„Potrząsanie pamięcią” w „Dąbrowskiej”

naczelink a_bibrzycka kombatanci„Potrząsam pamięcią – Może coś w jej gałęziach / Uśpione od lat poderwie się z furkotem…” Słowa Wisławy Szymborskiej stały się mottem tegorocznego „Dnia Pamięci” – dorocznej uroczystości obchodzoną od 1997 r. przez społeczność szkolną Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach. W tym roku spotkanie odbyło się 29 kwietnia 2013 r. „Naszą ponadstuletnią placówkę charakteryzują piękne i wzniosłe chwile w jej działalności. Są również niestety i te, które określamy mianem trudnych” – powiedziała Grażyna Mojżesz-Wlazły – dyrektor szkoły, witając zaproszonych gości, wśród nich panią Aleksandrę Bibrzycką – Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, władze Gminy Kęty na czele z burmistrzem – panem Tomaszem Bąkiem, kombatantów, rodziny zamordowanych nauczycieli, dyrektorów szkół i przedstawicieli duchowieństwa, a także przewodniczącego Towarzystwa Miłośników Kęt – pana Kazimierza Brzuskę oraz młodzież i nauczycieli. „Bolesna historia miasta i placówki, w murach której się znajdujemy, powinna być przestrogą, napomnieniem, by nigdy więcej nie doszło do sytuacji, w której musimy bronić swojego życia, swojej tożsamości”. O jaką historię chodzi?

3 września 1939r. do Kęt wkroczyli Niemcy. W nocy 1/2 września nakazano nauczycielom i ich rodzinom ewakuację. Po 24 godzinach jazdy dotarli pociągiem do Krakowa-Płaszowa, stację jednak zbombardowano, częściowe straty poniósł również pociąg, którym podróżowali. W Rzeszowie skład uległ całkowitemu zniszczeniu. Po kilku tygodniach tułaczki do Kęt wrócili prawie wszyscy nauczyciele. Okupant zezwolił na otworzenie prywatnego gimnazjum koedukacyjnego, które istniało zaledwie dwa tygodnie, ponieważ Niemcom zależało wyłącznie na zebraniu danych personalnych inteligencji. 23 kwietnia 1940r. okupanci wydali polecenie zebrania w budynku szkoły wszystkich nauczycieli z Kęt i okolicy i w liczbie 30 osób wywieziono ich stąd do Dachau, a później do Mauthausen-Gusen.

Od trzech lat pani Anna Chowaniak – była przewodnicząca TMK, które jest współorganizatorem uroczystości – podjęła się zadania zebrania informacji nt. działalności nauczycieli, którzy zostali uwiecznieni na tablicy pamięci ufundowanej w 1997r. Pani A. Chowaniak od trzech lat prezentuje sylwetki absolwentów i pedagogów, którzy swoje losy związali z kęcką placówką. W tym roku omówiła dzieje Bohdana Łuszczyńskiego – jednego z pierwszych nauczycieli szkoły założonej w 1907r. i długoletniego jej kierownika (do r. 1930) oraz Alfonsa Osadzińskiego – późniejszego kierownika szkoły podstawowej w Czańcu. Życiorysy nauczycieli – ofiar wojny – okazały się fascynującymi historiami, gotowymi scenariuszami filmowymi. Z ich przeżyciami z okresu młodości i wojny doskonale współgrał przygotowany przez młodzież klas pierwszych i drugich pod kierunkiem pani Ewy Słońskiej – polonistki – montaż słowno-muzyczny w całości oparty na tekstach W. Szymborskiej. Organizatorów uroczystości szczególnie cieszy fakt, że zaproszenie na uroczystość przyjęła rodzina A. Osadzińskiego – pp. Cwynarowie i pp. Howiaccy (wnuk i prawnuk – uczeń „Dąbrowskiej”) oraz pani Jadwiga Kliś – dyrektor szkoły w Czańcu.

Pamięci jest jedną z uroczystości, które wpisały się na stałe do kalendarza „Dąbrowskiej”. Jego obchody są jednym z wielu przykładów wychowania patriotycznego młodzieży, a jednocześnie świadczą o współpracy szkoły ze środowiskiem lokalnym. Właśnie tę współpracę szczególnie doceniło Kuratorium Oświaty, przyznając „Dąbrowskiej” w obszarze „współpraca ze środowiskiem lokalnym” najwyższą z możliwych ocen „A”. Placówka została również zaproszona do Klubu Szkół Przodujących przez Stowarzyszenie Pomocy Szkół „Małopolska”. Uroczystość nadania tytułu „Szkoły Przodującej” odbędzie się w październiku 2013 r.

Źródło:
PZ nr 9 w Kętach

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Społeczne, Urzędowe, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*