Skany interpelacji radnych gminy Kęty oraz odpowiedzi na nie w kadencji 2014-2018

Jawnosc_Informacja_PublicznaNie ma rewelacyjnych informacji, jeśli chodzi o radnych Rady Miejskiej w Kętach i ich aktywność w składaniu interpelacji/zapytań pisemnych. Jak nas poinformował Urząd Gminy Kęty, w ciągu ponad półtora roku od ostatnich wyborów samorządowych, wszyscy radni złożyli w sumie tylko 16 interpelacji pisemnych (co daje średnio mniej niż jedną na cały miesiąc…). Z tego 1/4 złożył Łukasz Plewniak, Piotr Żmuda – 3, a Kazimierz Babiuch i Ewelina Rycerz-Kucybała po 2 interpelacje. Pięciu radnych złożyło po jednej interpelacji pisemnej. Pozostali radni od początku obecnej kadencji do 28 lipca 2016 r. (dzień odpowiedzi na zapytanie prasowe) nie złożyli ani jednej interpelacji pisemnej. Poniżej prezentujemy skany wszystkich interpelacji radnych kadencji 2014-2018 oraz skany odpowiedzi udzielone na nie przez Urząd.

Przypomnijmy, czym jest interpelacja.

Interpelacja to indywidualny środek kontrolno-interwencyjny, za pomocą którego radny może domagać się od organu wykonawczego (wójta, burmistrza, prezydenta miasta) podjęcia określonych czynności w sprawach jednostki samorządu terytorialnego, w tym w szczególności – udzielenia informacji na interesujący go temat, który jej dotyczy. W praktyce uprawnienie do zgłaszania interpelacji i zapytań przyznają radnym statuty gmin lub regulaminy rad miejskich. Samorządowa instytucja interpelacji i zapytań radnych jest pozytywną formą kontroli organu wykonawczego stosowaną przez pojedynczego radnego lub grupę radnych.

Interpelacje wydają się dotyczyć zagadnień istotniejszych, są też bardziej sformalizowane; przy interpelacjach ustnych są to zazwyczaj proste pytania, dotyczące spraw jednostkowych, np. „kiedy zostanie naprawiona dziura w drodze” lub „kiedy zostanie wymieniona spalona żarówka w lampie ulicznej”.

W naszym artykule z 3 listopada 2014 roku pisaliśmy, że ogólnopolskie stowarzyszenie stojące na straży prawa obywateli do informacji – Sieć Obywatelska Watchdog Polska, opublikowała dane o liczbie pisemnych interpelacji i wniosków złożonych przez radnych gminy Kęty od początku kadencji 2010-2014 do dnia odpowiedzi na wniosek (31 października 2014 r.). Aktywność ówczesnych radnych można było prześledzić na chwilę przed kolejnymi wyborami samorządowymi na kadencję 2014-2018: Statystyki pisemnych interpelacji i wniosków złożonych przez radnych Gminy Kęty w latach 2010-2014.

Zestawienie wtedy zaprezentowane wyglądało tak (można powiększyć):

Sieć Obywatelska Watchdog Polska na swojej stronie (czytaj: Aktywność radnych) słusznie zaznacza, że informacje o aktywności radnych powinna znajdować się w BIP, aby każdy mieszkaniec gminy mógł się z nimi zapoznać w dowolnym czasie i miejscu.

Przykładem może być Miasto Szczecin, które publikuje w BIP treści interpelacji i zapytań radnych pod linkiem:http://bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinBIP/chapter_11201.asp

Szczecin publikuje również m.in. informacje o głosowaniach poszczególnych radnych: http://bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinBIP/chapter_50306.asp.

Skany interpelacji radnych kadencji 2014-2018

Mając to na uwadze, dwa tygodnie temu poprosiliśmy Urząd Gminy Kęty o udostępnienie:

– skanów interpelacji/zapytań pisemnych (oraz uzupełnień, jeśli dotyczy) złożonych przez radnych obecnej kadencji 2014-2018 oraz skanów odpowiedzi na nie im udzielonych (oraz uzupełnień, jeśli dotyczy) – do dnia odpowiedzi na ten wniosek.

Odpowiedź nadeszła dokładnie po 14 dniach (czyli w ostatnim dniu dopuszczonym ustawą).

Poniżej przedstawiamy wszystkie załączniki jakie otrzymaliśmy, czyli wykaz interpelacji oraz ich skany wraz z odpowiedziami Urzędu Gminy.

