Relacja z konferencji „Dotacje unijne. Dobre praktyki z Doliny Soły”

_8519 marca 2013 roku w Domu Kultury w Kętach odbyła się się konferencja „Dotacje unijne. Dobre praktyki z Doliny Soły”. Głównym celem konferencji była prezentacja projektów zrealizowanych ze wsparciem finansowym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, uzyskanym za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Dolina Soły”.

Zaproszenie do udziału w konferencji wystosowane zostało do blisko 170 organizacji i podmiotów działających na rzecz mieszkańców gmin z obszaru LGD.

Konferencję rozpoczęła Pani Prezes Stowarzyszenia LGD „Dolina Soły” Agnieszka Molenda witając zebranych. Ponieważ w sali kinowej Domu Kultury w Kętach zebrało się blisko 100 osób, pierwszym punktem programu było przedstawienie się organizacji i instytucji poprzez symboliczne zawieszenie nazwy na mapie LGD. Okazało się, że najliczniej reprezentowaną gminą były Brzeszcze, które tylko nieznacznie wyprzedziły Kęty. To oficjalne przywitanie i przedstawieniu uczestników konferencji zakończyła prezentacja dotycząca działalności LGD „Dolina Soły”. Każdy, kto uważnie słuchał prezentacji i dokładnie przejrzał materiały konferencyjne mógł bez problemów wypełnić kartę konkursową w ramach przygotowanego przez pracowników biura konkursu wiedzy o LGD „Dolina Soły”. Pudło z wypełnionymi kartami konkursowymi zapełniało się błyskawicznie!

Kolejnym, głównym punktem konferencji była prezentacja przedsięwzięć zrealizowanych w ramach działania „Małe projekty”. W tej części swoje pomysły i inicjatywy przedstawili sami beneficjenci. Zdjęciami i filmami z wydarzeń artystycznych, edukacyjnych i sportowych oraz – co niewątpliwie miało największą wartość konferencji – przemyśleniami oraz refleksjami z przygotowania wniosków oraz rozliczania projektów dzielili się: pan Piotr Świąder – Kruszyński w imieniu Towarzystwa Wędkarskiego „Sazan”, które zrealizowało projekt „Integracja i rekreacja nad wodą – by żyło się lepiej – projekt edukacyjno-integracyjny z zakresu przyrody, filmu i praw człowieka dla mieszkańców gminy Brzeszcze”, pan Marcin Andruszko, Prezes Lokalnego Klubu Sportowego z Przecieszyna, realizatora projektu „Sport zdrową drogą rozwoju – zajęcia sportowe ogólnorozwojowe dla w wieku szkolnym”, pani Małgorzata Rozner z Gospodarstwa Agroturystycznego w Grojcu, która zorganizowała „Spotkania ze smakiem – plenerowy festyn rybny połączony z warsztatami kulinarnymi” oraz pani Maria Oczko, Centrum Kształcenia Dorosłych w Kętach, gdzie realizowane było przedsięwzięcie Kurs pilarza i sternika motorowodnego – bezpieczeństwo w Gminie Kęty”. (zobacz film)

Przedstawione prezentacje, przytoczone anegdoty oraz, traktowane już z przymrużeniem oka, cytaty z oficjalnych pism wzywających do uzupełnień dokumentacji aplikacyjnych, stanowiły niezwykłą, bezpośrednią i bardzo emocjonalną relację z drogi do uzyskania unijnej dotacji. Niemniej, co warte podkreślenia, każdy z beneficjentów potwierdził, że choć trudna i żmudna była to droga, chwilami wręcz zniechęcająca, w ostatecznym rachunku opłacało się!

Aby dokładnie przedstawić, jakie przedsięwzięcia oraz inicjatywy i na jakich zasadach można zrealizować w ramach działania „Małe projekty”, głos zabrała pani Aneta Merta, która w Stowarzyszeniu LGD „Dolina Soły” pomaga w przygotowaniu oraz rozliczeniu projektów. Prezentacja przybliżająca założenia przedsięwzięcia „Małe projekty” cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników konferencji.

