Pożar na terenie LOK Kęty w Nowej Wsi – kolejne podpalenie

Wczoraj, 30 kwietnia 2013 r. około północy na terenie strzelnicy LOK Kęty w Nowej Wsi doszło do podpalenia kabiny samochodowej, tzw. besamy, służącej jako miejsce spotkań członków LOK, do ochrony przed deszczem i do przechowywania materiałów. Sprawcy wybili szyby w obiekcie, a następnie go podpalili. Świadkowie widzieli grupkę ok. 5 młodych mężczyzn w kapturach uciekających z terenu pastwiska w stronę ul. Paderewskiego i Moniuszki. Na miejsce została wezwana policja i straż pożarna, która ugasiła pożar. Zniszczeniu uległo m. in. 5 biurek, 8 szafek, 3 regały, sprzęt pieczołowicie gromadzony od ponad roku przez członków LOK. Przybyły nazajutrz, tj. 1 maja 2013 r., policyjny biegły ds. pożarów stwierdził podpalenie, a policja podjęła działania proceduralne, żeby ustalić sprawcę.

Od trzech lat teren pastwiska jest stopniowo zagospodarowany dzięki ciężkiej pracy członków LOK Kęty Nowa Wieś – poświęcają oni nieodpłatnie swój prywatny czas i energię, aby w tym miejscu stworzyć w miarę profesjonalną infrastrukturę strzelecką, umożliwiającą prowadzenie treningów, sesji paintballowych, zajęć sportowych dla dzieci, młodzieży i ochotników. Na ostatnim zebraniu wiejskim (kwiecień 2013 r. – VIDEO) padły głosy krytyczne pod adresem koła (teren nieuporządkowany), jednak nie zaproponowano konstruktywnego rozwiązania. LOK Kęty od samego początku samodzielnie pozyskuje środki finansowe z zewnątrz na swoją działalność, podejmuje współpracę z gminą, współorganizuje imprezy sportowo – patriotyczne na terenie gminy (m.in. współorganizacja Igrzysk Doliny Soły w 2012 r. – KLIKNIJ – ZDJĘCIA  oraz FILM).

Prace postępują powoli  i własnym sumptem. Prowadzone są jednak systematycznie i metodycznie – w zależności od środków, jakie LOK Kęty gromadzi. Odbywa się to tylko i wyłącznie dzięki energii i poświęceniu wolontariuszy. Pracę społeczną jego członkowie wykonują w dobrej wierze i przyświecają im szlachetne cele.

Do aktów wandalizmu i zaboru mienia LOK Kęty dochodziło już wcześniej wielokrotnie (Kolejne akty wandalizmu w Nowej Wsi – podpalona strzelnica sportowa). Wandale, którzy podpalili besamę i regularnie dewastują mienie LOK i pracę koła potrafią jedynie niszczyć, to jest najłatwiejsze – choć niezgodne z prawem i moralnie naganne. Żeby działalność LOKu przynosiła owoce, potrzeba czasu, ogromnej pracy i zaangażowania, a przede wszystkim wsparcia finansowego. Skoro nie potrafimy pomóc, przynajmniej nie niszczmy ciężkiej pracy innych ludzi.

[youtube_sc url=”https://www.youtube.com/watch?v=VaQzK2i_l2k”]

Liczymy, że policja szybko ujmie sprawców i zostaną surowo ukarani. Apelujemy także do wszystkich, którzy mogą pomóc w ustaleniu sprawców o kontakt z policją w Kętach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

10 odpowiedzi na Pożar na terenie LOK Kęty w Nowej Wsi – kolejne podpalenie

 1. czesiek pisze:

  to na pewno zrobili wasi koledzy z ławki szkolnej.i znowu się tak nie podniecajcie jak wam ktoś ma coś do powiedzenia

 2. Ewelina pisze:

  Ubolewam nad takim zachowaniem młodych ludzi. Zamiast się cieszyć, że coś się robi dla nich, docenić, to oni tak po prostu sobie dla zabawy to zniszczą. ..A potem się dziwią czemu w tej wsi nic nie ma… Jak ma być jak każdą rzecz, która ma usprawnić pomóc, niszczy się. Ludzie zastanówcie się, to przecież dla Was!!!!!!!!!!!

