Ruszyła rekrutacja do projektu OBYWATELE NA HORYZONCIE

10464_OBYWATELE_NA_HORYZONCIE_LOGO_NA_STRONEW Polsce rośnie liczba osób, które aktywnie działają w miejscu swojego zamieszkania i interesują się potrzebami innych! Chcielibyśmy, aby zaangażowanych obywateli było wśród nas coraz więcej, dlatego postanowiliśmy ich poszukać i wyposażyć w narzędzia pomocne/ułatwiające wprowadzenie zmian w swoim otoczeniu – wiedzy obywatelskiej i umiejętności reporterskich.

Wszystkich aktywnych i nieobojętnych zapraszamy  do pierwszej edycji projektu OBYWATELE NA HORYZONCIE.

Rekrutacja ruszyła 22 kwietnia i potrwa do 24 maja 2013 r.

Kogo szukamy?

Do projektu zaprosimy 15 zespołów, składających się z:

* 2 dorosłych osób (powyżej 18 roku życia)

*Mieszkających i działających na terenie jednego z województw: podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego

* Zaangażowanych społecznie

* Mających konkretny pomysł na działania w swojej społeczności

Na czym polega projekt?

Od czerwca do listopada 2013 wybrane zespoły odbędą internetowo-stacjonarny  kurs  wspierający ich umiejętności obywatelskie (wiedza na temat praw i obowiązków, metody strażnicze/kontrolne, wykorzystanie posiadanych praw w interesie publicznym) oraz reporterskie (dokumentacja podjętych działań). Wszystkie poznane przez uczestników narzędzia mają pomóc w zainicjowaniu pozytywnej zmiany na rzecz społeczności, w której mieszkają i integracji tej społeczności do działania. Oprócz kursu i konsultacji on-line z ekspertami z zakresu działań obywatelskich i doświadczonymi reporterami, uczestnicy spotkają się ze sobą w Warszawie w czasie 5 weekendowych zjazdów (piątek, sobota, niedziela, głównie w miesiącach letnich).

Całość kursu opierać się będzie na konkretnych zagadnieniach i problemach, które uczestnicy zaobserwowali w swoich społecznościach i które chcieliby zmienić. Połączenie kompetencji reporterskich z wiedzą z zakresu prawa i działań lokalnych pomoże im tę zmianę inicjować. Będą mieli okazję do konsultowania swoich pomysłów ze specjalistami, przygotowując się do przeprowadzenia lokalnych „interwencji”. To także unikalna okazja do wymiany doświadczeń z aktywnymi osobami, działającymi w innych częściach Polski.

Chcemy, aby każdy zespół, który dostanie się do projektu OBYWATELE NA HORYZONCIE nauczył się tworzyć profesjonalny reportaż filmowy i  poznał swoje obywatelskie prawa  i obowiązki oraz. Dzięki temu w przyszłości te osoby będą mogły działać lepiej i skuteczniej na rzecz zmian, o których marzą oni i ich sąsiedzi.

 Jak aplikować?

Aby dostać się do projektu, należy do 17 maja przesłać wypełniony formularz prezentujący wybrany problem lub zjawisko (oraz wymagane załączniki) na adres: karolina@nowehoryzonty.pl. Chcemy dowiedzieć się, kim jesteście, dlaczego chcecie wziąć udział w tym projekcie i o jakiej zmianie w swojej lokalnej społeczności marzycie.  Wśród nadesłanych zgłoszeń wybierzemy 15 zespołów. O wynikach rekrutacji poinformujemy wszystkich 24 maja drogą mailową.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Kim jesteśmy?

Organizatorem projektu OBYWATELE NA HORYZONCIE jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty we współpracy ze Stowarzyszeniem HOMO FABER.

Partnerem projektu jest stowarzyszenie Sieć obywatelska – Watchdog Polska.

Dla Stowarzyszenia Nowe Horyzonty projekt z zakresu działań obywatelskich to kolejny, bardzo ważny, krok w kierunku pracy z filmem jako narzędziem do integracji i pobudzania dyskusji: „Razem z uczestnikami, ekspertami i reporterami chcemy rozwijać sieć kontaktów, promować pozytywne działania i postawy, wspierać edukację obywatelską na poziomie lokalnym i poznać ciekawych ludzi, miejsca i ich problemy” – mówi Karolina Śmigiel, koordynatorka projektu.

„W Stowarzyszeniu Homo Faber, poprzez Dobre Rządzenie, poszukujemy rozwiązań na rzecz zmiany własnego otoczenia. Podejmujemy działania w środowisku lokalnym, staramy się rozpoznawać możliwości zwiększenia udziału ludzi w życiu publicznym, a przede wszystkim integrowania ich aktywności wokół przestrzeni w jakiej żyją.

Praca w czterech województwach jest dla nas wyzwaniem. Próbą zmierzenia się z nowymi kontekstami lokalnymi. Wspólnie z uczestnikami i uczestniczkami wypracujemy scenariusze działania w ich społecznościach w oparciu o wiedzę i praktyczne umiejętności zdobyte w trakcie warsztatów i internetowego kursu. Będziemy także wykorzystywać dotychczasowe doświadczenia poszczególnych osób biorących udział w projekcie.” – Kinga Kulik, konsultantka części obywatelskiej kursu.

Kontakt:

Karolina Śmigiel

t  +48 22 530 66 53, k +48 668 009 887

karolina@nowehoryzonty.pl

www.nhef.pl

FaceBook: OBYWATELE NA HORYZONCIE

Informacje szczegółowe (pobierz):

OBYWATELE – poznajcie twórców filmowych
OBYWATELE – info o projekcie i rekrutacji
OBYWATELE – poznaj organizatorów

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*