Puchar Obojga Orlików (relacja, zdjęcia, video)

_DSCF6949 (2)4 listopada 2015 r. na na New Village Stadium (orlik Nowa Wieś), po raz szósty w historii rozegrano mecz o Puchar Obojga Orlików pomiędzy mistrzem Kęckiej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej (KALPN), zespołem Starej Paki, a mistrzem Amatorskiej Ligi Futbolowej (ALF) z Nowej Wsi, Andrychów FC.

Na „papierze” faworytem tego spotkania była ekipa  Andrychów FC, (w kęckiej lidze to ona dwukrotnie ograła Starą Paką) , ale tą niewątpliwą „przewagę psychologiczną”  niwelowały chroniczne kadrowe andrychowian (do grona kilku , dawno już wyeliminowanych z gry zawodników, na ten mecz dołączyli: kapitan Grzegorz Cholewka, Marcin Kaliński, Michał Bagierek i Jakub Strzeżoń)

Początek spotkania  – co tu dużo gadać– niemrawy, zachowawczy i asekuracyjny. Niestety to dość częsta przypadłość pojedynków o stawkę, pojedynków, w których jeden błąd może kosztować wiele, a terminu poprawkowego (czytaj: rewanżu) nie ma.

„Wesoły sanitariusz” Sławek – jak na wesołego sanitariusza przystało –  skwitował tą sytuację dowcipnie i bardzo oryginalnie: „zimno jest.. nie chcą się kopać po nogach..” Kto wie może i tak rzeczywiście było?

„Szachy” skończyły się w okolicach 3 minuty – wtedy to, zawodnik AFC,  Jeremiasz „Jerry” Piesko spróbował oddać strzał na bramkę rywali, ale jego mocne uderzenie zostało w ostatniej chwili zablokowane. Minutę później szybką kontrę wyprowadził Sebastian Zając, zagrał piłkę do Pawła Bryzka, a ten bez zastanowienia uderzył nią ponad rękami interweniującego Grzegorza Bryzka (zbieżność nazwisk przypadkowa). Zdobyta przez Stara  Pakę bramka podziałała ożywczo na oba zespoły – groźną akcję zainicjował Jacek Urbański, a Jeremiasz Piesko  – niejako w odpowiedzi – huknął mocno z lewej flanki, tyle, że w boczną siatkę. W 10 minucie Artur Grządziel, z połowy boiska,  zagrał ładną, „prostopadłą piłkę” do Zająca, ale napastnik kęczan, mimo ekwilibrystycznego wykroku, nie zdołał futbolówki przejąć. W 12 minucie Przemysław Stuglik, korzystając z kilku efektownych zwodów, przedarł się prawym „skrzydłem”, piłkę do kolegów zgrał jednak nieprecyzyjnie.

W miarę upływu czasu mistrz ALF powolutku..powolutku zaczynał zyskiwać optyczną przewagę, nie miało to jednak przełożenia na bramkowe zdobycze, bo świetnie w bramce Starej Paki spisywał się Szymon Makowski). Najbliższy zdobycia wyrównującego gola był w 15 minucie Witold Młocek – piłka po jego strzale uderzyła w wewnętrzną część poprzeczki, spadla na linę bramkową (najbliżsi obserwatorzy twierdzili, że ja nawet przekroczyła, ale jako że na razie na New Village Stadium nie wdrożyliśmy technologii goal-line to… tematu nie ma) i wyszła „w pole”. Co nie udało się w 15 minucie, udało się w 18. Po zagraniu z rzutu rożnego „Młocu” precyzyjnym uderzeniem z woleja umieścił piłkę w  siatce rywali. Wyczyn „uniwersalnego żołnierza” próbował  powtórzyć Przemek Stuglik, ale po jego woleju Makowski przeniósł piłkę nad poprzeczką. I gdy wydawało się, że Andrychów FC złapał właściwy oddech i jeszcze przed przerwą przełamie defensywę kęczan, fatalny błąd na środku boiska popełnił Krzysztof Sołtysiak – zamiast wybić piłkę na aut próbował zagrać ją głową do bramkarza, a że podanie było czytelne i..wyjątkowo anemiczne,  bez problemu przejął je Adrian Majkuciński i technicznym lobem pokonał Bryzka.

