Rezygnacja Pana Andrzeja Kajora z funkcji Sołtysa Nowej Wsi oraz rezygnacja Pani Zofii Gasidło z funkcji członka Rady Sołeckiej

POL_Nowa_Wieś_(pow_oświęcimski)_COAJak się dowiedział nasz portal, w dniu 10 lutego 2014 roku Pan Andrzej Kajor pismem złożonym do Urzędu Gminy Kęty podjął decyzję o rezygnacji z funkcji Sołtysa Nowej Wsi. Tego samego dnia rezygnację z funkcji członka Rady Sołeckiej w Nowej Wsi złożyła również Pani Zofia Gasidło.

Podłoża sprawy można szukać w relacji z ostatniej Sesji Rady Miejskiej w Kętach z dnia 31 stycznia 2014 r., gdzie miała być podjęta uchwała przez Radę Miejską w Kętach dotycząca bezprzetargowej sprzedaży nieruchomości gminnej Pani Bernadecie Niedoba, bez uprzedniej zgody Zebrania Wiejskiego w Nowej Wsi i przy, jak się okazało na sesji, braku pozytywnej opinii Rady Sołeckiej.

Podczas wcześniejszego posiedzenia Komisji Spraw Gospodarczych radni gminy Kęty zostali poinformowani, że propozycja sprzedaży została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Sołecką w Nowej Wsi.

Jednak jak się okazało w trakcie obrad sesji Rady Miejskiej przedstawiciele Rady Sołeckiej nigdy nie wyrazili zgody na sprzedaż tej działki (link do odczytanego pisma, fragment 5:06 sesji: TUTAJ). Ponadto poproszono w piśmie do Przewodniczącego RM o wycofanie z porządku obrad tego punktu, do czego przychylili się radni.

Sołtys Nowej Wsi nie był obecny na sesji. Sprawa jest w trakcie wyjaśniania.

Nagranie video sesji:

[youtube_sc url=”http://www.youtube.com/watch?v=JHZyZvLnuVQ”]

Link opublikowany na stronie kety.pl

Zobacz również: Projekt uchwały dotyczącej sprawy sprzedaży nieruchomości, która miała być podjęta przez Radę Miejską w Kętach dnia 31 stycznia 2014 r.

Skan pisma w sprawie rezygnacji Pana Andrzeja Kajora z pełnienia funkcji sołtysa sołectwa Nowa Wieś, udostępniony przez Urząd Gminy Kęty dnia 14 lutego 2014 r.:

Rezygnacja_Sołtys

Poniżej przedstawiamy również skan pisma złożonego do Burmistrza Gminy Kęty przez członka Rady Sołeckiej Nowej Wsi Panią Zofię Gasidło, w sprawie rezygnacji z pełnionej funkcji.

Rezygnacja_ZofiaGasidło

By mieć pełniejszy obraz sprawy, jako redakcja czasopisma, na podstawie art. 61 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, art. 3a Prawa prasowego oraz na podstawie art. 2 w związku z art. 10 ustawy o dostępie do informacji publicznej zwróciliśmy się dnia 10 lutego 2014 r. do Urzędu Gminy Kęty udostępnienie informacji publicznej w zakresie:

– protokołu(ołów) Komisji Spraw Gospodarczych Rady Miejskiej w Kętach, na której podejmowana była kwestia dotycząca sprzedaży działki nr 273/3
– wszystkich protokołów zebrań (wraz ze wszystkimi załącznikami i listami obecności) Rady Sołeckiej w Nowej Wsi, które odbyły się od 1 stycznia 2011 roku do dnia odpowiedzi na niniejszy wniosek o udostępnienie informacji publicznej
– pisma Rady Sołeckiej w Nowej Wsi skierowane do Przewodniczącego RM w Kętach w sprawie braku zgody na sprzedaż przedmiotowej działki i prośby wycofania projektu uchwały
– pisma sołtysa Nowej Wsi Pana Andrzeja Kajora z dnia 22 marca 2013 r. co do pozytywnej opinii Rady Sołeckiej w kwestii sprzedaży przedmiotowej działki.
– oraz informacji o dacie najbliższego planowanego Zebrania Wiejskiego w Nowej Wsi

Z uwagi na charakter sprawy, jej znaczenie dla mieszkańców Nowej Wsi, oraz zainteresowanie obywateli, mamy nadzieję, że Urząd Gminy Kęty przedstawi nam przedmiotowe dokumenty w jak najkrótszym terminie, by – po ich otrzymaniu – można je było przedstawić Państwu na portalu.

