Relacja ze spotkania w sprawie budżetu obywatelskiego w Nowej Wsi

_IMG_2089W dniu wczorajszym (tj. 3 października 2013 r.) w Restauracji „Malinowy Las” w Nowej Wsi odbyło się spotkanie mieszkańców dotyczące budżetu obywatelskiego na rok 2014 (vide: Spotkanie w sprawie projektu do budżetu obywatelskiego z Nowej Wsi). Inicjatorami i moderatorami spotkania byli Adrian Szymalski i Marcin Hałat – pomysłodawcy jednego z zadań, jakie będą zgłoszone z Nowej Wsi do budżetu obywatelskiego w gminie Kęty na rok 2014. W trakcie spotkania pomysłodawcy przedstawili projekt stworzenia albumu fotograficznego dotyczącego życia w Nowej Wsi, którego w głównej mierze realizatorami byliby fotografowie (profesjonaliści jak i amatorzy) z Nowej Wsi.

Zakres zadania będzie obejmował włączenie fotografów w wykonanie zdjęć Nowa Wieś przedstawiających życie mieszkańców, architekturę i naturę wsi, w tym także wykonanie fotografii „z lotu ptaka”. Efekty prac będą zebrane w wydawnictwie w formie kunsztownego albumu fotograficznego z twardą oprawą i papierem kredowym. Prace nad tym albumem będą trwały od początku roku 2014 do jesieni 2014, by ukazać piękno i charakterystykę wsi na przestrzeni wszystkich pór roku.

Projekt będzie opierać się na zorganizowaniu cyklicznych spotkań fotograficznych i wykonaniu w trakcie tych spotkań w plenerze zdjęć natury (las, rzeka, łąki, wschody i zachody słońca, itp.), ludzi w codziennej pracy, m.in. na roli, działań organizacji społecznych, itp. Najlepsze z tych zdjęć zostaną włączone do albumu fotograficznego. W zamyśle utrwalone zostaną na tych fotografiach w szczególności prace organizacji takich jak: OSP, KGW, sportowców, honorowych dawców krwi, harcerzy, szkoły, parafii, Koła Kęty i innych grup, organizacji, zakładów pracy, ludzi w ich miejscach pracy, a także indywidualnych osób, których poczynania szczególnie działają na rzecz promocji i aktywności w Nowej Wsi (rzeźbiarze, malarze, muzycy, hobbystów, osobowości, itp.).

W albumie przewiduje się również część przeznaczoną na zdjęcia archiwalne znajdujące się w zbiorach organizacji i archiwach rodzinnych.

Wedle zamierzeń tego zadania ma pozytywnie wpłynąć na życie mieszkańców, będzie próbą zaktywizowania obywateli do działań na rzecz dobra wspólnego. Stworzy dokument przedstawiający najciekawsze momenty z danej pory roku, wydarzenia kulturalne, sportowe, społeczne, itp. w naszym sołectwie.

_IMG_2089(fot. Marcin Hałat)

We wczorajszym spotkaniu uczestniczyli zaproszeni na spotkanie Burmistrz Gminy Kęty Pan Tomasz Bąk, I Zastępca Burmistrza Gminy Kęty Pan Dariusz Laszczak, a także Nowej Wsi Pan Andrzej Kajor, członkowie Rady Sołeckiej Nowej Wsi i oczywiście sołectwa (i nie tylko). W sumie w spotkaniu udział wzięło 18 osób.

Burmistrzowie przekazali wiedzę dotyczącą nowatorskiej inicjatywy budżetu obywatelskiego i wyjaśniali wątpliwości związane z partycypacją mieszkańców gminy Kęty w takim przedsięwzięciu. Poruszona została również kwestia niebezpiecznego skrzyżowania w centrum Nowej Wsi, na którym kilka temu niestety znów doszło do śmiertelnego wypadku (więcej tu: Kierujący Kamazem potrącił pieszą w Nowej Wsi, która w wyniku odniesionych obrażeń zmarła). Według zapewnień burmistrza, wszelkie formalności realizacji tej inwestycji drogowej są już dopięte, a zaplanowana ronda zostanie zrealizowana przed końcem 2014 r. Dyskusje i rozmowy, które wywiązały się w trakcie tego wieczoru pokazują, że tego typu spotkania mieszkańców z przedstawicielami władz są bardzo potrzebne, a żywy dialog i rzetelna informacja jest najlepszą drogą komunikacji i wspólnego działania.

W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom spotkania za owocną dyskusję jak również Restauracji „Malinowy Las” za udostępnienie sali i poczęstunek.

Miejmy nadzieję, że przynajmniej część wątpliwości, które pojawiły się na wczorajszym spotkaniu została rozwiana, a nabyta wiedza zostanie wykorzystana przy pomysłach zgłaszanych do budżetu obywatelskiego w tym i w przyszłym roku.

