Polsko-niemiecka wymiana młodzieży

W dniach 21.-26. maja 2012 r. odbyła się polsko-niemiecka . Wzięli w niej udział uczniowie z ZSG w Nowej Wsi, z PZ nr 11 im. St. Wyspiańskiego w Kętach oraz grupa 25 gimnazjalistów z niemieckiego miasta Landstuhl. Goszcząca u nas młodzież mieszkała w domach polskich uczestników.

 

 

Program był bardzo bogaty. Już we wtorek, 22 maja 2012 r., 50-osobowa grupa polsko-niemiecka udała się do Krakowa, gdzie z przewodniczką zwiedziła Wawel, Szlak Królewski, Mariacki, Sukiennice oraz dzielnicę Kazimierz.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Wadowicach, gdzie obejrzeliśmy Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II oraz poświęconą mu wystawę pt. „Skarb mojego życia”. Następnie odwiedziliśmy Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po południu dotarliśmy do Zakopanego. Na Krupówkach mogliśmy się posilić i zrobić drobne zakupy, po czym udaliśmy się do schroniska „ Głodówka” w Bukowinie Tatrzańskiej.

W czwartek rano po śniadaniu wyruszyliśmy w góry. Dotarliśmy aż do Polany Rusinowej, gdzie delektowaliśmy się wybornymi oscypkami. Popołudnie spędziliśmy w Zakopanem, gdzie zwiedziliśmy Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku oraz zabytkowy drewniany kościółek pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, podziwialiśmy też skocznie narciarskie.

W piątek niemiecka młodzież udała się z wizytą do Oświęcimia, by zwiedzić były obóz koncentracyjny oraz synagogę. W tym czasie ich polscy koledzy przygotowywali tradycyjne prażonki. Ostatni wspólny wieczór grupa spędziła przy ognisku oraz bawiąc się na dyskotece. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Burmistrz oraz obu polskich szkół, biorących udział w wymianie.

W sobotę, 26 maja, ze łzami w oczach pożegnaliśmy naszych gości zza zachodniej granicy. Niemiecka młodzież zachwycała się przede wszystkim polską gościnnością i w stu procentach deklarowała chęć ponownego wzięcia udział w kolejnych wymianach. Rewizyta już we wrześniu w Niemczech.

Dziękujemy organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży za dofinansowanie naszego polsko-niemieckiego spotkania.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji obu szkół – pani Grażynie Kowalskiej i panu Grzegorzowi Żakowi – za wsparcie i umożliwienie przeprowadzenia wymiany, jak również rodzicom polskich uczestników, którzy udzielili gościny niemieckim gimnazjalistom oraz chętnie służyli radą i pomocą m.in. w przygotowaniu prażonek oraz organizacji pożegnalnej dyskoteki.

 

 Agnieszka Maciąga / Małgorzata Czarnik


Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Społeczne i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*