AKTUALIZACJA z dnia 17 lutego 2014 r.:

Dokumenty zostały przez UG Kęty udostępnione – link: Dokumenty przekazane przez UG Kęty w sprawie sprzedaży działki w Nowej Wsi (protokoły, pisma)

___

W plikach graficznych poniżej (zrzuty ekranu ze strony urzędowej geoportal.gov.pl oraz kety.geoportal2.pl) możecie Państwo zobaczyć gdzie znajduje się przedmiotowa działka 273/3 (wydzielona już z działki 273/1 – którą widać na portalu geoportal.gov.pl – pierwszych pięć obrazów).

Obrazy z strony geoportal.gov.pl

_05

_01 _02 _03 _04

Obraz ze strony targeo.pl:

_06

Obrazy z portalu kety.geoportal2.pl

_07 _08 _09 _10

Informacje na temat tej nieruchomości dostępne są w publicznej Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości pod linkiem: TUTAJ

By przeglądać dane na temat działki, należy wpisać w wyszukiwarkę Księgę Wieczystą nr KR2E/00023877/6.

Art. 48. ustawy o samorządzie gminnym stanowi, że:

1. Jednostka pomocnicza zarządza i korzysta z mienia komunalnego oraz rozporządza dochodami z tego źródła w zakresie określonym w statucie. Statut ustala również zakres czynności dokonywanych samodzielnie przez jednostkę pomocniczą w zakresie przysługującego jej mienia.
1a. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do jednostki niższego rzędu, o której mowa w art. 35 ust. 2.
2. Rada gminy nie może uszczuplić dotychczasowych praw sołectw do korzystania z mienia bez zgody zebrania wiejskiego.
3. Wszystkie przysługujące dotychczas mieszkańcom wsi prawa własności, użytkowania lub inne prawa rzeczowe i majątkowe, zwane dalej mieniem gminnym, pozostają nienaruszone.
(…)

Paragraf 24 pkt 3 statutu Sołectwa Nowa Wieś natomiast mówi o:

3. W przypadku rezygnacji Sołtysa, odwołania lub rezygnacji poszczególnych członków Rady Sołeckiej Burmistrz w terminie 1-go miesiąca od dnia podjęcia uchwały Zebrania Wiejskiego w tej sprawie zarządza wybory uzupełniające.

4. Wybory uzupełniające odbywają się na zasadach określonych w § 18, 19, 20.

Zobacz także: Pełna treść statutu sołectwa Nowa Wieś

Jak informuje Urząd Gminy Kęty na swojej stronie:

„(…)W związku z tym w najbliższym czasie Burmistrz Gminy Kęty zarządzi zwołanie zebrania wiejskiego w tej sprawie. Ogłoszenie o zebraniu, po ukazaniu się zarządzenia, zostanie niezwłocznie przekazane do Państwa wiadomości.” (link: TUTAJ)

POL_Nowa_Wieś_(pow_oświęcimski)_COA
herba sołectwa Nowa Wieś

Zobacz także:

Dokumenty przekazane przez UG Kęty w sprawie sprzedaży działki w Nowej Wsi (protokoły, pisma) – artykuł z dnia 17 lutego 2014 r.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

19 odpowiedzi na Rezygnacja Pana Andrzeja Kajora z funkcji Sołtysa Nowej Wsi oraz rezygnacja Pani Zofii Gasidło z funkcji członka Rady Sołeckiej

 1. Misia pisze:

  Zgadzam się w stu procentach, że krytykować to każdy umie. Najwięcej do gadania mają Ci co najmniej robią! Patrząc na poprzednich sołtysów nie ma co się nawet zastanawiać, kto zrobił więcej! Bo kasę to brać chcą wszyscy a robić potem nie ma komu! A z tą szkołą też doszły mnie słuchy,że osoba bez badań pierwsze wkłada łapy do kosza i śmieci wyrzuca a potem idzie na stołówkę i jedzenie przyrządza. Może warto się tym zainteresować.:)

 2. Mieszkańcy ulicy Kościuszki z Nowej Wsi pisze:

  Dziękujemy Panu Radnemu Tadeuszowi Drzyżdżykowi za jego bezinteresowne zaangażowanie w uratowanie od sprzedaży bardzo potrzebnej nam drogi oznaczonej nr 273/3 (poprzedni nr 273/1) położonej w Nowej Wsi.
  Tym bardziej jesteśmy mu wdzięczni za Jego życzliwość i poświęcenie dla naszej sprawy, bo nie jest Radnym z Nowej Wsi i nie musiał tego robić. Gdyby nie Jego determinacja i zdecydowany sprzeciw wobec tej sprzedaży, droga ta prawdopodobnie byłaby już sprzedana.
  Dziękujemy również członkom Rady Sołeckiej w Nowej Wsi za ich zaangażowanie i właściwą postawę w zorganizowaniu sprzeciwu wobec sprzedaży tej drogi.

