Rejestry umów Domu Kultury w Kętach w pełni jawne!

_IMAG0045aaPo dziewięciomiesięcznej batalii polegającej na wymianie korespondencji, maili, wygraniu przez redakcję portalu sprawy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie, wydaniu przez Dyrektora Domu Kultury w decyzji odmownej w sprawie kilku pozycji rejestru umów, a potem po naszej prośbie o ponowne rozpatrzenie sprawy, decyzji ją uchylającej, możemy uznać, że sprawa udostępnienia rejestrów umów, które Dom Kultury w Kętach zawarł w roku 2013 z osobami fizycznymi i przedsiębiorcami została zakończona sukcesem obywateli. Wygrała kultura jawności działań nad tajnością.

Chronologię sprawy opisaliśmy w artykule z dnia 7 września 2014 r. (czytaj: Rejestry umów Domu Kultury w Kętach udostępnione po złożeniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego).

W kolejnym artykule z dnia 23 października 2014 r. (czytaj: Po rozprawie w WSA w Krakowie w sprawie rejestrów umów zawartych przez Dom Kultury w Kętach) opisaliśmy kwestię wyroku WSA w Krakowie, który to Sąd:

1. Zobowiązał Dyrektora Domu Kultury w Kętach do wydania aktu lub dokonania czynności z wniosku skarżącego w zakresie pięciu pozycji: 4, 11, 41, 71 i 129 rejestru umów z podmiotami gospodarczymi/przedsiębiorcami.

2. W pozostałym zakresie postępowanie umorzył (z racji udostępnienia żądanej informacji w pozostałym zakresie)

3. Sąd stwierdził, że bezczynność Dyrektora Domu Kultury w Kętach miała miejsce, ale nie z rażącym naruszeniem prawa.

4. Zasądził od Dyrektora Domu Kultury w Kętach na rzecz redaktora naczelnego czasopisma/portalu „Nowa Wieś w gminie Kęty” kwotę 100 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=3wqOaLJZ6jo”]

Po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku, które nadeszło z WSA, Dyrektor DK w Kętach wydał końcem listopada 2014 r. wydał decyzję odmawiającą udostępnienia informacji publicznej w zakresie opublikowania punktów 4, 11, 41, 71 i 129 rejestru umów z podmiotami gospodarczymi/przedsiębiorcami.

_IMAG0045aa

_IMAG0046b

Wobec powyższego, w połowie grudnia 2014 r. skierowaliśmy do Dyrektora Domu Kultury w Kętach pismo z prośbą o ponowne rozpatrzenie sprawy wraz z uzasadnieniem i argumentami za jawnością tego rejestru:

W odpowiedzi skierowanej do nas w dniu 23 grudnia 2014 r. Dyrektor ostatecznie uchylił swoją wcześniejszą decyzję odmawiającą nam udostępnienia informacji publicznej w zakresie tych kilku punktów rejestru umów z przedsiębiorcami->

_IMAG0045a

oraz ujawnił w Biuletynie Informacji Publicznej cały rejestr umów:

Rejestr umów Domu Kultury w Kętach z podmiotami gospodarczymi/przedsiębiorcami (2013 r.)

Wcześniej Dyrektor DK Kęty w pełni ujawnił Rejestr umów zleceń i o dzieło z osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej za 2013 r.

Komentarz redakcji:

Jesteśmy zaskoczeni faktem, że po udostępnieniu już jakiś czas temu przez UG Kęty rejestrów umów (oraz ich cyklicznym aktualizowaniu: Rejestry umów 2013 r. i 2014 r.), jednostka organizacyjna gminy jaką jest Dom Kultury ma problem z udostępnianiem prasie informacji publicznej, którą posiada.

Dodatkowo niepokój budzi fakt, iż musiało dojść aż do złożenia skargi do WSA oraz że zaistniała konieczność przeprowadzenia rozprawy w tej oczywistej sprawie.

Istotnym faktem jest to, że postępowanie trwało 3/4 roku, kosztowało podatników 100 zł (zwrot kosztów postępowania), koszty wymiany kilku pism za zwrotnym potwierdzeniem odbioru, zaangażowanie pracowników Domu Kultury, sądu (za co też wszyscy płacimy), no i redakcji portalu… A przecież taka informacja publiczna w jaki sposób są wydawane środki publiczne przez jednostkę organizacyjną gminy powinna zostać wydana „od ręki” (zwłaszcza prasie) i udostępniona wszystkim zainteresowanym w BIP podmiotu.

Nie wspominamy już o utracie prestiżu gminy Kęty, a zwłaszcza Domu Kultury w Kętach jeśli chodzi o przejrzystość działań i prezentowaną kulturę jawności wydawania środków publicznych.

Koniec końców udało się. Rejestry umów za rok 2013 są w pełni jawne i każdy mieszkaniec, obywatel Polski może do nich sięgnąć z dowolnego miejsca na kuli ziemskiej i dowiedzieć się z kim i za ile DK Kęty zawarł umowy.

Niebawem zawnioskujemy o rejestry umów zawierane przez DK Kęty w roku 2014 r., bo niestety nie ma ich w BIP.

Mamy nadzieję, że teraz droga do uzyskania rejestrów umów będzie o wiele prostsza i krótsza.

Tu można obejrzeć na mapie jak rozprzestrzeniły się Publiczne Rejestry Umów po Polsce

Dziękujemy Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska za udzieloną pomoc w doprowadzeniu sprawy do końca.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na Rejestry umów Domu Kultury w Kętach w pełni jawne!

 1. Monika pisze:

  Super Marcinie! Jawność sprzyja. 😉

 2. kęczanin pisze:

  Również gratuluję wytrwałości ! Jak poczynania władzy w Kętach stają się takie przejrzyste, to może doczekamy się odtajnienia kwot pensji jaką otrzymują nowi wiceburmistrzowie,i tego co wielokrotnie było poruszane na okolicznych forach, czyli listę beneficjentów (zajmujących kierownicze stanowiska) w ostatnim rozdaniu nagród.

 3. yeti pisze:

  Bezczelność władzy nie tylko pobąkowej „trudności z udostępnieniem protokołu odbioru obwodnicy, ”
  ochronka dla trzech radnych. Czy po zakończeniu kadencji w sprawie 3 radnych sprawy w sądach są umażane czy nie. Jeśli z naruszeniem prawa pełnili funkcje ryczałty powinni zwrócić.

 4. Krzych pisze:

  Brawo za doprowadzenie sprawy do końca, a jeżeli można spytać, to których to pozycji nie chcieli ujawnić? Bo tak przejrzałem na szybko i nic takiego nie rzuca się w oczy, no może poza jedną pozycją dotyczącą obsługi medycznej imprezy sylwestrowej, choć w sumie to nie orientuje się w cenach i nie wiem czy 5000 zł to dużo czy nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*