 3. DŻUMA pisze:

  ciekaw jestem co stefan osiągnął skoro tak ostro krytykuje działania LOKu (najlepszej lokalnej organizacji sportowo-obronnej) dzięki ludziom z takim nastawieniem spłonęły besamy. Problem w tym że każdy kij ma dwa końce My straciliśmy trochę sprzętu który za niedługo zostanie odbudowany a mieszkańcy Nowej Wsi (nie wszyscy) po raz kolejny udowodnili że są pozbawionymi honoru i szacunku elitą ciemnoty.

 4. …dziękuję tym co krytykują moje działania wskazując tym samym uchybienia tworząc szansę do ich poprawy oraz tym, którzy doceniają je mobilizując do jeszcze efektywniejszego działania, no cóż każdy ma prawo do własnego zdania … estetycy na pewno wiedzą, że nad wyglądem sporo trzeba pracować a tu zamiast czas poświęcić na prowadzenie zajęć i właśnie prace twórczo-estetyczne po każdych aktach wandalizmu trzeba go poświęcać na odtworzenie tego co było (o ile da się to jeszcze uczynić) , które to często zabiera go kilkukrotnie więcej niż budowa od nowa … zapraszam chętnych do pomocy fizycznej jak i finansowej oraz do udziału w prowadzonych zajęciach, wspólnie zrobimy szybciej, ładniej dla dobra naszych dzieci, lokalnej społeczności i kraju … dane do kontaktu : http://www.lokkety.org, e-mail: biuro@lokkety.org
  Pozdrawiam

 5. NW kaczka pisze:

  sołtys sie nadaje..;d;d;d;d;d

 6. cuckoo pisze:

  Pan Stefan chyba by chciał żeby na LOKU było jak na salonach ;-)i z tym strzelaniem w łeb to chyba trochę pan przesadził………cieszmy się że coś się dzieje i młodzież bedzie miała się gdzie podziać i co robić……..wychodzi na to że mieszkańcą pasuje jak młodzi ludzie stoją pod sklepem i niszczą ca mają pod reką zamiast wyladować troche energii pomagając innym…..

 7. ... pisze:

  Wysypisko śmieci, dobre żarty… Ludzie z LOKu działają, by dzieci, a czasem i dorośli mieli miejsce gdzie mogą spędzać czas, a wy (mówię o krytycznie nastawionych mieszkańcach) konsekwentnie krytykujecie wszystko co się tutaj robi zamiast pomóc, okazać wsparcie. Zresztą, idź na wysypisko śmieci i zobacz jak wygląda, bo chyba niewiele widziałeś na oczy.
  I gadanie o meczach to też brednie, bo tam to się dopiero dzieje. Przyjeżdżają kibole i dewastują stadiony i okolicę (nie mówię konkretnie o Nowej Wsi). Ale oczywiście piłka nożna jest „sportem narodowym” i jest święta.
  Co do wyglądu terenu to sam pan zobacz. Jest w trakcie budowy. W kilka osób nie jesteśmy w stanie zrobić tego w ciagu jednego dnia. Co do przyczep wyglądały bardzo dobrze, niestety już nie…
  Na sam koniec może mały apel do wszystkich krytykujących. Zamiast siedzieć na du**e i wspólnie z sąsiadami krytykować wszystko, może ruszcie swoje łaskawe 4 litery i pomóżcie cokolwiek. Gdyby nad tym pracowało kilkanaście osób – tydzień, góra dwa i wyglądałoby to tak jak ma wyglądać. Jeśli nie macie nic do zaoferowania (choćby zwykłą ludzka pomoc w pracy) to przynajmniej nie krytykujcie tego, bo nie macie prawa.. Co jest dla młodych ludzi lepsze – spotkania ze znajomymi przy wspólnych zainteresowaniach i pracy czy to co się tutaj stało (chyba nikt nie ma wątpliwości, że to były dzieci, które wypiły za dużo piwa pod sklepem).