Wykaz interpelacji:

WykazInterpelacjiKety

Skany interpelacji radnych i odpowiedzi otrzymane z Urzędu Gminy Kęty:

Interpelacja – Kazimierz Babiuch

Interpelacja – Łukasz Plewniak

Interpelacja – Karol Wadoń

Interpelacja – Ewelina Rycerz-Kucybała

Interpelacja – Ewelina Rycerz-Kucybała

Interpelacja – Piotr Żmuda

Interpelacja – Urszula Włodarczyk

Interpelacja – Łukasz Plewniak

Interpelacja – Andrzej Wiśniowski

Interpelacja – Łukasz Plewniak

Interpelacja – Mirosława Nycz

Interpelacja – Piotr Żmuda

Interpelacja – Łukasz Plewniak

Interpelacja – Piotr Żmuda

Interpelacja – Kazimierz Babiuch

Interpelacja – Tomasz Biernat

___

Żadnych (dotychczas) interpelacji pisemnych w tej kadencji nie złożyli radni:

Andrzej Bryzek

Wiesław Gawęda

Jan Godlewski

Tomasz Janeczko

Maria Karaim

Mirosław Kawończyk

Janusz Kruczała

Dorota Kusak

Lesław Kuźma

Marek Nycz

Wiesław Potoczny

Aneta Tlałka

Być może informacja o tej formie aktywności poszczególnych radnych będzie dla Państwa dodatkową wskazówką w dokonaniu odpowiedniego i świadomego wyboru radnego w nadchodzących wyborach samorządowych?

W każdym razie o podobne dokumenty, wystąpimy w okresie przedwyborczym w roku 2018.

Jawnosc_Informacja_Publiczna

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na Skany interpelacji radnych gminy Kęty oraz odpowiedzi na nie w kadencji 2014-2018

 1. Kęczanin pisze:

  No a tak narzekaliście na poprzednią władzę, no to mamy lepszą czyli to co w całej Polsce PSL daje pracę rodzinie i kolegom.

 2. Luzik pisze:

  Umarło coś wasze forum jak FK Klęczara i miejskie Info, a tyle sie dzieje w Ketach i to nie przynoszącego splendoru władzy i miastu.

 3. takitam pisze:

  Tak to ważne ale,po ilości interpelacji wygrywa no właśnie?ten co wykonuje polecenia Burmistrza, wszak był szefem kampanii wyborczej powtarza wszystko bez względu na okoliczności często ośmieszając się w tracie sesji.Radni nie tyle bezradni co bezmyślni,21 osób i wszyscy lub prawie wszyscy jednomyślni bez względu na sprawy którymi się zajmują.
  Wystarczyłoby losowo wybrać 5 osób jako reprezentacje Rady Miejskiej i spotykać się w gabinecie Burmistrza,podpisać listę obecności i odebrać fanty.
  Wizja pracy w sektorze publicznym odbiera ludziom zdolność samodzielnego myślenia,a jeszcze kilka stanowisk jest do zajęcia po poprzednikach.
  Wszech wiedzący Burmistrz z narcystycznym zacięciem docenia słowem i gestem wybrańców Gminy za ciężką pracę jakiej podjęli się na cztery lata.
  Szkoda że zapomnieli lub że nigdy się nie zastanowili po co startowali w wyborach jeśli nie mają nic do powiedzenia.Amen.

  • Kęczanin pisze:

   Niestety od lat ci sami ludzie w radzie w różnych konfiguracjach i układach. Tymczasem w kęckiej polityce robi się na ogół karierę bez żadnej realnej pracy dla dobra wyborców. A wręcz przeciwnie -manipulując ludźmi, udając, kłamiąc, oszukując! Za dwa lata znowu się pojawią z obietnicami, frazesami i pięknymi wizjami. Kasa misiu kasa.

 4. Novak pisze:

  Najgorsza rada od dwóch dekad, niektórzy są tam tylko dla kasy, by mogli spłacać kredyty, inni by załatwić coś dla siebie i rodziny. Takiego wazeliniarstwa, włażenia w ty..k burmistrzowi nie było od lat. Mierni, ale wierni. Dno

 5. Kęczanin pisze:

  Nycz prawie dwa tysiące miesięcznie zero aktywności, no może poza pokazem braku kultury wobec osób pragnących zabrać głos na sesji. Większość z nich jest jak Yeti podobno jest ale nikt ich nie widział.

  • Kęczanin pisze:

   Przecież on tam poszedł po kasę podobnie jak Ficoń , no bo za coś trzeba żyć i spłacać kredyty. Chociaż dla Ficonia szacun bo zrobił sporo km podczas kampanii żeby mieć to co ma teraz. Szkoda że tylko to potrafi – Panie Ficon może jakiś maraton Pan zaliczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*