Przyjęto budżet powiatu oświęcimskiego na rok 2013

StarostwoPowiatoweOświęcimWysoki poziom wydatków majątkowych, niski poziom długu oraz utrzymujący się wzrost dochodów bieżących – to najważniejsze wnioski płynące z projektu uchwały budżetowej na rok 2013 oraz projektu uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej jakie przedstawił Zarząd Powiatu w Oświęcimiu. Oba dokumenty zostały przyjęte przez powiatowych radnych podczas sesji budżetowej.

O dobrej kondycji finansowej Powiatu świadczy m.in. wysoki poziom wydatków majątkowych, które w 2013 roku przekroczą poziom 30 mln złotych, co stanowi ponad 20 procent wydatków budżetu.

Rachunek ekonomiczny przemawiający na korzyść Powiatu wynika z niewielkiej kwoty zaciągniętych kredytów. Zadłużenie to kształtuje się na poziomie procent dochodów – co w przypadku 60 procentowego, możliwego do osiągnięcia przez podobne instytucje wskaźnika zadłużenia jest niewątpliwie sukcesem.

Na terminową spłatę zaciągniętych kredytów i związanych z nimi odsetek przeznaczona zostanie kwota na poziomie 6 procent przyszłorocznych dochodów. Tutaj również warto podkreślić, że ustawowe maksimum środków pieniężnych przeznaczonych na obsługę długów może wynieść 15 procent całorocznych dochodów.

– Prognozy wykazują ponadto coroczny wzrost dochodów bieżących, które będą większe niż bieżące wydatki – zaznacza Katarzyna Wanat, skarbnik Powiatu i dodaje –  Na naszą korzyść przemawia także stosunkowo niski deficyt budżetu, a od 2014 roku nadwyżka, którą będziemy mieć w budżecie Powiatu.

Budżet na 2013 rok, który zaproponował Zarząd Powiatu został przyjęty przez radnych w minioną środę 19 grudnia. Stosunek głosów wyglądał następująco: 15 radnych zagłosowało „za”, trzech radnych było przeciwnych, a siedmiu wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z projektem uchwały dochody będą wynosić łącznie ponad 150 mln zł, wydatki ponad 159,5 mln zł. Najwięcej pieniędzy zaplanowano na oświatę i wychowanie – 72 miliony. Na drogi Powiat przeznaczy 24,5 mln zł, pozycją numer trzy wśród wydatków jest pomoc społeczna i zadania z zakresu polityki społecznej – 19 milionów. Na zadania zlecone zostanie przeznaczone 11,5 mln zł.

– Przyszłoroczny budżet jest zupełnie inny niż ten przedstawiony na 2012 rok , nazwany budżetem bezpiecznego przetrwania. Dzisiaj śmiało mogę powiedzieć, że zaproponowany budżet to skok cywilizacyjny, a nawet budżet marzeń – zaznaczył w trakcie dyskusji Mirosław Wasztyl z „Porozumienia Samorządowego”. – Wskaźniki strony dochodowej i wydatkowej sporządzone zostały prawidłowo. Znaczny wzrost dochodów Powiatu to w dużej mierze pozyskane środki finansowe z tzw. dochodów majątkowych, które kształtują się na poziomie 18 mln zł. Struktura tych dochodów jest bardzo ciekawa, ponieważ pokazuje w jaki sposób można generować nadwyżkę finansową w latach następnych. Wydatki majątkowe praktycznie w całości zostaną pokryte ze środków zewnętrznych – dodał Mirosław Wasztyl.

– Cieszy również fakt, że praktycznie we wszystkich gminach zaplanowano jakąś drogę do remontu oraz, że przy tych 19 zadaniach remontowo-inwestycyjnych stosujecie Państwo zasadę finansowania pół na pół – podkreślił Mirosław Wasztyl. – Ufamy, że wszystkie zaplanowane przez Państwa zadania zostaną zrealizowane – zakończył reprezentujący klub  „Porozumienie Samorządowe”.

– Polityka finansowa Zarządu Powiatu w to głównie oszczędność na bieżących wydatkach oraz środki finansowe pozyskane ze źródeł zewnętrznych. Każda zaoszczędzona w ten sposób kwota konsekwentnie przesuwana jest na inwestycje. Wspomniana oszczędność przekłada się również na fakt, iż w kolejnych latach, wszystkie wskaźniki wymagane prawem są na prawidłowym poziomie – zaznacza starosta oświęcimski Józef Krawczyk.

Kluczowe zaplanowane inwestycje na 2013 rok

1.    Przebudowa ulic Pilata i Olszewskiego w Oświęcimiu – 2,5 mln
2.    Przebudowa ulicy Obozowej – 1 mln zł.
3.    Przebudowa odcinka drogi powiatowej Nr 1893K ul. Wysokie Brzegi w 1 mln zł.
4.    Przebudowa ulic Nojego i Tysiąclecia w -etap II – 3 mln zł.
5.    Przebudowa drogi powiatowej Nr 1812K – ul. Bugajska w Zatorze – 4,5 mln
6.    Przebudowa ul. Grojeckiej w Zaborzu – 3,3 mln
7.   Przebudowa drogi powiatowej K1895 ul. Zwycięstwa w Oświęcimiu – Dworach – 1,2 mln zł.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Inwestycje, Społeczne, Urzędowe i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*