Pyłomierz Krakowskiego Alarmu Smogowego w Kętach!

„Sprawdź, czym oddychasz…i zmień to” – to hasło kolejnej antysmogowej akcji Radia Kraków, Polskiego Alarmu Smogowego i samorządu województwa. Jak co roku, na przełomie jesieni i zimy badamy jakość powietrza w wybranych małopolskich gminach. Na początek podkrakowskie Krzeszowice i Kęty koło Oświęcimia. Pyłomierze będą badały tam jakość powietrza od piątku. A nasi reporterzy będą sprawdzać, jak samorządy radzą sobie ze smogiem. Będzie też sporo informacji o tym, jak pomóc w walce o czyste powietrze. O szczegółach tegorocznej akcji Piotr Jędrzejewski rozmawiał z Anną Dworakowską z Polskiego Alarmu Smogowego.

Kraków informuje, że jak co roku na przełomie jesieni i zimy, wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym i samorządem województwa małopolskiego, bada jakość powietrza w wybranych gminach. W tym roku będą to: Krzeszowice, Kęty, Maków Podhalański, Kalwaria Zebrzydowska, Myślenice i Rzepiennik Strzyżewski.

„Będziemy też edukowali i głośno mówili o potrzebie walki o czyste powietrze. – czytamy na stronie Kraków.

Krzeszowice. / fot: Tomasz Bździkot

– Z tym jest w Małopolsce wciąż słabo, głównie jeśli chodzi o wymianę starych pieców na nowsze i ekologiczne. W 2017 roku wymieniono około 10 tysięcy kotłów. Tak raportują gminy. W 2018 roku około 16 tysięcy kotłów i w 2019 roku około 15 tysięcy. Tymczasem do wymiany jest około 300 tysięcy kotłów i to już do końca 2022 roku – mówi Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego

Wtedy zacznie obowiązywać uchwała antysmogowa dla Małopolski. O tym i nie tylko będzie mówić przez najbliższe tygodnie Kraków.

Pierwsze pyłomierze Polskiego Alarmu Smogowego ustawione zostały w Krzeszowicach pod Krakowem i w Kętach. W Krzeszowicach, poza pyłomierzem, stanął także na rynku model gigantycznych płuc. Te, poza mierzeniem jakości powietrza, także działają na wyobraźnię, ponieważ po kilku dniach z zanieczyszczeniami zmieniają kolor i można zauważyć, jaki wpływ na nasze zdrowie może mieć smog.

Co jest przyczyną zanieczyszczeń w Krzeszowicach? Na co uwagę najbardziej zwracają mieszkańcy? Zdecydowanie na stare kotły oraz palenie śmieciami. To są te problemy, z którymi gmina, jak wiele gmin w Małopolsce [w tym gmina Kęty – przyp. redakcji], wciąż nie umie sobie do końca poradzić. Dlatego mieszkańcy zwracają uwagę, że najgorzej w Krzeszowicach oddycha się wczesnym rankiem oraz wieczorem.

– Odkąd pamiętam, tak to wygląda. Jak tylko zaczyna się sezon grzewczy, wyraźnie to czuć i widać w powietrzu. Jadąc do pracy zauważyłam, że z kominów wydobywa się brudny dym. Wystarczy iść na spacer i czuć, że śmierdzi. Zwłaszcza na niektórych osiedlach i wieczorami. Piece nie są pierwszej nowości. Gmina daje jakieś dopłaty do wymiany pieców, ale nie wszystkich na to stać – mówią mieszkańcy Krzeszowic.

W całej gminie do wymiany pozostało około trzech tysięcy starych pieców. Dzięki dofinansowaniu w ciągu ostatnich czterech lat zostało wymienionych w gminie około czterystu kopciuchów. Biorąc pod uwagę, że jest na to jeszcze nieco ponad dwa lata, to zaledwie kropla w morzu.

A w Kętach?

Od 13 listopada do 19 grudnia 2020 r. przy ul. Stanisława Wyspiańskiego 1 zlokalizowany jest pyłomierz. Dane z pomiarów można odczytać tutaj:

http://www.radiokrakow.pl/malooplska-bez-smogu/kety/

lub klikając w ten obraz:

Posłuchaj również rozmowy w Kraków:

http://www.radiokrakow.pl/malooplska-bez-smogu/anna-dworakowska-wciaz-mozemy-liczyc-tylko-na-wiatr-wymiana-kopciuchow-idzie-bardzo-wolno/

Organizatorzy akcji:

 

Partner główny:

 

 

Akcja prowadzona we współpracy z gminami: Kęty, Krzeszowice, Kalwaria Zebrzydowska, Maków Podhalański, Rzepiennik Strzyżewski i Myślenice.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*