Podróż w czasie na kęckim rynku – III Jarmark Świętojański

jarmark (10)W niedzielę 20 października 2013 r. przy szczęku mieczy, kupieckim gwarze i blasku ognia, odbył się trzeci już Jarmark Świętojański. Zabawę na kęckim rynku poprzedziły obchody liturgiczne odpustu patrona miasta. Po modlitwie ekumenicznej przyszedł czas na uroczystą Mszę Świętą a po niej tradycyjną procesję pod pomnik Jana z Kęt. W pochodzie uczestniczyli duchowni, wierni, poczty sztandarowe, przedstawiciele gminnych stowarzyszeń, a wyjątkowej oprawy temu podniosłemu wydarzeniu dodawała dęta OSP Witkowice. W Kętach na tę okoliczność pojawili się także specjalni goście – ks. infułat Władysław Gasidło – kustosz grobu św. Jana z Kęt i wieloletni proboszcz Parafii św. Anny w Krakowie, prof. dr hab. inż. Chochół – Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie a także dr hab. med. Zdzisław Gajda – emerytowany kierownik Katedry Historii Medycyny Collegium Medicum UJ.

Po zakończeniu uroczystości kościelnych muzycy z orkiestry dętej OSP Witkowice dali na rynku piękny koncert. Później serce miasta opanowali zbrojni rycerze, toczący między sobą zażarte walki. Wojowie zeszli z „pola bitwy” dopiero, kiedy wybiła godzina pokazu kultury dawnej. Przy dźwiękach starodawnych instrumentów kęczanie i przyjezdni uczyli się tańców z epoki. W międzyczasie trwały skórnictwa, garncarstwa, powroźnictwa, a mincerz prezentował zgromadzonym, jak samodzielnie wybić dukata. Na rynku schwytano także złoczyńcę, któremu ku uciesze ludu sprawiedliwą karę wymierzył miejski kat. Jedną z największych atrakcji niedzielnego popołudnia był zespołu muzyki dawnej. Natomiast niezapomniane show na zakończenie jarmarku kęczanom zagwarantował wielokrotnie nagradzany Teatr Ognia Światła Nam-Tara.

W dzień odpustu św. Jana Kantego jak zwykle nie zawiedli rękodzielnicy i wystawiennicy. Rynek wypełniły kolorowe kramy, na których – wzorem średniowiecznych jarmarków – można było nabyć wiele unikatowych produktów od rzadkich ziół i ręcznie robionej biżuterii, poprzez bibeloty i starocie, aż po ceramikę i drewniane zabawki. Swoje stoiska otworzyły również Muzeum im. A. Kłosińskiego oraz Towarzystwo Miłośników Kęt. Odwołaniem do dawnego, kęckiego przywileju solnego byli goście z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, którzy zorganizowali prawdziwą Jatkę Solną.

Jak co roku na stoisku promocyjnym Gminy Kęty można było znaleźć wybite na okoliczność jarmarku monety oraz puzzle i pocztówki a także nowe wydawnictwo pt. „Znani z Kęt”.

Również ramach Jarmarku Świętojańskiego w Kościele św. Jana Kantego odbył się  wernisaż prac oraz rozdanie nagród w organizowanym przez Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 1 w Kętach konkursie o patronie miasta. Niedzielne święto było jednocześnie okazją aby zupełnie za darmo zwiedzić miejscowe muzeum.

Źródło:
Karina Zoń / fot. A. Christ, A. Raj

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności, Inne, Kulturalne, Społeczne, Urzędowe, Wydarzenia i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czas na wpisanie wyniku operacji minął. Proszę przeładować CAPTCHA za pomocą ikonki (strzałki).

*