztę dopowiedzcie sobie sami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*