Polecamy na wakacje – Zdzisław Beksiński

Jako kierunek letnich wycieczek warto obrać Sanok, a tam odwiedzić Muzeum Historyczne. Znajduje się w nim największy zbiór dzieł Zdzisława Beksińskiego (1929 – 2005). Kolekcja obejmuje kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii. W maju r. w odbudowanym skrzydle sanockiego zamku została otwarta nowa Galeria Zdzisława Beksińskiego

Zdzisław Beksiński urodził się i wychował w Sanoku. W latach 1-1952 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Mieszkał w Krakowie, Rzeszowie, potem wrócił do Sanoka (m. in. projektował autobusy dla sanockiej fabryki „Autosan”), a w latach 70-ych przeniósł się z rodziną do Warszawy.

Twórczość artysty trudno zaszufladkować, realizował się on bowiem w wielu dziedzinach. Krytycy skupiali się początkowo na jego fotografii artystycznej, podkreślając, że najwięcej wyraził właśnie poprzez zdjęcia. On sam wolał mówić, że to, co „nosi w sercu i pod powiekami”, może wydobyć tylko za pomocą ołówka i pędzla. Po zerwaniu z awangardą (lata 70), eksponował głównie kompozycje figuralne i pejzażowe. Beksiński zajmował się również rzeźbą, a od 1997 r. także grafiką komputerową. W swojej twórczości szukał nowatorskiej formy zachowując przy tym perfekcyjny warsztat. Jego obrazy to próba oswojenia się z kwestią przemijania czasu, z odejściem. Pokazują potęgę przeżyć duchowych, często bolesnych, odrealniony świat marzeń, snów i fantazji. Co ciekawe, w życiu towarzyskim Beksiński był niezwykle miłym, życzliwie nastawionym do innych człowiekiem. Lubił żartować. Znał się na muzyce i czuł ją doskonale, towarzyszyła mu podczas pracy. W wywiadzie udzielonemu Sławomirowi Zygmuntowi w 1989 r. artysta powiedział: „Piekielnie się nudzę jeśli nie mogę malować, bo mam na przykład skaleczona rękę. Chodzę wtedy z kąta w kąt i nie wiem, co ze sobą zrobić. Naprawdę, społeczne posłannictwo jest mi całkowicie obce. Maluję tylko po to, żeby sobie zrobić przyjemność”.

Zdzisław Beksiński został zamordowany w swoim warszawskim mieszkaniu 21 lutego 2005 r.

Artysta przez całe życie związany był z Sanokiem, tamtejszemu muzeum pozostawił też w testamencie swoją spuściznę.

Więcej o Zdzisławie Beksińskim i jego twórczości:

http://www.muzeum.sanok.pl/?cat=7

http://sciezkabeksinskiego.pl/

http://flash.beksinski.com.pl/

http://www.polskieradio.pl/9/396/Artykul/633078,Beksinski-oswaja-nasze-leki

http://www.rp.pl/artykul/555784,884506.html

http://www.beksinski.pl/

Polecamy!

 

 

Powyższe grafiki, obrazy oraz fotografie zostały udostępnione po wyrażeniu zgody przez:

Muzeum Historyczne w Sanoku – http://www.muzeum.sanok.pl/

Strona Piotra Dmochowskiego – http://beksinski.dmochowskigallery.net

Fundacja „BEKSIŃSKI” – http://flash.beksinski.com.pl/

Wydawnictwo BOSZ – http://www.bosz.com.pl/


Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Ciekawostki, Inne, Społeczne i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*