Druga odsłona zaczęła się od indywidualnej akcji Młocka (w tym meczu najbardziej kreatywnego i walecznego gracza AFC), który przedarł się prawą stroną i zagrał dokładnie piłkę do  Dariusza Siwka (napastnikowi czarnych trykotów pozostało tylko dostawić nogę).

W 29 minucie pięknym „rogalem” z rzutu wolnego popisał się Stuglik, ale Szymon Makowski był na posterunku i niebezpieczne uderzenia końcami palców wyekspediował na rzut rożny. Andrychowianie poszli za ciosem. Po kornerze z „dropsztyka” kropnął Sołtysiak, piłka minęła słupek o centymetry. Zaskoczyć golkipera rywali próbował też dwukrotnie – bez powodzenia – Krzysztof  Wiktorczyk. Stara Paka „odgryzła się” indywidualną akcja Sebastiana Zająca (podobnie jak „Pajek” trafił w bramkarza),kontrą duetu Grządziel – Majkuciński („skasowaną” w ostatniej chwili przez defensorów AFC ) oraz indywidualnymi szarżami Grządziela i Jacka Urbańskiego, zakończonymi na świetnie interweniującym bramkarzu Bryzku).

W 42 minucie po zagraniu z rzutu rożnego, na dwudziestym metrze, piłkę przejął Piesko i uderzył z dystansu nie do obrony. 3:2 dal AFC!

„Wynik determinuje taktykę” – podsumował obserwujący wraz ze mną mecz animator kęckiego orlika, Kamil Żmuda. I rzeczywiście, andrychowianie mając jedno bramkowe prowadzenie i kilka minut do ostatniego gwizdka arbitra cofnęli się do obrony.. i zapłacili za to słoną cenę. W 46 minucie, mając trochę luzu, z dystansu, w krótki róg, przymierzył Adrian „Majki” Majkuciński i doprowadził do kolejnego, tym razem już ostatniego w tym pojedynku, remisu.

Przy wyniku 3:3 o wszystkim miały zdecydować rzuty karne. Do ich egzekwowania oba zespoły desygnowały po trzech zawodników. Jako pierwsi zaczęli andrychowianie.

Dariusz Siwek uderzył nisko, mocno tyle że..po „zewnętrznym słupku”. Adrian Grządziel nie dał szans Grzegorzowi Bryzkowi. Witold Młocek, po „rękach” Szymona Makowskiego, trafił. Sebastian Zając pewnie umieścił piłkę w siatce. Jeremiasz Piesko też. Adrian Majkuciński wytrzymał presję i pokonał Bryzka.

3:2 dla Starej Paki!

Po rzutach karnych zawodnicy Starej paki „eksplodowali”, a Adam Dąbroś najbardziej. Uradowany,  z rozpostartymi rękoma, podbiegł ku mnie z okrzykiem: „Paweł!!!.. dawaj puchar!! Jest nasz!!”

 Oczywiście puchar był  jak najbardziej Adama i spółki, ale przy całej tej – w pełni zrozumiałej –  euforii i radości obowiązywała etykieta.. obowiązywał protokół..obowiązywał – mniej lub bardziej – skromny, oficjalny ceremoniał.

I w ramach tego ceremoniału puchary, ufundowane przez Urząd Gminy Kęty, w obecności licznej grupy kibiców, wręczyli obecni na meczu:  burmistrz Kęt, pan  Krzysztof Klęczar i vice-bumistrz, pan Rafał Ficoń.

Składy obu zespołów:

Stara Paka: Adrian Majkuciński, Paweł Bryzek, Jacek Urbański, Artur Urbański, Marcin Korczyk, Sebastian Zając, Artur Grządziel, Szymon Makowski i Adam Dąbroś.

Andrychów FC: Witold Młocek, Przemysław Stuglik, Dariusz Siwek, Krzysztof Wiktorczyk, Grzegorz Bryzek, Jeremiasz Piesko, Krzysztof Sołtysiak

Zwycięzcom składam gratulacje, pokonanym życzę udanego rewanżu w przyszłości!