 3. sekretarka pisze:

  a co stanie się ze STOWARZYSZENIEM SOŁTYSÓW które sam powołał
  i został prezesem.

 4. manios pisze:

  Niestety kto nic nie robi, nie popełnia błędów. Moim zdaniem każdy potrafi pod pseudonimem się schować przed klawiaturą i krytykować, ale gdy są zebrania itd lub trzeba coś zrobić dla naszej wsi, to lepiej się schować. Niestety taką mamy społeczność w Nowej Wsi…
  Zobaczymy jak się będzie sprawował nowy sołtys, ale lepiej na pewno nie będzie.
  Pozdrawiam

 5. bonzo pisze:

  Szkoda, że w naszej wsi są sami krytykanci a jak przyjdzie coś zrobić to nikt nie jest chętny. Ado mieszkanki to nie wiem czy tak naprawdę nauczyciele sa opłacani z podatków. tylko boję się, żeby w przyszłości to uczniowie ich nie oceniali. Każdy dyr ma jakąs zasługę w naszej szkole a nie tylko dyr Ż.

  • zosia pisze:

   obrońca uciśnionych się znalazł-nawet nie wiesz z czego opłacana jest budżetówka -.–taki uczeń jak ty nie powinien oceniać [nawet pisać nie umiesz]

 6. rafal pisze:

  Tadeusz może powiesz jak to było z tą działką jak Ty byłeś sołtysem bo wiem iż są dokumenty ze to Ty pierwszy chciałeś sprzedać tą działkę!więc kto jak kto ale Ty nie powinieneś zabierać w tej sprawie głosu!pozdrawiam

 7. mieszkanka pisze:

  P… ZOZ. Tak jest jeśli się działa i robi dużo dobrego dla dzieci i szkoły a rezultaty są przecież widoczne. Zawsze znajdą się jakieś czarne owce które potrafią tylko krytykować .A co do nauczycieli jest to ich praca w której nie tylko Oni mogą wystawiać oceny. Są opłacani z naszych podatków więc również mogą się wykazać swoim zaangażowaniem .

 8. Tadeusz pisze:

  Próba sprzedania działki a nazwijmy po imieniu drogi lokalnej przelała czarę goryczy i zawodu mieszkańców. Za tym stoi więcej osób. Trochę chronologii, 22.03.2013 sołtys złożył pismo fałszywe że RS dała zgodę na sprzedaż drogi. 14.04.2013 trzy tygodnie póżniej— Zebranie Wiejskie sołtysnie informuje Zebrania o próbie sprzedania działki natomiast Burmistrz na prośbę wykaszania tej drogi ewentualne utwardzenie „mówi że ta droga to jedynie kreska na mapie.Tu proszę przywołać mój wpis w komentarzach po zebraniu dokładnie 24.04.2013r godzi.06:28.Przewodniczący Rady Miejskiej w styczniu ogłasza planSesji na 31.01. jakoś nie publikuje treści uchwały dotyczącej sprzedaży działki w Nowej Wsi Redakcja korzystając z prawa do informacji publicznych drukuje treść uchwał i zaczęło się. Dzwonię do Radnych z Kęt będących w komisji resztę zrobiła Rada Sołecka z mieszkańcami— szacunek dla Was.

 9. zoz pisze:

  Jeszcze dyr szkoły powinien podać się do dymisji tam się dzieją dopiero rzeczy, wyścig szczurów wśród nauczycieli w całej gminie głośno w jaki sposób nauczyciele dostali przydział czynności przez kolorowe karteczki, i zbieranie punktów jak uczniowie. Traktuje ich jak dzieci, nie mówiąc że wśród grona są osoby o wiele starsze od niego. Dyr to przyjaciel P.Klęczara więc wszytko jasne , i jeszcze sprawa przyjęc do kuchni warto się nad tym zastanowić.

  • Nowowsianin pisze:

   masz świętą racje…dostał sie na krzesełko to woda sodowa mu uderzyła…ale to tylko do następnego konkursu na dyr…

 10. Nowowsianin pisze:

  tak??? a co????chyba zament….masakra…

 11. Nowowsianin pisze:

  no to ładne szopki….czyli ktoś podłożył zfalszowane pismo…

 12. eugeniusz pisze:

  Temu panu już dziękujemy .Nareszcie sołtys zrobił to co powinien ,tylko o parę lat za póżno . Szkoda że pani Gasidło zrezygnowała robiła dużo dobrego dla naszej wsi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*