 8. stefan pisze:

  nie popieram wandalizmu-ALE co to k…a jest obok tego stadionu WYSYPISKO ŚMIECI to ma być LOK.LUDZIE CHODZĄ NA SPACERY ,PRZYJEŻDŻAJĄ NA MECZE i widzą syf jakieś palety,stare przyczepy,usypana ziemia to ma być strzelnica ten pan niech sobie strzeli w łeb albo zrobi wysypisko obok swego domu,co to za gościu wywiady z nim przeprowadzają.Można coś zrobić ale jakaś estetyka OBOWIĄZUJE.Gdzie sołtys ,na zebraniu było to poruszane,czy sołtys zadziałał w tej sprawie.

  • Piotrek pisze:

   Szanowny Panie, kto tam do Was na te mecze przyjedzie? Estetyka? Człowieku ja tam chodziłem i widzę jak jest. Jaką Wy estetykę macie co pod niektórymi domami??? A jaki syf zrobiliście nad Sołą? (mam zdjęcia) Ktoś Wam tam śmieci wywala??? Cały lasek to śmietnisko. To jest cacy. Po swoich śmieciach się lepiej spaceruje? Kogoś w oczy kole że inni mieli pomysł i zapał. Czy to naprawdę kilku musi psuć opinię całej wsi? To się nie dziwcie że zawsze będziecie określani per „wieśniak”. Pracujecie na to ciężko. Teren będzie w końcu uporządkowany. Ale krezusy z NW nie mogą zrozumieć że to wszystko odbywa się własnym sumptem i musi trochę potrwać. Może to zwykła przekora że ktoś coś robi, może ktoś ma ochotę na ten teren… Jedno jest pewne mnie „tubylcy” zmobilizowali żeby tam jechać i pomóc w robocie. Mam nadzieję że podobna będzie reakcja reszty ludzi. NA POHYBEL! Może by tak sprawdzić IP Stefana, bo to może on albo synalek bawią się zapałkami.

  • mieszkaniec NW pisze:

   Panie stefanie, już samo użycie przez Pana słowa na „K”, nawet z kropkami, świadczy o Pana kulturze i „dobrym” wychowaniu., bo nie sądzę, aby na strzelnicy LOK w Kętach czy w Nowej Wsi ktokolwiek z członków LOK używał takich niecenzuralnych słów.

   Ten gość od LOKU zasługuje na szacunek i uznanie za swoją ciężką pracę, poświęcenie prywatnego czasu, nierzadko kosztem własnej rodziny, a tu się mu takie kłody rzuca pod nogi.
   Ciekaw jestem kto za tym stoi?
   Bo na pewno nie ludzie dobrej woli i ci, którym leży na sercu jakikolwiek rozwój wsi i uatrakcyjnienie spędzania wolnego czasu.
   Mając praktycznie zerowe środki finansowe, LOK organizuje otwarte zawody strzeleckie (dzięki niewielkiemu zdobytemu dofinansowaniu z gminy), organizowanie imprez, spotkania młodzieży, rekreację.
   Są to wszystko działania mające na celu odwiedzenie dzieci i młodzieży od komputera, telewizora i próbowaniu używek, a przyczyniają się do tego, że młodzież i dzieci na zdrowym świeżym powietrzu spędza POD OKIEM INSTRUKTORÓW mile i kulturalnie czas.
   Ja na przykład swojej córki i syna nie wysłałbym na trybuny sportowe podczas ważnego meczu, bo widzę co tam się dzieje, a na strzelnicę LOK – nie bałbym się.
   Mam nadzieję, że policja szybko ustali sprawców i poniosą odpowiednią karę za niszczenie cudzego mienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*