Zawody sędziował pan Szymon Krawczyk.

Historia Pucharu Obojga Orlików

2010, Orlik Nowa Wieś (New Village Stadium):  Ultras Kęty (ALF) – Alumetal (KALPN) 4:6

2011, Orlik Nowa Wieś (New Village Stadium):  KCP Team (ALF) – Profi Kęty (KALPN)  6:2

2012, Orlik Kęty: Chłopaki z Ośki (KALPN) – Ultras Kęty (ALF) 6:3

2013, Orlik Kęty:  Profi & Ultras Kęty (KALPN) –  KCP Team (ALF) 2:4

2014, Orlik Kęty:  Ciepluchy (KALPN) – KCP Team (ALF) 5:6

2015,Orlik Nowa Wieś (New Village Stadium) Andrychów FC (ALF) – Stara Paka (KALPN)  3:3 (2:3)

Przed meczem puchar Obojga Orlików, tradycyjnie miała miejsce uroczystość uhonorowania medali trzem najlepszy zespołom Amatorskiej Ligi Futbolowej (ALF) w Nowej Wsi za sezon 2015.

Brązowe krążki drużynie Kojotów wręczył największy sympatyk ALF, pan Marian Dybczyński, srebrne, zespołowi KCP Team, gospodarz orlika, pan Stanisław Pałamarczuk, zaś medalami złotymi zawodników Andrychów FC  udekorował słynny „Wesoły Sanitariusz”, pan Sławomir Folwarski.                                                                                                                                          Puchar dla mistrzowskiego AFC i statuetki dla najlepszego bramkarza i najlepszego strzelca Ligi, z rąk drugiego gospodarza orlika, pana Maksymiliana Zużałka, otrzymali:  Grzegorz Cholewka, Wojtek Wiktor z KCP i Adam Hawro z Ultras Kęty.

PS biję się w „klatkę” –  w trakcie wręczania medali, gdy w kilku zdaniach charakteryzowałem nagradzane zespoły, w stosunku do stada popełniłem pewien lapsus. Otóż rzeczywiście faktem jest, że kojoty przez kilka lat zmagały się boleśnie z syndromem „fatalnych drugich połów”, co skutkowało kiepskimi wynikami i „średnim” miejscem w tabeli, ale z tej przypadłości wyleczyły się nie  – jak zasugerowałem – w tej edycji ALF, ale już w poprzedniej (też brąz i miejsce na pudle). Sorrki stado!

zespołów w sezonie 2015:

AFC: Grzegorz Cholewka, Witold Młocek, Krzysztof Wiktorczyk, Jeremiasz Piesko, Marcin Kaliński, Dariusz Siwek, Michał Kubacka, Kamil Gondko, Kamil Kozłowski, Grzegorz Bryzek, Marcin Rupik, Michał Bagierek i Jakub Strzeżoń.

KCP Team: Wojtek Wiktor, Mateusz Piskorek,Rafał Janosz, Przemek Sroczyński, Damian Pałamarczuk, Adrian Majkuciński, Michał Pietrzykowski. Kuba Migdałek, Artur Grządziel, Kamil Borak, Marcin Matusiak, Kamil Woźniak, Jarek Kuder,Marcin Janosz, Mateusz Błasiak,

Kojoty: Adrian Pękala, Mateusz Kurec, Mateusz Majda, Paweł Puchała, Jan Królicki, Piotr Gwoźdź, Piotr Wróbel, Maciej Krzemień, Arek Orlicki, Daniel Ferreri. Jakub Gaweł i Piotr Bogacz.

Sponsorami medali i statuetek byli:

Andrzej Góral Market Marian Dybczyński Firma Budowlano-Remontowa KCP Kojoty K3                                                                                                                                                                      Bajer                                                                                                                                                               Oldboys Beskid Andrychów                                                                                                                    Desperado Team                                                                                                                              Niezniszczalni                                                                                                                                            Mistrzowie Osiedla                                                                                                                                      Ultras Kęty

Wszystkim wyżej wymienionym serdecznie dziękuję!

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=LC4RSi4wAos”]

 

Paweł Kłaput / foto: Artur Legień/Bartek Makowski/ H.K.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*