Informujemy, iż w ramach promocji budżetu obywatelskiego w Nowej Wsi został stworzony profil na Facebooku przeznaczony dla osób zainteresowanych tym tematem, jak również projektem stworzenia albumu fotograficznego dotyczącego Nowej Wsi: Budżet obywatelski w Nowej Wsi

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Kulturalne, Społeczne, Sportowe, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

10 odpowiedzi na Relacja ze spotkania w sprawie budżetu obywatelskiego w Nowej Wsi

 1. Kozak pisze:

  Czytam od dłuższego czasu wpisy ludzi na tej stronie i wnioskuje z tego wszystkiego tylko jedno wielkie narzekanie.
  Niestety to jest właśnie Polska, a jak to w Polsce zanim coś wejdzie w życie, to trzeba wykazać się nie małą cierpliwością.
  Dążę do tego, że w Nowej Wsi będzie rondo oraz m.in. dwa place zabaw „z prawdziwego zdarzenia” jak to nazwała jedna z przedmówczyń, zresztą o latarniach nie wspominając.
  Niestety jak już napisałem na wszystko jednak trzeba czekać, póki cokolwiek nabierze mocy urzędowej (czyt. Gmina, itd..)

 2. Magda pisze:

  Witam…oczywiście,ze wszystkie te materialne rzeczy są ważne…drogi,chodniki,latarnie itp…ale w 100% zgadzam sie z Adrianem…jeśli sie nie uda z tym albumem w tym roku to spróbujemy w przyszłym…a jeśli i w przyszłym nic nie wyjdzie to znajdziemy sponsorów i uda się to zrobić…pozdrawiam.

 3. józek pisze:

  Panie Adrianie nie ma się co ekscytować pani Natalia ma sto procent racji.
  pan morze folderek wydać sam – własny wkład,jakiś sponsor,a nie pieniądze podatnika na pana hobby,ja swoją wędkę kupiłem sobie sam,i opłaty też nikt za mnie nie zrobił.są ważniejsze rzeczy jak przedstawiła pani Natalia.Ja uważam że nie ma wyższych celów niż zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom naszej miejscowości -pozdrowienia

  • Adrian Szymalski pisze:

   Szanowny Panie Józefie.
   Zapewnienie bezpieczeństwa to podstawa. Niech mi Pan wierzy ,wiem coś na ten temat . Na pierwszym miejscu zawsze powinno być życie. Życie trzeba chronić to podstawa człowieczeństwa ,bo w dzisiejszych czasach, nie wiem czy Pan zauważył człowieczeństwo się zatraca po przez rozwój technologiczny ,kiedyś żeby z kimś pogadać trzeba było się spotkać oko w oko i to było ludzkie ,a dzisiaj internet , technologie, szkoda gadać …. Bezpieczeństwo w Nowej Wsi?? Oczywiście że Tak jak najbardziej jestem za tym ,zgadzam się z Panem Panie Józefie ,ale nie tylko w Nowej Wsi, trzeba brać pod uwagę całą gminę całą Polskę ,cały świat. Niestety nie zawsze się da zapewnić to bezpieczeństwo wszędzie gdzie byśmy chcieli. Życie ludzkie to dar i chrońmy go z całych sił. Z ALBUMU a nie jak to pan nazwał ”folderu” broszurki, ulotki nie będziemy czerpać (mam nadzieję że uda się zmobilizować jak najwięcej mieszkańców z Nowej Wsi i nie tylko do tworzenia tego dzieła) żądnych korzyści materialnych. Jeśli dojdzie do powstawania ALBUMU, Nie będę tego robił dla siebie tylko dla wszystkich. Chce żeby wszyscy oglądając ALBUM widzieli jaka nasza Nowa Wieś jest w całej swej okazałości i jak mieszkańcy żyją pełnią życia. Carpe diem Panie Józefie. Moją pasją jest fotografia chcę to wykorzystać dla DOBRA naszej wsi. ALBUM pokazuje że wnioski mogą być różne. Panie Józefie Ja również kupiłem swój aparat za swoje pieniądze i żaden podatnik nie płacił za Moje obiektywy ,lampy, kupiłem je za swoje pieniądze . O tym czy Album powstanie zadecydują mieszkańcy gminy w głosowaniu ,jeśli będą chcieli ALBUMU to zagłosują za nim. Pozdrawiam .

   • eugeniusz pisze:

    kolego dlaczego uparłeś się przy tym słowie album,
    na folder reagujesz nerwowo,
    jakieś wzniosłe hasła [człowieczeństwo,kult pieniądza,wyższe cele]
    co ty jesteś nawiedzony – popatrz trochę na to na luzie poluzuj bo żyłka ci pęknie-pozdrawiam

    • Adrian Szymalski pisze:

     Eugeniuszu mówię Album bo to będzie album,i tyle w temacie.Uwierz mi nie ma w tym żadnych nerwów 🙂 ,zero spiny , totalny luz. A wyrażać swoje myśli to chyba mogę nikt tego mi nie zabroni. Pozdrawiam.

 4. Zenon pisze:

  Napiszę krótko z mojej czanieckiej perspektywy. Bogactwem Ziemi są jej ludzie i całkiem fajnie ta wasza partycypacja wygląda. A Adrian? Nie mógł tego lepiej wyrazić: „nie ma złych wniosków czy mniej ważnych czy wniosków nie potrzebnych.”