W dalszej części konferencji swoje prezentacje przedstawiły samorządy skupione w LGD „Dolina Soły”. Filmy oraz pokazy zdjęć dokumentujące przykłady inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych, zrealizowanych na obszarze LGD „Dolina Soły”, przykuły uwagę zgromadzonych mieszkańców obszaru. Działania realizowane w ramach przedsięwzięcia „Odnowa i rozwój wsi” przyczyniły się bezpośrednio do poprawy jakości życia mieszkańców LGD „Dolina Soły”, umożliwiając korzystanie z nowopowstałej i zmodernizowanej infrastruktury sportowej, rekreacyjnej i kulturalnej.

Na podsumowanie części merytorycznej konferencji Pani Prezes LGD zaprosiła do debaty o roboczym tytule „Nasza gmina, moje sołectwo – jak wykorzystać unijne pieniądze, by żyło się lepiej?” Każdy z uczestników konferencji mógł przedstawić swoją wizję rozwoju obszaru LGD w oparciu o środki finansowe pozyskiwane z Unii Europejskiej. Głównymi tematami, na których opierała się dyskusja, były zagadnienia dotyczące turystyki, rolnictwa oraz komplementarności działań finansowanych ze środków unijnych. Uczestnicy debaty, pomimo rozbieżnych zdań w wielu kwestiach, niemal jednogłośnie opowiedzieli się za wzmocnieniem infrastruktury i oferty sportowej, rekreacyjnej i kulturalnej skierowanej do mieszkańców obszarów, uzasadniając, iż nasz region powinien być przede wszystkim przyjaznym miejscem dla osób tutaj mieszkających i pracujących. Ponadto podkreślono fakt, iż obszar LGD „Dolina Soły” to teren wiejski, niemniej nie jest to teren rolniczy. Istniejące gospodarstwa rolne to w większości drobne gospodarstwa rodzinne, które nie są nastawione na dużą produkcję, a jedynie pokrycie własnych potrzeb w zakresie dostarczania żywności. Uczestnicy debaty zwrócili także uwagę na istniejący w obecnym okresie programowania problem podziału środków oraz linii demarkacyjnych pomiędzy różnorodnymi programami pomocowymi. Popierając ideę wielofunduszowości opowiedzieli się za finansowym wspieraniem projektów i przedsięwzięć „dobrych”, z dużym efektem oddziaływania i użyteczności publicznej, bez względu na ich źródło finansowania.

Ostatnim punktem konferencji było wykonanie pamiątkowego, wspólnego zdjęcia uczestników, które poprzedziło losowanie nagród w konkursie wiedzy o LGD. Cztery nagrody – niespodzianki trafiły do tych uczestników, którzy bezbłędnie odpowiedzieli na pytania dot. miejsca siedziby biura LGD, ilości gmin – członków LGD, nazwy programu wdrażanego przez stowarzyszenie oraz nazwy festiwalu rękodzieła, który organizowany jest co roku we wrześniu.

Po zakończeniu oficjalnej części konferencji organizatorzy zaprosili na poczęstunek przygotowany przez właścicieli Gospodarstwa Agroturystycznego ze Skidzinia, składający się m.in. z potraw i produktów lokalnych oraz rozmowy kuluarowe, podczas których jeszcze długo trwały dyskusje na temat możliwości rozwoju naszego regionu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z konferencji – GALERIA (galeria sukcesywnie uzupełniana).

Materiały konferencyjne dostępne są pod adresem:

Dobre praktyki_- konferencja

Prezentacja – działalność LGD

Źródło:
LGD

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Inwestycje, Społeczne, Urzędowe, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Relacja z konferencji „Dotacje unijne. Dobre praktyki z Doliny Soły”

  1. Tadeusz pisze:

    ze środków na „rzecz rozwoju obszarów wiejskich ” zrobiono Kurs pilarza do tego potrzeba było aż środki z Unii Europejskiej.Następny kurs proponuję „ostrzarza pił łańcuchowych to będzie dopiero osiągnięcie. Zróbcie coś związane stricte dotyczące Soły np. równy żwirowy dojazd do Soły i ścieżkę dla pieszych aby miłośnicy opalania mogli bezpiecznie dojść nad wodę z dziećmi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*