 5. kat pisze:

  Ja proponuje zrobić kolejne 100m drogi…..

 6. Natalia Front pisze:

  Nie mogłam być na spotkaniu. Żałuję. Chciałabym tylko dodać na marginesie, że przy tak ograniczonym budżecie gminy wydawanie pieniędzy podatników na „folderek” jest mało zasadne z każdego punktu widzenia. Ładne, ale po co?
  Na skrzyżowaniu cały czas są wypadki – potrzebne jest rondo.
  Ulice, jakie są każdy widzi.
  Brakuje latarni.
  Dzieci nie mają placu zabaw w parku przy dworku z prawdziwego zdarzenia. Już nie wspomnę o dofinansowaniu biblioteki naszej nowowiejskiej. A może jakieś warsztaty dla maluchów czy seniorów?
  W szkole brakuje pieniędzy na remonty klas.
  I można by tak długo wymieniać.
  Zastanówmy się więc co jest potrzebne w pierwszej kolejności.

  Jednocześnie uważam, że inicjatywny oddolne zawsze są ważne i wnioski powinny być składane!
  Bo to ludzie powinni decydować o miejscu, w którym mieszkają.

  Pozdrawiam!

  • Adrian Szymalski pisze:

   Droga Natalio chciał bym rozwiać Twoje wątpliwości co do ALBUMU ,a nie jak to nazwałaś „folderu” broszurki, ulotki…. Chciał bym Ci wyjaśnić , jeżeli pozwolisz o co dokładnie chodzi z tym ALBUMEM.. Chcemy ukazać w ALBUMIE wszystko co w naszej miejscowości jest ważne, piękne i wszystko to co w niej kochamy i to co w niej się dzieje. Ludzi. Rolników, artystów, rzemieślników, sportowców, społeczników. Charakterystyczne miejsca oraz budynki –szkoła, kościół z wszystkimi kapliczkami, strażnica, orlik, boisko z naszą drużyną piłkarską, piękny wyremontowany Dworek w parku. Chcemy pokazać wszystkie organizacje działające w naszym sołectwie – Strażaków, harcerzy, klub sportowy Niwa, Koło Gospodyń Wiejskich , LOK, i wiele innych. Podejrzewam, że w miarę powstawania fotografii przybędzie jeszcze więcej rzeczy do pokazania . Nowa wieś to także piękne miejsca takie jak koryto Soły, staw, piękne zachody i wschody słońca, pola na których rolnicy rok w rok zbierają plony (rolnictwo w Nowej Wsi umiera popatrz co było kilkanaście lat temu kiedy to szło się nad Sołę , ile gęsi przy boisku, ile krów było na pastwisku, gdzie to wszystko się podziało???)Pokażmy to rolnictwo w Nowej Wsi zanim jeszcze jest. Nowa Wieś to także dożynki rok w rok organizowane, to też chcemy pokazać w tym ALBUMIE. Takich rzeczy jest masa. Do pracy nad ALBUMEM chcemy zachęcić wszystkich fotografów nie tylko z Nowej Wsi ale z całej gminy Kęty, jeżeli dojdzie do powstawania ALBUMU narodzi się jeszcze więcej pomysłów jak ukazać Nową Wieś. Prace nad ALBUMEM trwały by około 12 miesięcy by ukazać wszystkie pory roku. To będzie ALBUM dla wszystkich a nie tylko dla wybranych, do prac nad ALBUMEM można zaprosić Historyków i opisać całą historię Nowej Wsi. Ten ALBUM to będzie głos Nowej Wsi, czyli nas wszystkich. A co do budżetu obywatelskiego: Uważam, że nie ma złych wniosków czy mniej ważnych czy wniosków nie potrzebnych. Powiem krótko –Każdy wniosek składany przez mieszkańca gminy Kęty jest wnioskiem ważnym. Każdy mieszkaniec gminy Kęty chce jak najlepiej dla swojej gminy. Jest jeszcze jedna rzecz którą poruszę. Czy w tej dzisiejszej pogoni za tym cholernym pieniądzem nie zapomnieliśmy o drugim człowieku? Czy takie pieniądze nie mogły iść na cele wyższe?? Można było kupić książki dla dzieci do szkoły, za takie pieniądze można zrobić szkolenie dla młodzieży z pierwszej pomocy, za te pieniądze można kupić jedzenie oraz środki niezbędne do codziennego życia. Można pomóc chorym, zakupić lekarstwa, mam nadzieję właśnie takie wnioski będą składane w przyszłym roku. Remonty dróg chodników to nie wszystko, gmina i tak takie rzeczy musi zapewnić. ALBUM pokazuje właśnie, że wnioski można składać na praktycznie wszystko. Wydaje mi się, że najważniejszy jest człowiek, i to o niego trzeba zadbać w przyszłym roku. Mam nadzieję, że w przyszłym roku wszyscy mieszkańcy usiądą razem i razem zdecydujemy na co przeznaczyć pieniądze z budżetu obywatelskiego. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*